Trawa niedźwiedzie futro - wyjątkowo dekoracyjna zimozielona ozdoba ogrodu - porady dotyczące sadzenia i pielęgnacji
Trawa niedźwiedzia jest wyjątkowo dekoracyjna. To roślina w kształcie puchowej kuli o intensywnym, zielonym kolorze liści, które nie tracą barwy nawet zimą. Niedźwiedzie futro może więc stanowić ciekawą ozdobę ogrodu, dodatkowo jest bardzo łatwe w uprawie. Podpowiadamy, jak pielęgnować tę dekoracyjną trawę.
Spis treści
- Jak wygląda trawa niedźwiedzie futro?
- Jakie warunki lubi trawa niedźwiedzie futro?
- Jak sadzić trawę niedźwiedzie futro?
- Jak dbać o trawę niedźwiedzie futro?
- Czy niedźwiedzie futro się przycina?
Jak wygląda trawa niedźwiedzie futro?
Ozdobna trawa niedźwiedzie futro zawdzięcza swoją nazwę właśnie wyglądowi. Rośnie w kulistych kępach, które przypominają pagórki pokryte mchem, budzącym również skojarzenia z ciałem niedźwiedzia. Roślina ma gęste, intensywnie zielone liście w kształcie igiełek. Trawa bywa także nazywana: Teddybar, kostrzewa miotlasta lub kostrzewa gautiera od łacińskiej nazwy Festuca gautieri. Maksymalnie urasta do 20 cm, choć najczęściej wysokość dochodzi do 15 cm. Natomiast jej cechą charakterystyczną jest to, że szybko się rozrasta. Dlatego polecana jest jako roślina okrywowa i do zadarniania. Trawa tworzy wtedy pofalowaną, zbudowaną ze zwartych kęp mocno zieloną powierzchnię. Co warte podkreślenia, trawa niedźwiedzie futro jest zimozielona, czyli nie traci liści i koloru także w okresie zimowym.
Jakie warunki lubi trawa niedźwiedzie futro?
Jest to bylina, która oryginalnie występuje w Pirenejach. Rośnie w podłożu piaszczystym, kamienistym, czy w zagłębieniach skał. Dlatego w ogrodzie najlepiej roślina będzie się czuła w ziemi przepuszczalnej, piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej. Kostrzewa właściwie będzie rosła w każdej ziemi ogrodowej, jednak należy unikać sadzenia w podłożu wilgotnym i bogatym w składniki mineralne, bo trawa może tracić intensywny kolor i zacząć gnić. Niedźwiedzie futro najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych.
Jak sadzić trawę niedźwiedzie futro?
Ozdobną kostrzewę można wsadzić do ziemi z sadzonki lub z uciętej części po rozdzieleniu trawy. Jeśli chodzi o sadzonki, to są one dostępne w sklepach ogrodniczych, sprzedawane w doniczkach z już rozwiniętym systemem korzeniowym. Szkółki informują, że sadzonka nadaje się do wsadzenia właściwie przez cały okres wegetacyjny. Druga metoda rozmnażania trawy polega na odcięciu fragmentu rosnącej już rośliny, tę uciętą część traktujemy jak sadzonkę. Wykopujemy dołek, który jest co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej, zasypujemy ziemią i podlewamy. Trawę można sadzić w grupach, wtedy szybko stworzy zieloną darń albo pojedynczo, np. wzdłuż ścieżki. Roślina dobrze będzie rosła także na skalniakach, ale też w otoczeniu iglaków, wysokich bylin czy drzew. Kostrzewa może być także sadzona w donicach.
Jak dbać o trawę niedźwiedzie futro?
Kostrzewa miotlasta jest rośliną bardzo odporną na trudne warunki atmosferyczne. Przede wszystkim trawa jest mrozoodporna, nie zaszkodzą jej niskie temperatury dochodzące nawet do minus 30 st. C. Trawa wytrzyma także suszę. Kostrzewę można podlewać w upalne dni, ale roślina zniesie bez problemu długi okres bez wody. Dodatkowo trawy nie powinny atakować szkodniki, dlatego nie wymaga oprysków. Ta roślina nie potrzebuje więc specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest bardzo łatwa w uprawie. Jedynie warto co dwa, trzy lata rozdzielać trawę i ją przesadzać. A to dlatego, że szczególnie stare kępy będą w środku zamierać i usychać. Dzięki podziałowi kęp odmłodzimy trawę. Jak to zrobić? Wystarczy ostrym nożem odciąć fragment rośliny. Taki zabieg najlepiej wykonywać na wiosnę.
Czy niedźwiedzie futro się przycina?
Trawa rośnie maksymalnie do 15-20 cm i wtedy wygląda najbardziej atrakcyjnie. Można jedynie na wiosnę podciąć uszkodzone wierzchołki liści, lub uciąć uschnięte łodygi. Trawa kwitnie w czerwcu i lipcu, dlatego na koniec lata dobrze jest także usunąć zeschnięte wiechy.
Autor: GettyImages
Hortensje bukietowe górują nad innymi roślinami na tej rabacie