Winogrona: jak zabezpieczyć winorośl przed zimą. Okrywanie winogron przed zimą

2019-11-13 9:12 Opracowanie: redakcja serwisu
winogrona
Autor: photos.com Najlepszym terminem okrywania winogron przed zimą jest listopad i grudzień

Okrywanie winogron przed zimą jest szczególnie ważne dla młodych krzewów. Jak zabezpieczyć winorośl przed zimą? Kiedy i jak okrywać winogrona przed zimą?

Zimą, gdy krzewy winorośli znajdują się w stanie pełnego spoczynku, nie krążą w nich soki roślinne, a pędy i pąki są uśpione i znoszą nawet mróz dochodzący do minus dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Ale jesienią, gdy winogrona jeszcze nie weszły w stan spoczynku i wiosna, gdy z tego stanu już się powoli budzą, niebezpieczny dla nich może być nawet niewielki mróz. Zagrożeniem dla winorośli jest też mróz mniejszy, ale długotrwały, zwłaszcza gdy zimą nie ma śniegu.

Przeczytaj też: Jak uprawiać winorośl w ogrodzie. Winogrona - uprawa i pielęgnacja >>>

Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć winogrona przed zimą, szczególnie rośliny młode i słabo ukorzenione, bo są wrażliwsze. Najlepszym terminem okrywania winogron przed zimą jest listopad i grudzień (w zależności od pogody w danym roku). Ważne jest, by okryć winogrona możliwie jak najpóźniej, aby rośliny zdążyły się zahartować i by nie narażać pąków na gnicie.

Jak okryć winogrona przed zimą

Krzewy winorośli można okryć przed zimą na kilka sposobów.

  • Pierwszym z nich jest kopczykowanie, który polega na obsypaniu nasady krzewu ziemią, trocinami bądź dojrzałym kompostem. Kopczyk powinien mieć około 30 cm wysokości.

  • Kolejnym sposobem jest owinięcie pędów winogron (bez zdejmowania ich z podpór) różnymi materiałami, na przykład włókniną czy matą słomianą. Pamiętajmy, aby przed okryciem krzewów, najpierw je przyciąć.

  • Można też część nadziemną winorośli odwiązać z podpór i delikatnie przygiąć do podłoża, a następnie obsypać pędy ziemią. Przed nasypaniem warstwy ziemi można pędy okryć stroiszem (gałązkami drzew iglastych), matą słomianą czy włókniną, ale nie jest to konieczne.

Winorośl
Autor: GettyImages Wnoroś można zabezpieczyć przed mrozem owjając pędy nadziemne włókniną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE