Piwonia chińska - super kwitnąca bylina do ogrodu. Jak uprawiać piwonię chińską?

2023-09-04 9:14

Piwonia chińska albo inaczej róża bez kolców, to długowieczna bylina, która zachwyca efektownymi kwiatami pojawiającymi się w maju i czerwcu. Doskonale pasuje do każdego ogrodu. Jak uprawiać piwonie chińską, by pięknie kwitła co roku?

Spis treści

  1. Jak wygląda piwonia chińska?
  2. Czy piwonia chińska jest wieloletnia?
  3. Jakie wymagania ma piwonia chińska?
  4. Zobacz piwonie w galerii zdjęć
  5. Jak pielęgnować piwonie chińskie?
  6. Jak odmłodzić i rozmnożyć piwonię chińską?
  7. Zastosowanie piwonii chińskiej
  8. Ciekawe odmiany piwonii chińskiej

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to bylina z rodziny piwoniowatych (Peoniaceae). Pochodzi z północnych i wschodnich Chin, Mongolii i Rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Nazywana jest często różą bez kolców. To roślina dość trudna w uprawie, ale gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się pięknym i obfitym kwitnieniem.

Jak wygląda piwonia chińska?

Piwonia chińska to roślina o krzaczastym i rozłożystym pokroju. Dorasta do 60-100 cm wysokości, mocno rozrastając się na boki. Wyrastające ze zgrubiałych, bulwiastych korzeni pędy są sztywne, wzniesione, nierozgałezione, u nasady lekko zdrewniałe, odchylają się na boki.

Liście piwonii chińskiej są ciemnozielone, lśniące, głęboko powcinanie, pierzastodzielne. Jesienią zmieniają kolor na złoty, czerwony bądź brunatny.

Największa ozdobą piwonii są kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Są duże (ich średnica może wynosić nawet 20 cm!), pachnące, o kolorach pastelowych lub intensywnych: od białego, przez wszystkie odcienie różu do purpurowego i mocno czerwonego.

Czy piwonia chińska jest wieloletnia?

Piwonia chińska jest wieloletnia byliną.

Jakie wymagania ma piwonia chińska?

  • Podłoże dla piwonii chińskich powinno być żyzna, próchnicza i - co ważne - głęboko uprawione (na min. 50 cm), o lekko kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotne. Powinno być często spulchniane i zasobne w składniki odżywcze.
  • Stanowisko dla piwonii chińskich najlepiej gdy jest słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Dobrze, gdy jest osłonięte od wiatru (może łamać kruche łodygi). Na stanowiskach bardzo cienistych kwitnienie piwonii będzie dużo słabsze.

Wybierając miejsce dla piwonii miejmy na uwadze, że krzewy te z czasem dość silnie się rozrastają, dlatego potrzebują odpowiednio dużo miejsca wokół siebie.

Zobacz piwonie w galerii zdjęć

Jak pielęgnować piwonie chińskie?

W pielęgnacji piwonii najważniejsze jest regularne nawożenie i podlewanie.

Rośliny należy obficie podlewać wiosną oraz w okresie kwitnienia. Nawozić należy wiosną, stosując nawozy organiczne (kompost lub obornik) lub wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących w formie płynnej.

Uwaga! Nawozy dla piwonii nie powinny zawierać wapnia, ponieważ piwonie preferują kwaśny odczyn gleby.

Przeczytaj też:

Ponieważ pędy i łodygi piwonii są kruche i łamliwe, a kwiaty dość ciężkie, rośliny potrzebują podpór.

Piwonie chińskie przycina się jesienią - ścinamy uschnięte kwiatostany oraz połamane i uschnięte liście. Pamiętajmy jednak, by cięcie nie było zbyt intensywne.

Choć piwonie chińskie są mrozoodporne, to na zimę warto je okryć stroiszem albo usypać wokół podstawy roślin kopczyki z kory lub ziemi.

Jak odmłodzić i rozmnożyć piwonię chińską?

Piwonie to byliny długowieczne - w jednym miejscu mogą rosnąć nawet 10 lat! Ale po tym czasie należy je odmłodzić, ponieważ zaczynają słabiej kwitnąć, a zdarza się, że potrafią nawet zamierać. Odmładzanie polega na wykopaniu i podziale rośliny. Na tym samym polega też ich rozmnażanie.

Krzewy piwonii chińskiej rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy (muszą mieć przynajmniej kilka lat). Termin podziału to koniec sierpnia lub początek września (rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed zimą).

Roślinę należy wykopać i delikatnie podzielić na części uważając, by nie uszkodzić kruchych korzeni. Każdy oddzielony fragment (który stanie się nową rośliną) powinien mieć 2-3 pąki i 1-3 zdrowe korzenie. Nowe rośliny sadzimy na głębokość około 10 cm i obficie podlewamy. Warto je także wyściółkować, co dodatkowo ochroni bryłę korzeniową przed przemarzaniem, ograniczy parowanie wody oraz nadmiernie rozrastanie się chwastów.

Zastosowanie piwonii chińskiej

Piwonie chińskie ładnie prezentują się posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. na trawniku. Znakomicie wyglądają również w dużych grupach. Nadają się na rabaty bylinowe oraz nasadzenia wzdłuż ścieżek czy ogrodzenia.

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym zapachem kwiatów, posadźmy krzewy piwonii tam, gdzie często przebywamy i odpoczywamy, np. przy miejscu wypoczynku, altanie czy tarasie.

Piwonie chińskie znakomicie nadają się na kwiat cięty (w wazonie wytrzymują przez około 10 dni).

Peonie w wazonie
Autor: GettyImages Peonie doskonale nadają się na kwiat cięty

Ciekawe odmiany piwonii chińskiej

Wśród ciekawych odmian piwonii chińskiej wymienić można:

  • 'Sarah Bernhardt' - odmiana o pełnych, różowych kwiatach, dorasta do 80 cm wysokości, podstawowa odmiana uprawiana na kwiat cięty. Prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana piwonii na świecie.
  • 'Walter Faxon' - odmiana o kwiatach pełnych, różowego koloru, średnicy 10-15 cm, dorasta do 70 cm wysokości.
  • 'Glory Hallelujah' - odmiana późna o kwiatach pełnych intensywnie różowych, średnicy nawet do 17 cm. Podczas kwitnienia na obrzeżach płatków pojawiają się srebrne przebarwienia. Odmiana polecana na kwiat cięty.
  • 'Whitleyi Major' - odmiana o kwiatach pojedynczych średnicy 15 cm, dorasta do 60 cm wysokości, pąki kwiatów ma w kolorze różowym natomiast gdy rozkwitnie kwiaty ma w kolorze białym.
  • 'Professor K. Grybauskas' - odmiana o pełnych, ciemnoróżowych kwiatach, osiąga 75 – 100 cm.
  • 'Morning Kiss' - odmiana o kwiatach pełnych, różowych, średnicy 16 cm. W miarę rozwoju kwiaty jaśnieją do prawie białego koloru.
  • 'Festiva Maxima' - odmiana o kwiatach pełnych, średnicy 12-17 cm, zewnętrzne płatki są białe, a na części płatków w środku kwiatu pojawiają się nieliczne szkarłatne smugi.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.