Spis treści
- Nawożenie organiczne w uprawie malin
- Jak nawozić maliny? Zasady nawożenia malin
- Czym grozi przenawożenie malin?
Maliny to chętnie sadzone w ogrodach i na działkach krzewy owocowe. Aby dobrze rosły i owocowały, trzeba je odpowiednio nawozić.
Nawożenie organiczne w uprawie malin
Maliny wymagają gleb żyznych, umiarkowanie przepuszczalnych, o dobrej strukturze i uregulowanym odczynie. Nie znoszą podłoży ciężkich, zlewnych i zbyt lekkich. Najlepiej rosną w podłożu o pH 5,5-6,5.
Podłoże przed sadzeniem malin warto wzbogacić nawozami organicznymi, w szczególności obornikiem oraz kompostem. Należy dokładnie przemieszać je z podłożem. Nawozy organiczne poza dostarczaniem składników pokarmowych dodatkowo wspomagają powstawanie próchnicy.
W międzyrzędziach, przynajmniej w pierwszych latach uprawy, warto posiać rośliny na nawóz zielony, szczególnie rośliny motylkowe. W ten sposób ograniczy się zachwaszczenie i przy okazji wzbogaci glebę w azot (wiązany z atmosfery przy współpracy roślin z bakteriami brodawkowymi). W przypadku problemów z pędrakami lub gryzoniami pomoże siew gryki (hamuje rozwój szkodników glebowych) oraz nostrzyka (odstrasza m.in. myszy i nornice).
Jak nawozić maliny? Zasady nawożenia malin
Istnieje kilka zasad, które warto stosować przy nawożeniu malin:
- nie należy podawać nawozów w zbyt dużej ilości – zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych jest szkodliwy,
- wiosną podaje się nawozy z większą ilością azotu, latem i jesienią należy postawić na nawozy potasowe i fosforowe,
- maliny powinny być nawożone azotem każdego roku - średnie dawki pod malinę wynoszą 60-100 kg N/ha - dawkę zazwyczaj rozkłada się na dwie-trzy „raty”: pierwszy zabieg powinien być stosowany wczesną wiosną po rozpoczęciu wegetacji, drugi po kwitnieniu, trzeci około 2 tygodnie później,
- często stosowane nawozy to saletra amonowa oraz mocznik (ten drugi warto także aplikować dolistnie),
- malina potrzebuje ponad dwukrotnie więcej potasu w porównaniu z fosforem, dlatego poleca się stosować przede wszystkim nawozy z grupy Polifoski,
- niedobór potasu przyśpiesza kwitnienie roślin i opadanie zawiązków owoców,
- wiosną pod uprawę można również zastosować Polimag lub siarczan potasu, wczesną jesienią natomiast sól potasową,
- jeśli odczyn gleby jest zbyt niski, jesienią – już po zakończeniu okresu wegetacji, warto dodatkowo zastosować dolomit (ok. 500 kg/ha na gleby ubogie, 300 kg/ha na gleby średnio zasobne) - w takim przypadku nie można podawać innych nawozów, w szczególności obornika (poszczególne związki pokarmowe mogą wzajemnie się blokować, przez co stają się niedostępne dla roślin),
- w okresie gdy maliny kwitną, a pogoda jest zimna i wilgotna, można dolistnie zastosować nawóz z dużą ilością boru - to wspomoże zapylanie kwiatów i skuteczne wykształcanie owoców.
Czym grozi przenawożenie malin?
Przenawożenie malin azotem opóźnia dojrzewanie owoców, które w dodatku jest nierównomierne. Owoce są słabo wybarwione i bardziej wodniste (przez co stają się podatne na choroby i szkodniki). Uwodnienie owoców może powodować także nadmiar potasu. Pierwiastek podany w optymalnej dawce poprawia smak, aromat i wybarwienie owoców.
Przeczytaj też:
- Jak przycinać maliny? Zrób to według wskazówek, a owoców będzie mnóstwo!
- Najgroźniejsze choroby malin - poznaj objawy i zasady zwalczania chorób malin
