Zbiór ziół: jakie zioła zbiera się pod koniec lata
Pod koniec lata można zbierać wiele ziół. W tym okresie zbiory z wielu gatunków roślin leczniczych i przyprawowych można pozyskiwać zarówno liście, ziele, kwiaty, owoce, jak i korzenie lub kłącza. Jakie zioła zbiera się pod koniec lata?
Koniec lata to dobry czas na zbiór wielu ziół. W sierpniu i wrześniu pozyskuje się wiele surowców zielarskich. Sposób ich zbioru jest różny.
Jak zbiera się surowce zielarskie
- Liście – najbardziej wartościowe są zwykle liście młode, nie rozwinięte jeszcze w pełni. Z reguły powinno się je zbierać jeszcze przed kwitnieniem;
- Ziele – na ziele składają się liście z niezdrewniałą częścią łodygi i czasem również z kwiatami. Najczęściej ziele zbiera się tuż przed lub na początku kwitnienia;
- Kwiaty – powinny być zbierane na początku kwitnienia lub w pełni kwitnienia, ale nigdy w czasie przekwitania. To delikatny surowiec, z którym należy obchodzić się ostrożnie;
- Owoce – zbiera się, gdy są już w pełni dojrzałe i nabiorą odpowiedniej barwy;
- Część podziemna – korzenie, kłącza i bulwy są pozyskiwane, gdy roślina zakończy okres wegetacyjny. Najczęściej terminem zbioru jest jesień, jednak korzenie niektórych gatunków można pozyskiwać także pod koniec lata.
Zioła zbierane pod koniec lata (w sierpniu i we wrześniu)
- Liście: karczoch zwyczajny, kocimiętka, mięta pieprzowa, bobrek trójlistkowy, borówka czernica, jeżyna, malina, orzech włoski, pokrzywa.
- Ziele: dziurawiec, fiołek trójbarwny, hyzop lekarski, jeżówka purpurowa, mięta pieprzowa, skrzyp polny, szałwia lekarska, tymianek, żółtlica drobnokwiatowa, bukwica, mniszek, piołun, rzepik pospolity, dymnica, bylica pospolita, wrotycz, ostrożeń warzywny.
- Kwiaty: rumianek (rzymski i pospolity), bławatek, jasnota biała, lipa, dziki ślaz, wiązówka, wrotycz, koniczyna biała.
- Owoce: aronia, bez czarny, czeremcha, kminek zwyczajny, koper włoski, malina.
- Część podziemna: arcydzięgiel litwor, chrzan pospolity, tatarak.