Wysiałeś pelargonie? Teraz czas na pikowanie! Kiedy i jak pikować pelargonie? Pikowanie pelargonii krok po kroku
Pikowanie pelargonii to zabieg konieczny po wysiewie tych roślin. Kiedy pelargonie należy przepikować i jak to robić prawidłowo? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
- Kiedy pikować pelargonie?
- W jakie doniczki pikować pelargonie?
- Do jakiej ziemi pikować pelargonie?
- Jak pikować pelargonie?
- Zobacz w galerii zdjęć, jak zrobić samodzielnie sadzonki pelargonii
Wysiane nasiona pelargonii kiełkują po około dwóch tygodniach. Najpierw pojawiają się dwa liścienie, a dopiero potem liście właściwe.
Kiedy pikować pelargonie?
Po około czterech tygodniach od wysiewu nasion, siewki pelargonii zazwyczaj mają już po dwa-cztery liście właściwe. Nadszedł więc czas na ich przepikowanie, czyli przesadzenie roślinek do większych doniczek. Sadzonki potrzebują bowiem więcej miejsca na prawidłowy wzrost. Pikowanie pobudzi rozrastanie się systemu korzeniowego (przesadzając takie mini roślinki, zazwyczaj uszkadzamy uszkadzamy podczas takiego zabiegu korzeń główny, a to sprawia, ze rozwijają się boczne).
Pelargonie dobrze znoszą przesadzanie i szybko dostosowują się do nowych warunków.
W jakie doniczki pikować pelargonie?
Siewki pelargonii przesadza się pojedynczo do doniczek, np. plastikowych o średnicy 10 cm. Jeśli nasiona dobrze wzeszły i mamy dużo maleńkich sadzonek, można pikować do jednej doniczki po 2-3 siewki.Do pikowania możemy też wykorzystać wielodoniczki o otworach min. 6 cm albo kubeczki po jogurtach (pamiętajmy o tym, by wyciąć w dnie otwór umożliwiający odpływ wody!).
Pamiętajmy, aby opisać doniczki, do których będziemy pikować siewki pelargonii nazwami odmian albo chociaż kolorami kwiatów.
Do jakiej ziemi pikować pelargonie?
Mini pelargonie przesadzamy do ziemi uniwersalnej albo do ziemi kwiatowej. Możemy też pikować siewki pelargonii do specjalnego podłoża dla pelargonii.
Jak pikować pelargonie?
Przed pikowaniem warto delikatnie podlać siewki - będzie łatwiej wydobyć je z podłoża.Przygotowane pojemniki wypełniamy podłożem pozostawiając około 1 cm od górnej krawędzi doniczki.Siewki pelargonii ostrożnie wyjmujemy z dotychczasowego pojemnika (podważając roślinki np. drewnianą szpatułką albo nawet patyczkiem do lodów) i rozdzielamy. Robimy to bardzo delikatnie, starając się nie uszkodzić korzeni - jeśli jednak to się zdarzy, nie przejmujmy się, ponieważ pelargonie powinny sobie poradzić z regeneracją systemu korzeniowego.
W nowych pojemnikach robimy w podłożu dołki (patyczkiem, ołówkiem albo palcem) i umieszczamy w nich sadzonki, pilnując by korzenie skierowane były w dół. Sadzonki pelargonii umieszczamy w podłożu głębiej niż rosły dotychczas - nawet po same liścienie. Delikatnie dociskamy podłoże do korzeni. Po przesadzeniu siewki należy lekko podlać - dzięki temu podłoże "oblepi" szczelnie korzenie, co pomoże w szybszym ukorzenianiu sadzonek.
Aby sadzonki pelargonii ładnie się rozkrzewiły warto uszczykiwać rośliny, czyli usunąć palcami wierzchołki pędów. Zabieg ten pobudzi rośliny do wzrostu pędów bocznych.
Przeczytaj też:
- Rozmnażanie pelargonii przez nasiona. Jak i kiedy wysiewać nasiona pelargonii
- Jak rozmnożyć pelargonie? Kiedy i jak samodzielnie zrobić sadzonki pelargonii?
Zobacz w galerii zdjęć, jak zrobić samodzielnie sadzonki pelargonii
Autor: Konrad Kalbarczyk
Do przygotowania sadzonek pelargonii przygotowujemy potrzebne materiały i roślinę mateczną, która wypuściła nowe pędy – z nich zrobimy sadzonki