Nawadnianie trawnika - kiedy i jak skutecznie nawadniać trawnik?
Choć na stan i wygląd murawy mają wpływ różne zabiegi pielęgnacyjne, to jednym z ważniejszych jest nawadnianie trawnika. Ta pozornie prosta czynność wykonana w niewłaściwy sposób może zaszkodzić darni. Jak zatem nawadniać prawidłowo trawnik?
Spis treści
- Jak często nawadniać trawnik?
- Nawadnianie trawnika po przesuszeniu
- Kiedy najlepiej nawadniać trawnik?
- Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?
Jak często nawadniać trawnik?
Trawnik potrzebuje sporo wody, zużywa jej 3-5 l na 1 m2 powierzchni w ciągu doby, zależnie od pogody i rodzaju gleby (szybciej przesycha ziemia piaszczysta, wolniej gliniasta oraz próchniczna). Oczywiście nie oznacza to, że trzeba trawnik podlewać codziennie. Wręcz przeciwnie – zbyt częste nawadnianie darni jest dużym błędem. Trawa rosnąca w stale wilgotnym podłożu tworzy płytki system korzeniowy, bo nie musi sięgać głębiej w grunt w poszukiwaniu wody, dlatego nawet krótka susza może spowodować jej zasychanie. Poza tym płytko korzeniący się trawnik jest zimą mniej odporny na przemarzanie.
Murawę najlepiej podlewać, gdy ziemia przeschnie na głębokość 5 cm – nawadnia się ją tak długo, aż woda przesiąknie na 10-15 cm.
Nawadnianie trawnika po przesuszeniu
A co się stanie, gdy susza będzie trwała przez długi czas? Taki trawnik po podlaniu powinien się odrodzić, jednak mogą z niego zniknąć niektóre gatunki traw, a pozostaną te bardziej odporne, lepiej przystosowane do siedliska. Niestety zwykle giną najładniejsze trawy o delikatnych liściach, dlatego jeżeli chcemy mieć piękną miękką murawę, nie należy dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia.
Z drugiej strony, ze względu na coraz poważniejszy deficyt słodkiej wody, może warto nieco ograniczyć podlewanie i pozwolić przyrodzie samej zadecydować, jakie gatunki traw pozostaną na działce. Darń być może będzie mniej „aksamitna”, ale bardziej w zgodzie z ekologią.
Autor: FISKARS
Do nawadniania większych powierzchni trawnika (powyżej 500 m2) lepsze są zraszacze pulsacyjne, wyrzucające wodę na dużą odległość
Kiedy najlepiej nawadniać trawnik?
Trawnik najlepiej nawadniać wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze chłodno i woda nie paruje do atmosfery, ale w całości wsiąka w glebę i dociera do korzeni roślin. W czasie podlewania w południe straty wody latem mogą sięgać nawet 40%. Z kolei wieczorem, jeśli darń nie przeschnie przed nocą, wilgoć utrzymująca się na liściach może sprzyjać wzrostowi mchu i rozwojowi chorób, poza tym wabi ślimaki.
Czym nawadniać trawnik w ogrodzie?
- Do nawadniania darni służą różnego rodzaju przenośne zraszacze o ruchomych głowicach, które mają możliwość regulacji zakresu pracy. Z powodzeniem sprawdzą się w małych ogrodach.
- Jeżeli trawnik jest duży – lepszym rozwiązaniem będzie montaż podziemnej instalacji nawadniającej. W jej skład wchodzą rury zakopane w ziemi na głębokości 30-40 cm, które dostarczają wodę z jej źródła (wodociąg, studnia) do zraszaczy. Do nawadniania trawnika stosuje się zraszacze wynurzalne. Na co dzień są ukryte w ziemi, więc nie przeszkadzają w czasie pielęgnacji trawnika czy podczas rekreacji. Dopiero po włączeniu podlewania wyskakują pod naporem wody ponad powierzchnię gruntu. Mają regulowany zakres pracy (koło lub jego wycinek, albo mniejszy lub większy prostokąt).
- Nawadnianie trawnika uruchamiane jest ręcznie lub automatycznie w oparciu o parametry ustawione na sterowniku. System automatycznego nawadniania zazwyczaj jest wyposażony w czujniki deszczu i wilgotności, dzięki czemu podlewanie włącza się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Nie przegap:
- Trawnik na podmokłym terenie - co robić, by taki trawnik dobrze rósł
- Rekultywacja trawnika - co zrobić, by trawnik znów był piękny