Jak zabezpieczyć winorośl przed zimą? - kopczykowanie i okrywanie winorośli

2023-10-17 9:28

Okrywanie winorośli przed zimą jest szczególnie ważne dla młodych krzewów. Sprawdź, jak zabezpieczyć winorośl przed mrozem i kiedy należy to robić.

Zabezpieczanie winorośli na zimę
Autor: GettyImages Winorośl można na zimę zabezpieczyć usypując u nasady krzewu kopczyk z trocin

Zimą, gdy krzewy winorośli znajdują się w stanie pełnego spoczynku, nie krążą w nich soki roślinne, a pędy i pąki są uśpione, znoszą nawet mróz dochodzący do minus dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Ale jesienią, gdy winogrona jeszcze nie weszły w stan spoczynku i wiosna, gdy z tego stanu już się powoli budzą, niebezpieczny dla nich może być nawet niewielki mróz. Zagrożeniem dla winorośli jest też mróz mniejszy, ale długotrwały, zwłaszcza gdy zimą nie ma śniegu.

Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć winogrona przed zimą, szczególnie rośliny młode i słabo ukorzenione, bo są na mróz wrażliwsze. Na przemarzanie w większym stopniu podatny jest system korzeniowy, niż część nadziemna.

Najlepszym terminem okrywania winogron przed zimą jest listopad i grudzień (w zależności od pogody w danym roku). Ważne jest, by okryć winogrona możliwie jak najpóźniej, aby rośliny zdążyły się zahartować i by nie narażać pąków na gnicie.

winogrona
Autor: photos.com Najlepszym terminem okrywania winogron przed zimą jest listopad i grudzień

Jak okryć winogrona przed zimą?

Krzewy winorośli można okryć przed zimą na kilka sposobów.

  • Pierwszym z nich jest kopczykowanie, który polega na obsypaniu nasady krzewu ziemią, trocinami bądź dojrzałym kompostem. Kopczyk powinien mieć około 30 cm wysokości.
  • Kolejnym sposobem jest owinięcie pędów winogron (bez zdejmowania ich z podpór) różnymi materiałami, na przykład włókniną czy matą słomianą. Pamiętajmy, aby przed okryciem krzewów, najpierw je przyciąć.
  • Można też część nadziemną winorośli odwiązać z podpór i delikatnie przygiąć do podłoża, a następnie obsypać pędy ziemią. Przed nasypaniem warstwy ziemi można pędy okryć stroiszem (gałązkami drzew iglastych), matą słomianą czy włókniną, ale nie jest to konieczne.

Przeczytaj też:

Zabezpieczenie roślin w ogrodzie na zimę
Nasi Partnerzy polecają