Zapach piwonii w twoim wnętrzu na dłużej! Sprytny przewodnik dla miłośników pięknych kwiatów

2024-06-07 5:56

Co zrobić, żeby piwonie długo stały w wazonie, jak najdłużej zdobiły wnętrze i pięknie w nim pachniały? Sezon na piwonie właśnie się zaczyna, a są to kwiaty, które lubimy wyjątkowo. Czy są jakieś sposoby, aby piwonie długo postały w wazonie, aby ich kwiaty wolniej się rozwijały i szybko nie opadły? Co zrobić, aby przedłużyć żywotność piwonii w wazonie?

Spis treści

  1. Co zrobić, żeby piwonie długo stały w wazonie? Ważny moment ścięcia
  2. Jaka woda do wazonu dla piwonii?
  3. Zobacz, dlaczego warto mieć piwonie w wazonie
  4. Jak przedłużysz żywotność piwonii w wazonie? Dosyp odżywkę
  5. Inne sprytne sposoby, aby piwonie długo stały w wazonie

Kto nie lubi piwonii (peonii), z ich dorodnymi, pachnącymi kwiatami? Piwonie chętnie uprawiane są w ogrodach, ale też kupowane na targach, w kwiaciarniach i cięte wstawiane do wazonów. Co zrobić jednak, żeby piwonie długo nam stały w wazonie, by płatki ich kwiatów szybko nie opadły? Są różne na to sposoby. Piwonie mają swoje wymagania, które należy spełnić. To, jak długo będą stać piękne w wazonie, zależy od kilku czynników, m.in. od tego, w jakim momencie były ścięte, rodzaju wody, stanowiska i niemal codziennej pielęgnacji. Ponieważ sezon na peonie właśnie się zaczyna, podpowiadamy, co zrobić, aby jak najdłużej stały w wazonie. Mamy swoje sposoby!

Co zrobić, żeby piwonie długo stały w wazonie? Ważny moment ścięcia

Piwonie trzeba ściąć w odpowiednim momencie. To ważne, aby długo potem stały w wazonie i pięknie się rozwinęły. Specjaliści twierdzą nawet, że moment ścięcia kwiatów powinien być różny w zależności od gatunku. Jeśli piwonia zostanie ścięta za późno, szybko przekwitnie, jeśli za wcześnie, pączek może się w ogóle nie rozwinąć. Jeśli więc kupujemy piwonie, wybierajmy takie kwiaty, których pączki są lekko rozwinięte.

Jaka woda do wazonu dla piwonii?

Do wazonu wlewamy po prostu zimną wodę z kranu, ale powinna być ona prawie codziennie zmieniana na świeżą. Z pędów piwonii należy usunąć dolne liście, tak aby nie miały kontaktu z wodą. W zanurzonych w wodzie szybko zachodzą procesy gnilne, co przyspiesza przekwitanie kwiatów. Dotyczy to zresztą wszystkich kwiatów. Zmieniając wodę w wazonie, każdorazowo minimalnie przycinajmy końce łodyg, najlepiej pod kątem.

Wazon z peoniami lepiej postawić z dala od przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego.

Zobacz, dlaczego warto mieć piwonie w wazonie

Jak przedłużysz żywotność piwonii w wazonie? Dosyp odżywkę

W kwiaciarniach, internecie czy specjalistycznych sklepach można kupić gotowe odżywki do peonii. Dostępne są w formie proszku w malutkich saszetkach, który dosypuje się do wody, lub płynu. Odżywka do kwiatów pozwoli piwoniom w pełni się otworzyć i pomoże utrzymać intensywny kolor.

Inne sprytne sposoby, aby piwonie długo stały w wazonie

  • Do wazonu z wodą wrzuć grosik – miedź zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
  • Do wody dodaj kilka kropel kwasku cytrynowego lub octu.
  • Wodę w wazonie wymieszaj z płaską łyżeczką cukru - kwiaty go lubią.
  • Bukiet z piwonii, który chcesz komuś podarować, dłużej zachowa świeżość, jeśli włożysz go na trochę do lodówki.
#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany