Wiązanie traw ozdobnych na zimę - kiedy i jak związywać trawy?

2024-10-31 10:57

Wiązanie traw ozdobnych na zimę to jeden ze sposobów zabezpieczenia ich przed mrozem. Dodatkowo związane w snopki trawy ozdobne będą ciekawą zimową ozdobą ogrodowych rabat. Podpowiadamy kiedy jest najlepszy termin na wiązanie traw ozdobnych i jak wiązać trawy poprawnie.

Spis treści

  1. Po co się wiąże trawy na zimę?
  2. Jakie trawy wiąże się na zimę?
  3. Czy trawy ozdobne ścina się na zimę?
  4. Kiedy należy przeprowadzić wiązanie traw ozdobnych na zimę?
  5. Jak wiązać trawy przed nastaniem zimy?
  6. Jak jeszcze chronić trawy ozdobne przed mrozem?

Po co się wiąże trawy na zimę?

Zasuszone pędy traw ozdobnych z czasem mogą się wyłamywać i przy silnych wiatrach mogą być roznoszone po ogrodzie. Dodatkowo śnieg wpadający zimą do środka kępy trawy niekorzystnie wpływa na roślinę: może doprowadzić do gnicia korzeni, zwiększa też niebezpieczeństwo przemarznięcia rośliny (rozłożenie liści na boki sprawia, że mróz łatwiej sięga w sam środek karp, gdzie często zbiera się woda.).

Wiązanie traw służy przede wszystkim ochronie bryły korzeniowej przed przemarzaniem - związane źdźbła traw ograniczają wnikanie wilgoci oraz oddziaływanie mrozu na korzenie roślin. Zawiązując nadziemne części na zimę sprawiamy, że trawy efektownie prezentują się po sezonie, ale także chronimy je przed śniegiem i mrozem!

Jakie trawy wiąże się na zimę?

Wiązanie traw zaleca się szczególnie w przypadku traw posadzonych w danym roku. Wiązać można wszystkie trawy o odpowiedniej długości liści i pędów: miskanty, rozplenice, niektóre palczatki, trzęślice, proso, trawy pampasowe.

Czy trawy ozdobne ścina się na zimę?

Lepiej nie ścinać traw ozdobnych jesienią, przed nadejściem zimy, ponieważ nie jest to korzystne dla kondycji i zimowania roślin - może spowodować ich przemarznięcie, zwłaszcza w przypadku wystąpienia niespodziewanych przymrozków. Pozostawione źdźbła traw i pędy z przekwitłymi kwiatostanami pełnią funkcję ochronną dla niższych partii rośliny i zapobiegają przemarzaniu wnętrza kępy w zimie, a poza tym trawy zdobią ogród nawet kiedy zaschną!

Warto zatem odłożyć cięcie traw ozdobnych do wiosny - ten termin jest zdecydowanie korzystniejszy. Części nadziemne traw przycinamy, gdy minie ryzyko przymrozków, a roślina rozpocznie intensywny wzrost. Przeczytaj jak ciąć trawy ozdobne na wiosnę.

Kiedy należy przeprowadzić wiązanie traw ozdobnych na zimę?

Wiązanie części nadziemnych traw ozdobnych przeprowadza się wtedy, gdy trawy przestają intensywnie rosnąć, zaczynają przekwitać, usychać i gubić źdźbła. Ma to miejsce zazwyczaj pod koniec października i w listopadzie, gdy temperatura spada już poniżej zera.

Na zabieg wiązania traw najlepiej wybrać suchy i słoneczny dzień, bo wtedy pędy nie będą mokre - dzięki temu zapobiegniemy ich gniciu.

Jak wiązać trawy przed nastaniem zimy?

Gdy trawy zaczynają usychać i więdnąć należy je związać w snopek sznurkiem (najlepszy będzie sznurek jutowy, ale można też wykorzystać jakikolwiek inny). Zebrane w pęk pędy traw związujemy na mniej więcej 2/3 wysokości. Aby jednak snopek dobrze trzymał się przez całą zimę, najlepiej pędy związać w dwóch lub nawet trzech miejscach na długości źdźbeł.

Pędy owijamy sznurkiem przynajmniej dwa razy, na tyle mocno, by nie rozluźnił się podczas mocnych porywów wiatru, a snopek związanej trawy nie rozpadł pod naporem śniegu (pęk powinien być ściśnięty nie za ciasno, aby nie ograniczać przepływu powietrza między pędami trawy).

Zamiast tworzyć snopek można pokusić się o zaplecenie z pędów trawy efektownych warkoczy.

Trawa ozdobna  przygotowana do zimy
Autor: GettyImages Wiązanie traw ozdobnych na zimę

Jak jeszcze chronić trawy ozdobne przed mrozem?

Są także inne sposoby ochrony traw ozdobnych przed mrozem. Najlepszym z nich jest usypanie u nasady rośliny kopczyka z kory sosnowej lub torfu ogrodniczego (pamiętajmy, że kora czy torf powinny być suche!). Można też usypać kopczyk z kompostu. Ściółka taka stanowi dodatkową izolację, która chroni korzenie przed przemarznięciem i utrzymuje wilgotność gleby na odpowiednim poziomie. Nie okrywajmy w ten sposób traw zbyt wcześnie, ponieważ mogłyby ulec zaparzeniu i w efekcie zgnić.

U traw ozdobnych zimozielonych okrywamy również części nadziemne owijając je agrowłókniną, workiem jutowym lub matą słomianą. Do okrycia nie stosujemy materiałów nieprzepuszczających powietrze, takich jak folia. Na trawach niskich można rozłożyć białą agrowłókninę albo gałązki drzew iglastych.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają