Wrzosy i wrzośce: zabezpieczanie roślin przed zimą

2013-09-30 17:31 Opracowanie: redakcja serwisu

Wrzosy i wrzośce to niewielkie krzewinki, które efektownie kwitnąc, zdobią nasze ogrody. Czy wrzosy i wrzośce wymagają okrycia na zimę? Zabezpieczenie wrzosów i wrzośców na zimę.

Wrzosy i wrzośce najlepiej wyglądają posadzone w grupach. Wielu właścicieli ogrodów tworzy z tych krzewinek efektowne wrzosowiska, atrakcyjne nie tylko jesienią.
Warunkiem udanej uprawy wrzosów i wrzośców jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków wzrostu. Wrzosy i wrzośce najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, suchych i osłoniętych od wiatru. Podłoże do uprawy wrzosów i wrzośców powinno być lekkie, łatwo przepuszczalne i przede wszystkim o kwaśnym odczynie(ph powinno wynosić 4–5,5). Wrzosy nie lubią częstego podlewania i źle rosną w miejscach wilgotnych.

Zabezpieczanie wrzosów i wrzośców na zimę

Aby nasze wrzosowisko w dobrej kondycji przetrwało zimę, dobrze jest zabezpieczyć rośliny przed mrozami. Dla wrzosów i wrzośców najgroźniejsze są zimne zimowe wiatry, a także okres wczesnowiosenny, kiedy słonce operuje już dość mocno, ale ziemia jest jeszcze zmarznięta (rośliny zaczynają wtedy transpirować, ale korzenie nie mogą pobierać wody, co prowadzi do zasychania roślin).
Wrzosy i wrzośce najlepiej okryć po pierwszych przymrozkach. Najlepiej wykorzystać jako osłonę gałęzie roślin iglastych, ale można użyć także juty, agrowłókniny albo tkaniny cieniującej (tzw. cieniówki). Nie wolno natomiast przykrywać wrzosów i wrzośców liśćmi, słomą czy folią – może to powodować gnicie roślin.
Okrycie usuwamy z roślin wiosną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE