Olejek z drzewa herbacianego - właściwości, zastosowanie olejku herbacianego w ogrodzie

2020-01-14 8:02

Olejek z drzewa herbacianego w ogrodzie może być stosowany jako naturalny preparat do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Dowiedz się, jak jeszcze można wykorzystać olejek herbaciany.

Potęga roślinnych olejków eterycznych znana jest już od dawna i choć zwykle wykorzystuje się je do celów kosmetycznych i leczniczych, mogą mieć też znacznie szersze zastosowanie, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Jednym z najlepiej poznanych i najbardziej cenionych olejków jest olejek z drzewa herbacianego otrzymywany z rośliny o nazwie melaleuka skrętolistna (łac. Melaleuca alternifolia). Znajdziemy w nim ogromne bogactwo substancji czynnych, w tym m. in. około 60 terpenów, dzięki którym wykazuje szereg właściwości leczniczych.

  • Olejek z drzewa herbacianego to wspaniały środek przeciwgrzybiczy, wykazujący silne działanie grzybobójcze na różne rodzaje grzybów, dlatego często wykorzystywany jest w czystej postaci lub w formie kremów, żeli, maści, płukanek, a nawet płynów do kąpieli i szamponów do leczenia zakażeń grzybiczych różnego pochodzenia oraz do odkażania skóry trądzikowej (pomaga w leczeniu min. łupieżu, trądziku, łuszczycy, owrzodzeń, grzybiczych infekcji skórnych, grzybic paznokci, aft, opryszczki, zakażeń narządów intymnych).
  • Olejek z drzewa herbacianego wykazuje też działanie antywirusowe, przeciwbakteryjne (skuteczny przeciw wielu szczepom chorobotwórczych bakterii) i przeciwzapalne, dlatego łagodzi podrażnienia skóry i zmniejsza stan zapalny oraz ból pojawiający się w po ukąszeniu owadów.
  • Olejek z drzewa herbacianego wykorzystany do inhalacji, pomaga też walczyć z infekcjami dróg oddechowych.

Ze względu na zawartość wielu czynnych, silnie działających substancji, olejek herbaciany nie powinien być jednak stosowany doustnie, a przed zastosowaniem zewnętrznym, należy rozcieńczyć go, na przykład w delikatnym oleju spożywczym (np. oleju z pestek winogron czy oliwie z oliwek) lub w wodzie, bądź zastosować w czystej postaci jedynie punktowo (np. bezpośrednio na krosty trądzikowe). Dobrze jest też wcześniej przeprowadzić na skórze próbę alergiczną, która upewni nas, że możemy stosować olejek bez obaw.
Olejek herbaciany ma całe mnóstwo dobroczynnych właściwości, które skutecznie pomagają nam pozbyć się wielu dolegliwości, dlatego warto znaleźć dla niego więcej zastosowań.

>> Przeczytaj też: Najcenniejsze zioła lecznicze do ogrodu - wybieramy najlepsze

Drzewo herbaciane
Autor: GettyImages Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie w ogrodzie

Olejek z drzewa herbacianego może przydać nam się również w ogrodzie.

  • Silny, balsamiczny aromat olejku z drzewa herbacianego może skutecznie odstraszać uciążliwe owady takie jak komary, muszki owocówki, meszki czy muchy. Umieszczony w podgrzewaczu do aromaterapii i ustawiony w ogrodzie w miejscu wypoczynku, uwolni nas od natrętnych owadów i pozwoli na spokojny relaks.
  • Jako silny środek przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy, olejek z drzewa herbacianego może pomóc nam też w walce ze szkodnikami i chorobami roślin (szczególnie pochodzenia grzybowego). Jako środek naturalny, przyda się szczególnie w uprawach ekologicznych, w których unika się stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Jak samodzielnie przygotować preparat z oleju herbacianego

Z olejku można samodzielnie przygotować preparat przeciwgrzybiczy, rozcieńczając go w wodzie (1 łyżeczka na 1 litr wody). Gotowym płynem należy opryskiwać rośliny zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej nawet 2-3 razy w tygodniu (na rynku można też znaleźć gotowy środek ekologiczny na bazie olejku herbacianego, który przeznaczony jest do zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych w uprawie warzyw pod osłonami, w tym m.in. mączniaków, zarazy ziemniaczanej i szarej pleśni). Silny zapach olejku zniechęca też niektóre szkodniki (np. mszyce), dlatego rośliny szczególnie narażone na ich atak warto opryskiwać również profilaktycznie.

Rozcieńczony z wodą preparat z olejku herbacianego można też zastosować do zaprawiania nasion, a nawet podlewania siewek, które dzięki temu mają szansę uniknąć groźnej choroby jaką jest zgorzel siewek. Olejek herbaciany przyda się też do odkażania podłoża, jednak w tym celu stosuje się go głównie w uprawach roślin w pojemnikach.

Stosując olejek z drzewa herbacianego należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać oprysków w gorący, słoneczny dzień, gdyż wtedy olejek może spowodować poparzenia liści. Lepiej zastosować go wcześnie rano, późnym popołudniem lub w czasie pochmurnej (ale bezdeszczowej), umiarkowanie ciepłej pogody.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.