Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: jakie zabiegi wykonać jesienią

2019-11-25 8:14
ziemia-w-ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Przed zimą należy ziemię na opustoszałych grządkach przekopać i zasilić nawozami naturalnymi

Przed zimą należy odpowiednio zadbać o ziemię w ogrodzie. Po zakończeniu sezonu, szczególnie przy intensywnej uprawie warzyw, glebę w ogrodzie zaleca się spulchnić i użyźnić. Zapobiegnie to efektowi „zmęczenia gleby” i tym samym jej wyjałowienia. Jakie zabiegi należy wykonać przed zimą? Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą.

Jesienią, gdy rośliny kończą wegetację, w ogrodzie pojawiają się puste miejsca, powoli zarastające chwastami. Jeszcze przed nadejściem zimy wiele niepożądanych gatunków chwastów zdąży wykształcić nasiona, które rozsieją się w ogrodzie i w przyszłym roku staną się dla nas problemem. Dlatego po zbiorach warzyw lub usunięciu przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, dane stanowisko powinno się oczyścić i odpowiednio przygotować. Jesień jest także dobrym terminem na poprawę jakości gleby. Przed zimą należy ziemię w ogrodzie przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Jak to zrobić prawidłowo?

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: nawożenie

Oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik, kompost oraz nawozy zielone. Każdorazowo nawóz powinno się przekopać i wymieszać z ziemią. To dobry dodatek służący do użyźniania gleb lekkich (piaszczystych) i rozluźniania gleb ciężkich (gliniastych).

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: orka

Ziębla – to orka przedzimowa. Najczęściej wykonuje się ją pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż i roślin motylkowych. Zabieg pozwala odchwaścić teren oraz spulchnić i napowietrzyć glebę. Niestety może przy okazji zniszczyć naturalną ochronną warstwę podłoża. Zięblę najlepiej stosować, jeśli dane stanowisko zostało nawożone organicznie. Orkę płytką przeprowadza się na głębokości 10–15 cm (głęboką na 25–30 cm).

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: wapnowanie

Wapnowanie zaleca się przeprowadzić w przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne. Zabieg wapnowania wpływa nie tylko na zmianę pH, ale także poprawia strukturę i jakość gleby. Dobrym terminem do przeprowadzania wapnowania jest jesień. Dawki CaO zależą od odczynu (można to sprawdzić specjalnymi miernikami) i rodzaju gleby. Na 10m2 potrzeba od 1–8 kg Cao. Jeśli dany nawóz ma zawartość 50%, dawkę należy dwukrotnie pomnożyć. Większość gatunków najlepiej rośnie przy pH wynoszącym 6,0–7,0.

Przygotowanie gleby w ogrodzie przed zimą: użyźnianie gleby

Gleby piaszczyste można wzbogacić nie tylko nawozami organicznymi, ale także torfem i gliną. Stanowisko powinno być dokładnie przekopane.

Przeczytaj też:

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Jesienne porządki w ogrodzie. Jakie prace trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą >>>

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE