Powojniki przed zimą - jak przycinać i okrywać powojniki przed zimą? [WIDEO]
Jesienią porządkujemy ogród i przygotowujemy rośliny do zimy. Musimy zadbać także o powojniki rosnące w ogrodzie. Dowiedz się, jak prawidłowo przycinać powojniki jesienią i czy trzeba okrywać powojniki na zimę. Zobacz wideo.
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, ale stale wilgotne. Roślina mrozoodporna. Do stosowania przy podporach wolnostojących lub przyściennych oraz w dużych pojemnikach.
Przed nadejściem mrozów warto jest zrobić przegląd w naszym ogrodzie i zadbać o rosnące w nim powojniki. Większość powojników nie wymaga okrywania na zimę, ale zaleca się przysypanie ich podstawy rośliny korą. Opłaca się również usuwać uschnięte liście powojników, bowiem są w nich zarodniki chorób i mogą zimować szkodniki.
Czy powojniki należy przycinać przed zimą?
Z zasady pnączy nie tniemy przed zimą, jako że każde przycięcie pędu i jego uszkodzenie zmniejsza jego mrozoodporność. W przypadku powojników jest inaczej. Kiedy rośliny zakończą okres wegetacji, czyli w końcu listopada czy na początku grudnia, można wykonać wstępne cięcie.
Powojniki przycinamy różnie w zależności od grupy.
- Powojników z grupy Atragene nie przycina się w ogóle (zawiązują pąki kwiatowe jesienią). Inne powojniki przycinamy silniej lub słabiej w zależności od tego czy kwitną na nowych, czy na starych przyrostach.
- Powojniki z grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące finalnie przycina się wiosną na wysokości 1,5 metra. Jesienią podciąć można wybujałe pędy do wysokość ok. 1,7 m, a w marcu skorygować cięcie tnąc nad nabrzmiałymi pąkami i usuwając słabe oraz przemarznięte pędy.
- Powojniki, które zaczynają kwitnąć dopiero po połowie czerwca, najwięcej pąków zawiązują na przyrostach tegorocznych. Są to powojniki z grup Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, Viticella, Tangutica, Flammula. Ich pędy trzeba przyciąć silniej - docelowo na wysokości 50 cm - tak, by wyrosło jak najwięcej nowych pędów, na których już od dołu będą się pojawiały kwiaty.
- Powojniki bylinowe można zostawić na zimę bez cięcia, ale można też krótko przyciąć na mniej więcej 20 cm, a potem wiosną przyciąć nisko tuż przy ziemi.
Tekst: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Zobacz film o prawidłowym przygotowaniu powojników do zimy
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Odmiany powojników wielkokwiatowych wymagają zazwyczaj dużo słońca, są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza