Jak ułatwić sobie odśnieżanie ogrodu i posesji? Te maszyny pomogą rozprawić się szybko ze śniegiem

2022-12-15 11:39

Odśnieżanie ogrodu i posesji w śnieżne zimy jest konieczne i zajmuje dużo czasu. Jeśli do odśnieżania mamy dużą powierzchnię, warto zawczasu przygotować się do usuwania śniegu wokół posesji i zaplanować kupno odśnieżarki.

Odśnieżanie ogrodu
Autor: GettyImages Jeśli będziemy wykorzystywać do odśnieżania odpowiednio dobrane maszyny – odśnieżarki – praca ta może stać się szybka i łatwa.

Odśnieżanie jest konieczne i nieuchronne, jak nastanie zimy. Zapewnia łatwy dostęp do domu i bezpieczeństwo poruszania się po schodach, chodnikach i podjazdach w obrębie posesji. Jeśli będziemy wykorzystywać do odśnieżania odpowiednio dobrane maszyny – odśnieżarki – praca ta może stać się szybka i łatwa.

Kto ma obowiązek odśnieżania terenu wokół posesji?

Opady śniegu cieszą amatorów białego szaleństwa, a innym kojarzą się z dodatkowymi czynnościami zimowych dni i przypominają o obowiązkach, które zostały określone w ustawie o prawie budowlanym oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z przepisami prawa właściciele i współwłaściciele domów, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy oraz zarządcy nieruchomości są zobowiązani do zadbania o podlegający im teren i odśnieżanie chodników oraz ulic bezpośrednio przylegających do posesji.

Ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów oraz z dachów, nawet budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Zimą należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. Wszystkie obowiązki i zasady odśnieżania są regulowane prawem. Zaniedbanie odśnieżania ciągów komunikacyjnych po pierwsze zagraża zdrowiu i życiu innych osób, a po drugie - podlega karom.

Przeczytaj też: Kto odśnieża chodnik, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu? Jakie grożą kary za niedopełnienie tego obowiązku? >>>

Zasady odśnieżania przy użyciu odśnieżarek

Podczas odśnieżania warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i efektywność działania:

  • Przed uruchomieniem maszyny sprawdź czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
  • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.
  • Za każdym razem gdy odchodzisz od maszyny, zatrzymuj silnik.
  • Podczas kierowania odśnieżarką trzymaj rączkę urządzenia mocno i pewnie, idź, nigdy nie biegnij. Załóż odpowiednie zimowe buty zapobiegające ślizganiu się.

Jaką odśnieżarkę wybrać

Do odśnieżania można użyć łopaty i siły własnych mięśni, ale szybszym i bardziej skutecznym sposobem jest użycie maszyny do odśnieżania odpowiedniej do potrzeb.

Planując nabycie odśnieżarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • ile czasu możemy poświęcić odśnieżaniu,
  • czy to ma być maszyna do częstego i dokładnego odśnieżania, czy raczej do nieregularnego usuwania śniegu,
  • jaką powierzchnię będziemy odśnieżać: małą czy dużą, bo w tym przypadku należy wziąć pod uwagę moc silnika,
  • gdzie chcemy gromadzić odgarnięty śnieg – w tym przypadku dobrze jest sprawdzić wydajność maszyny i na jaką odległość może odrzucać śnieg,
  • jakie jest ukształtowanie terenu - na terenie nierównym lepiej sprawdzają się maszyny na gąsienicach,
  • czy warunki, w których mieszkamy każą nam przygotować się do ciężkiej zimy – jeśli tak, to warto zastanowić się nad bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną, na przykład z napędem hybrydowym.

Opracowanie: na podstawie materiałów Aries Power Equipment

Warto wiedzieć

Odśnieżarki spalinowe

Wygodne w obsłudze i skuteczne są odśnieżarki spalinowe. Wirnik odśnieżarki zeskrobuje i kruszy warstwę nawet zbitego śniegu. Następnie jest on kierowany do dmuchawy i wyrzucany na odległość 8-20 m zależnie od typu urządzenia. Kierunek wyrzutu i kąt, pod jakim jest wydmuchiwany śnieg, zwykle są regulowane, co pozwala kierować go na wyznaczone miejsce. Do małych ogrodów zwykle wystarczy odśnieżarka bez napędu na koła, jeżeli jednak oczyszczana nawierzchnia jest większa, lepiej zaopatrzyć się w odśnieżarkę z napędem. Niektóre z nich są wyposażone w gąsienice zwiększające komfort pracy w trudnych zimowych warunkach, a także kilkustopniową skrzynię biegów i elektryczny rozrusznik ułatwiający uruchamianie urządzenia. Mogą mieć szerokość roboczą 50-100 cm i moc silnika 5-13 KM.

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Jak wybrać odśnieżarkę spalinową?
Nasi Partnerzy polecają