Wrześniowy kalendarz ogrodnika: najważniejsze prace, które we wrześniu trzeba zrobić w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika na wrzesień wskazuje, jakie prace w tym miesiącu są najważniejsze do wykonania w ogrodzie. We wrześniu dni słoneczne są przeplatane chłodnymi i deszczowymi. Przy umiarkowanie ciepłej pogodzie można wykonywać wiele zabiegów pielęgnacyjnych, a także zakładać trawniki i nowe rabaty.
Autor: GettyImages
We wrześniu na bieżąco zbieramy dojrzewające warzywa i owoce
Spis treści
- We wrześniu zakładamy nowy trawnik
- Pielęgnacja sadu we wrześniu
- Wrześniowe porządki w warzywniku
- Kalendarz ogrodnika na wrzesień - sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie roślin ozdobnych
- Pielęgnacja żywopłotu we wrześniu
„Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń” - dawniej mawiali ludzie. I faktycznie we wrześniu można cieszyć się plonami jabłek (a także wielu innych owoców).
Wrzesień to jeden z ulubionych miesięcy wielu ogrodników. W ogrodzie wciąż jest pięknie, nie ma już upałów, które wymuszałyby potrzebę częstego nawadniania roślin, a jednocześnie jest to dobry czas na wprowadzanie nowych elementów do ogrodu. Od drugiej dekady września można zakładać m.in. trawnik i rabaty. Poznaj krótki kalendarz ogrodnika na wrzesień.
We wrześniu zakładamy nowy trawnik
Druga dekada września to optymalny termin zarówno na zakładanie trawnika z siewu, jak i układanie z rolki. Wcześniej należy dokładnie oczyścić, wyrównać podłoże i potraktować walcem ogrodowym. Zaleca się je dokładnie przekopać (to pomoże m.in. pozbyć się szkodników glebowych). Zbyt ciężkie gliniaste gleby powinno się rozluźnić mieszając je (np. glebogryzarką) z co najmniej kilkucentymetrową warstwą piasku oraz kompostu. Natomiast piaszczystą glebę warto użyźnić „czarnym” próchniczym podłożem, kompostem oraz obornikiem. Prawidłowe pH trawnika wynosi 6,0-6,5.
Trawę wysiewa się na dwukrotnie – na krzyż. Zwykle na 100 m2 potrzeba 3-4 kg mieszanki nasion traw. Nasiona trzeba przykryć drobną warstwą podłoża (np. za pomocą tępej strony grabi) i ponownie przewałować. Trawa wschodzi po 2-3 tygodniach. Przez pierwsze tygodnie powinno się regularnie nawadniać trawnik. W przypadku trawnika warto pomyśleć o instalacji automatycznego systemu nawadniania. Trawa ma wbrew pozorom duże wymagania wodne (a także pokarmowe).
- Przeczytaj też: Jesienne zakładanie trawnika z siewu
Pielęgnacja sadu we wrześniu
W sadzie we wrześniu pozyskuje się plony m.in. z jabłoni, gruszek, śliw i aronii. Należy przy tym usuwać znajdujące się na roślinach zeschnięte owoce, tzw. mumie oraz opadły, nadgniły plon. To potencjalne źródła chorób i szkodników (a przy tym stołówka dla os). Od drugiej połowy miesiąca można przycinać suche pędy malin letnich oraz jeżyn. Do połowy miesiąca przeprowadza się cięcie letnie drzew ziarnkowych i pestkowych, a pod koniec września cięcie orzecha włoskiego. Na pniach drzew można wykonać pułapki na szkodniki (opaski z papieru falistego).
- Przeczytaj też: Jak założyć sad w ogrodzie przy domu? Jakie wybrać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy sadzić?
Wrześniowe porządki w warzywniku
W warzywniku na bieżąco zbiera się dojrzewające warzywa (spora grupa to warzywa korzeniowe oraz warzywa kapustne). Początek września to jednocześnie ostatni dzwonek na siew ostatnich warzyw – charakteryzujących się krótkim okresem wegetacyjnym, które dadzą jeszcze plon jesienią lub na początku zimy. Należy do nich m.in. rukola, rzodkiewka, kapusta pekińska i kalarepa.
Zioła wieloletnie (np. lubczyk, mięta) można rozmnożyć przez podział. U kalafiora warto załamywać liście osłaniając róże przed słońcem (będą miały delikatniejszy smak).
Resztki pozbiorowe (o ile nie są porażone przez choroby czy posiadają ślady żerowania szkodników) można składować na kompoście. Po zbiorze warzyw warto sprawdzić pH podłoża. Jeśli jest zbyt kwaśne, to zaleca się przeprowadzić wapnowanie (najlepiej pod koniec miesiąca). W przydomowych ogrodach zaleca stosować nawozy wapniowe węglanowe (CaCO3), które są bezpieczniejsze od tlenkowych i nadają się do różnych typów gleb (w tym lekkich). Ilość nawozu zależy od produktu, procentowej zawartości CaCO3, typu gleby oraz oczywiście od wyniku uzyskanego na mierniku pH. Nawozów wapniowych nie łączy się z innymi, trzeba odczekać kilka tygodni. Jeśli nawożenie wapnem nie jest potrzebne, podłoże warto przekopać i wymieszać z nawozem organicznym (np. obornikiem).
- Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie warzywnym – pięć najważniejszych prac, które trzeba wykonać jesienią w warzywniku
Autor: GettyImages
Wrzesień w ogrodzie to czas zbioru owoców i warzyw
Kalendarz ogrodnika na wrzesień - sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie roślin ozdobnych
Od drugiej połowy września warto sadzić do gruntu większość gatunków roślin cebulowych, które kwitną wiosną i są odporne na mróz. To m.in. tulipany, krokusy, przebiśniegi, śnieguliczki, szafirki i hiacynty. Rośliny w chłodniejszych rejonach można na wszelki wypadek okryć ściółką (ale trochę później – po wystąpieniu pierwszych przymrozków).
We wrześniu wykopuje się byliny niezimujące w gruncie: mieczyki, kanny i dalie. Z roślin dwuletnich i bylin do gruntu warto wysadzać rozsady bratków, dziewann, niezapominajek, goździków oraz malw. Z roślin, które już przekwitły można pozyskiwać nasiona (najczęściej tak postępuje się z gatunkami jednorocznymi i dwuletnimi).
Pielęgnacja żywopłotu we wrześniu
We wrześniu po raz ostatni przycina się żywopłot formowany – zarówno liściasty, jak i iglasty. Należy przy tym zaprzestać nawożenia (niezależnie czy są to nawozy tradycyjne azotowe, czy te określane jako „jesienne”). Iglaki wcześniej wchodzą w okres spoczynku, dlatego dokarmiając je (szczególnie azotem) można im zaszkodzić (zmniejszy się ich mrozoodporność). Należy przy tym pamiętać, że rośliny zimozielone wymagają regularnego podlewania przez cały sezon (a zimą sporadycznie – w umiarkowanie ciepłe dni).