Spis treści
- Storczyk ma żółte liście, bo rośnie w niewłaściwym podłożu
- Storczykowi żółkną liście, bo jest nadmiernie podlewany
- U storczyka żółkną liście, bo roślina ma mało światła
- Storczyk ma żółte liście, bo jest mu za ciepło lub za zimno
- Żółte liście u storczyka to wynik niedoboru składników pokarmowych
- Żółte liście storczyka - pytania i odpowiedzi
Kwitnące storczyki należą do najpiękniejszych roślin dekorujących wnętrza. Dostępne w sprzedaży popularne storczyki, takie jak Phalaenopsis, Dendrobium czy Cymbidium, mają wymagania, którym zazwyczaj jesteśmy w stanie sprostać. Oczekiwania uprawowe innych – uważanych za kolekcjonerskie – są na tyle wysokie, że trudno stworzyć dla nich odpowiednie warunki w mieszkaniu (przynajmniej warunki tolerowane, nieodbiegające znacznie od optymalnych). Czasem jednak w uprawie nawet tych najpopularniejszych storczyków popełniamy błędy, które skutkują żółknięciem liści. Podajemy najważniejsze przyczyny żółknięcia liści storczyków.
Storczyk ma żółte liście, bo rośnie w niewłaściwym podłożu
Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że ze wszystkich grup roślin pokojowych storczyki (obok kaktusów i sukulentów) najszybciej „odczuwają” niewłaściwie dobrane podłoże. Dużym błędem jest przesadzanie storczyków do uniwersalnej ziemi, np. torfowej. Szybko dochodzi wtedy do „zaduszenia” korzeni. Podłoże jest zbyt mało przepuszczalne i za długo utrzymuje wodę po nawadnianiu, a to powoduje zgniliznę korzeni, której najbardziej widocznym objawem jest żółknięcie liści. Oprócz tego występują infekcje patogenami, a symptomem są brązowe plamy lub nalot na liściach. Roślina stopniowo zamiera.
Dlatego warto od razu zwrócić uwagę, w jakim podłożu był uprawiany storczyk (młode rośliny lepiej tolerują podłoże „robocze” od tych starszych, z rozbudowanym systemem korzeniowym). W razie potrzeby storczyka przesadza się od razu do specjalistycznej ziemi dla storczyków, w której skład wchodzą m.in. mech, rozdrobniona kora i łupiny orzecha kokosowego, włókna kokosowe, perlit oraz węgiel drzewny, a torf jest jedynie domieszką.
Storczykowi żółkną liście, bo jest nadmiernie podlewany
Nadmierne podlewanie, zwłaszcza połączone z mało przepuszczalnym podłożem, to najczęstsza przyczyna żółknięcia liści roślin pokojowych. Nie inaczej jest ze storczykami. To rośliny, które preferują umiarkowane nawadnianie. Podłoże zawsze powinno przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Jeśli ziemia w donicy jest często i długotrwale wilgotna, prędzej czy później pojawiają się problemy. Zazwyczaj pierwszym symptomem jest właśnie żółknięcie liści. W szczególności należy uważać na to w chłodniejszych miesiącach roku.
U storczyka żółkną liście, bo roślina ma mało światła
Storczyki preferują dużą ilość światła rozproszonego. Gdy niedobór światła jest nieduży, z reguły dochodzi do blednięcia liści, a także słabszego kwitnienia. W skrajnych sytuacjach, np. przy częstym zasłanianiu rolet w ciągu dnia, może dojść do trwałego odbarwiania i zamierania liści. Blaszki liściowe najpierw przebarwiają się na jasnozielono, a następnie żółkną.
Storczyk ma żółte liście, bo jest mu za ciepło lub za zimno
Pomimo że storczyki pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, nie lubią nadmiernie wysokich temperatur. W szczególności niekorzystne dla nich jest przebywanie w pomieszczeniach mocno ogrzewanych, a mało wietrzonych w okresie zimowym. Naturalny cykl życia storczyka zachodzi w warunkach, gdy różnica temperatury między dniem a nocą wynosi co najmniej kilka stopni Celsjusza. Gdy temperatura dniem i nocą jest taka sama, roślina słabo rośnie, a na jej liściach pojawiają się niekorzystne oznaki, np. marszczenie i żółknięcie.
Podobnie storczyki reagują na niską temperaturę - poniżej 13°C. Dlatego należy uważać, aby nie przechłodzić roślin pokojowych w czasie zimowego wietrzenia pomieszczeń. Lepiej je zdjąć z parapetu (np. na 1-2 godziny) niż narazić na mroźne powietrze. Największy problem zachodzi w czasie kwitnienia, gdyż przestawiony storczyk może zrzucić kwiaty (reakcja na stres). Dlatego należy przenieść go w docelowe miejsce uprawy jak najszybciej - od razu po zamknięciu okna.
Przeczytaj też: Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny
Żółte liście u storczyka to wynik niedoboru składników pokarmowych
Storczyk nie ma dużych wymagań pokarmowych, dlatego do niedoborów makro- i mikroelementów dochodzi rzadko. Przy niedoborze azotu liście jaśnieją i żółkną, kolor nie jest jednak aż tak intensywny, jak w przypadku nadmiaru wody. Przy niedoborze niektórych składników pokarmowych (np. żelaza) dochodzi do żółknięcia fragmentów liści, np. obszarów między nerwami. Storczyka nawozi się sporadycznie, np. specjalistycznymi odżywkami. To powinno wystarczyć.
Sporadyczne żółknięcie i zasychanie najstarszych liści u storczyków jest naturalne. Jest to szczególnie zauważalne u storczyków falenopsis i katleja. Trzeba poczekać aż zaschną i wtedy je usunąć. Zamierające liście usuwa się jedynie, gdy widać na nich oznaki choroby grzybowej. Działanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniana się patogenów.
Żółte liście storczyka - pytania i odpowiedzi
- Storczykowi pożółkły liście, bo miał za mokro - jak go uratować?
"Przede wszystkim proszę go wyjąć z osłonki. Wstawianie do osłonek tak się na ogół kończy. Jeżeli już koniecznie musi być osłonka, to powinna być dużo większa i na dnie musi być dość gruba warstwa keramzytu lub innych kamyków, na tym do góry nogami podstawka i dopiero na niej doniczka ze storczykiem. Proszę także wyjąć storczyka z doniczki, mimo kwitnienia, bo to może być jego ostatnie kwitnienie. Trzeba sprawdzić stan korzeni. Może jeszcze nie wszystkie zgniły. Jeśli są jeszcze jakieś zdrowe i zostało coś zielonego z pędu głównego, to jest szansa na uratowanie. Po wyjęciu z doniczki trzeba usunąć wszystkie zgniłe korzenie i pozostawić storczyka bez podłoża, np. na gazecie (wchłonie nadmiar wilgoci) i tak pozostawić 2-3 dni, aby wszystko dobrze obeschło i zabliźniły się ewentualne rany po odcinaniu martwych korzeni. Pęd z kwiatami radzę obciąć i wstawić do wazonu - chcąc uratować roślinę, trzeba poświęcić pęd kwiatowy, bo on zbytnio obciąża słabą roślinę. Jeśli pozostały jakieś zdrowe korzenie i cokolwiek zielonego, to proszę posadzić do świeżego podłoża, nie podlewać przez około tydzień - może to pomoże. Gdy wszystkie korzenie są zgniłe i nie ma nic zielonego (asymilacja musi gdzieś zachodzić), to raczej roślina nadaje się do wyrzucenia." - radzi ekspert: Grażyna Siemińska.
- Czy obcinać żółte liście storczyka?
Roślina na ogół sama odrzuca liście. Jeżeli przy lekkim pociągnięciu liść nie odpada, proszę go jeszcze zostawić. - radzi ekspert: Grażyna Siemińska.
- Żółknie pęd kwiatostanowy po opadnięciu kwiatów - czy go obciąć?
Pęd kwiatostanowy żółknie, bo storczyk "wyciągnął" co trzeba z tego zielonego pędu kwiatowego, a on teraz usycha. Jak całkiem uschnie to można go wyciąć (lub wyłamać) możliwie nisko, byle nie uszkodzić liści. Przycinanie pędów nie zawsze skutkuje pojawieniem się wtórnych pędów kwiatowych i w zasadzie nie ma sensu. Obcina się (ze względów estetycznych) dopiero suche pędy. Roślina sama decyduje czy wypuści coś z niższych węzłów, czy zasuszy pęd. - radzi ekspert: Grażyna Siemińska.
