Jak zabezpieczyć wrzosy i wrzośce przed zimą? Zimowe osłony dla wrzosów i wrzośców rosnących w ogrodzie

2022-10-28 10:40
Wrzosy
Autor: GettyImages Wrzosy

Wrzosy i wrzośce to niewielkie krzewinki wrzosowate, które chętnie sadzimy na ogrodowych wrzosowiskach. Czy wrzosy i wrzośce wymagają okrycia na zimę? Jak zimują wrzosy i wrzośce? Sprawdź, jak zabezpieczyć wrzosy i wrzośce przed mrozem. Zobacz wideo.

Wrzosy i wrzośce najlepiej wyglądają posadzone w grupach. Wielu właścicieli ogrodów tworzy z tych krzewinek efektowne wrzosowiska, atrakcyjne nie tylko jesienią.

Warunkiem udanej uprawy wrzosów i wrzośców jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków wzrostu. Wrzosy i wrzośce najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, suchych i osłoniętych od wiatru. Podłoże do uprawy wrzosów i wrzośców powinno być lekkie, łatwo przepuszczalne i przede wszystkim o kwaśnym odczynie (ph powinno wynosić 4–5,5). Wrzosy nie lubią częstego podlewania i źle rosną w miejscach wilgotnych.

Zabezpieczanie wrzosów i wrzośców na zimę

Aby wrzosy i wrzośce rosnące na wrzosowisku w dobrej kondycji przetrwały zimę, dobrze jest zabezpieczyć je przed mrozami. Trzeba pamiętać, że są małe krzewinki tworzące bardzo płytki system korzeniowy, a dodatkowo są zimozielone, są więc mocno narażone na działanie mrozu oraz wysychanie. Najbardziej ucierpieć mogą podczas zim bezśnieżnych (śnieg stanowi dla roślin warstwę ochronną).

Dla wrzosów i wrzośców oprócz braku śniegu, bardzo groźne są zimne zimowe wiatry, a także okres wczesnowiosenny, kiedy słonce operuje już dość mocno, ale ziemia jest jeszcze zmarznięta (rośliny zaczynają wtedy transpirować, ale korzenie nie mogą pobierać wody, co prowadzi do zasychania roślin).

Szczególnie ważne jest okrycie roślin na pierwszą zimę po posadzeniu.

Do zabezpieczania wrzosów i wrzośców na zimę przystępujemy dopiero po pierwszych przymrozkach. Gdy zrobimy to za wcześnie, może to roślinom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Gdy temperatura na zewnątrz jest jeszcze dodatnia, wrzosy i wrzośce trzeba nadal podlewać.

Najlepiej wykorzystać jako osłonę gałęzie roślin iglastych (stroisz), trociny lub korę. Można użyć także juty, agrowłókniny albo tkaniny cieniującej (tzw. cieniówki) - trzeba je przymocować do podłoża np. za pomocą specjalnych szpilek. Materiały do osłony muszą przepuszczać powietrze. Nie wolno natomiast przykrywać wrzosów i wrzośców liśćmi, słomą czy folią – może to powodować zagniwanie roślin.

Wrzosy i wrzośce najlepiej okryć po pierwszych przymrozkach. Przed zimą rośliny trzeba dobrze podlać. Zimowe okrycie usuwamy z roślin wiosną.

Przeczytaj też: Usuwanie zimowego okrycia: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony z roślin >>>

Wrzosy i wrzośce - jak zabezpieczyć je na zimę? [WIDEO]

Czy znasz te jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE