Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: jakie zabiegi wykonać jesienią

2019-11-25 8:14 Michał Mazik
ziemia-w-ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Przed zimą należy ziemię na opustoszałych grządkach przekopać i zasilić nawozami naturalnymi

Przed zimą należy odpowiednio zadbać o ziemię w ogrodzie. Po zakończeniu sezonu, szczególnie przy intensywnej uprawie warzyw, glebę w ogrodzie zaleca się spulchnić i użyźnić. Zapobiegnie to efektowi „zmęczenia gleby” i tym samym jej wyjałowienia. Jakie zabiegi należy wykonać przed zimą? Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą.

Jesienią, gdy rośliny kończą wegetację, w ogrodzie pojawiają się puste miejsca, powoli zarastające chwastami. Jeszcze przed nadejściem zimy wiele niepożądanych gatunków chwastów zdąży wykształcić nasiona, które rozsieją się w ogrodzie i w przyszłym roku staną się dla nas problemem. Dlatego po zbiorach warzyw lub usunięciu przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, dane stanowisko powinno się oczyścić i odpowiednio przygotować. Jesień jest także dobrym terminem na poprawę jakości gleby. Przed zimą należy ziemię w ogrodzie przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Jak to zrobić prawidłowo?

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: nawożenie

Oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik, kompost oraz nawozy zielone. Każdorazowo nawóz powinno się przekopać i wymieszać z ziemią. To dobry dodatek służący do użyźniania gleb lekkich (piaszczystych) i rozluźniania gleb ciężkich (gliniastych).

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: orka

Ziębla – to orka przedzimowa. Najczęściej wykonuje się ją pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż i roślin motylkowych. Zabieg pozwala odchwaścić teren oraz spulchnić i napowietrzyć glebę. Niestety może przy okazji zniszczyć naturalną ochronną warstwę podłoża. Zięblę najlepiej stosować, jeśli dane stanowisko zostało nawożone organicznie. Orkę płytką przeprowadza się na głębokości 10–15 cm (głęboką na 25–30 cm).

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: wapnowanie

Wapnowanie zaleca się przeprowadzić w przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne. Zabieg wapnowania wpływa nie tylko na zmianę pH, ale także poprawia strukturę i jakość gleby. Dobrym terminem do przeprowadzania wapnowania jest jesień. Dawki CaO zależą od odczynu (można to sprawdzić specjalnymi miernikami) i rodzaju gleby. Na 10m2 potrzeba od 1–8 kg Cao. Jeśli dany nawóz ma zawartość 50%, dawkę należy dwukrotnie pomnożyć. Większość gatunków najlepiej rośnie przy pH wynoszącym 6,0–7,0.

>>Przeczytaj też: Wapnowanie gleby: kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: użyźnianie gleby

Gleby piaszczyste można wzbogacić nie tylko nawozami organicznymi, ale także torfem i gliną. Stanowisko powinno być dokładnie przekopane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
romanowski07
|

Uwielbiam dbać o ogródek warzywny. Świeże warzywa to super sprawa. Jednak wymagają sporo pielęgnacji a szczególknie przed zimą. Dostałem ostatnio w prezencvie nowy zestaw pastel od cellfastu. Znajomi wiedzą jak to lubię i chyba chcieli się pośmiać. Ale zestaw bardzo dobry więc nie narzekam

redakcja
|

Proponujemy przeczytać artykuł o oborniku: http://www.wymarzonyogrod.p...

Monika91
|

Chciałabym wzbogacić trochę ziemię, przed wysiewem kwiatów na wiosnę. Nie wiem tylko jaki obornik mam wybrać. Widziałam w sklepie rolmarket różne rodzaje obornika garnulowanego koński, bydlęcy, kurzy. Czy każdy z nich ma inne zastosowanie i jest przeznaczony do czegoś innego ?