Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie? Sadzenie hiacyntów do gruntu krok po kroku
Aby hiacynty zdobiły nasz wiosenny ogród, trzeba je posadzić w odpowiednim terminie. Podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić cebule hiacyntów do gruntu. Sadzenie cebul hiacyntów: przygotowanie ziemi, termin i głębokość sadzenia, ochrona posadzonych cebul na zimę.
Spis treści
- Jak wybrać cebulki hiacyntów do sadzenia?
- Kiedy sadzić hiacynty do ziemi? Ważny jest termin sadzenia
- Jak głęboko i w jakich odstępach sadzić cebule hiacyntów?
- Czy po posadzeniu hiacyntów trzeba je okrywać na zimę?
Hiacynty są nieco trudniejsze w uprawie od innych popularnych roślin cebulowych kwitnących wiosną – tulipanów, narcyzów czy krokusów. Jeśli jednak poświęcimy im nieco pracy, odwdzięczą się obfitym kwitnieniem wiosną. Trzeba tylko pamiętać, by cebulki hiacyntów posadzić do gruntu jesienią.
Kiedy dokładnie należy sadzić hiacynty w ogrodzie? Jak głęboko i jak daleko od siebie powinny znaleźć się cebulki hiacyntów w ziemi? Czy po posadzeniu hiacynty należy okryć na zimę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jak wybrać cebulki hiacyntów do sadzenia?
Do sadzenia wybierajmy wyłącznie takie cebulki hiacyntów, na których nie widać śladów uszkodzeń. Najlepiej kupować cebule jak największe – ich kwiatostany będą wówczas dorodne.
Kiedy sadzić hiacynty do ziemi? Ważny jest termin sadzenia
Optymalnym terminem sadzenia cebul hiacyntów jest wrzesień i pierwsza dekada października. W tym okresie rośliny mają zwykle zapewnione dobre warunki (temperatura, wilgotność gleby, itp.) i jeszcze zdążą przygotować się do nadejścia zimy.
Cebule przed sadzeniem warto zaprawić środkiem grzybobójczym, np. Funabenem. Zaleca się sadzić cebule hiacyntów w ażurowych koszyczkach. Takie rozwiązanie w dużej mierze chroni podziemną część roślin przed szkodnikami (nornice, krety) i dodatkowo pozwala łatwo odnaleźć cebulki po przekwitnięciu.
Jak głęboko i w jakich odstępach sadzić cebule hiacyntów?
Podłoże do sadzenia cebul hiacyntów powinno być dobrze przekopane i odchwaszczone. Głębokość i gęstość sadzenia zależy od wielkości cebul. Można skorzystać z zasady, która mówi, że warstwa gleby nad cebulą powinna być 2-krotnie większa od wysokości cebuli. Standardowo jednak cebule wysadza się na głębokości 8-10 cm.
Rozstawa zależy od wielkości cebul:
- cebulki hiacyntów o średnicy większej niż 14 cm sadzimy w odstępach co ok. 20 cm,
- cebulki hiacyntów o średnicy 12-14 cm - co ok. 15 cm,
- mniejsze cebulki można sadzić w odstępach co ok. 5 cm.
Posadzone cebule hiacyntów należy przykryć żyzną, dobrze spulchnioną glebą.
Autor: GettyImages
Podłoże dla hiacyntów powinno być dobrze spulchnione, lekkie, żyzne i odchwaszczone
Czy po posadzeniu hiacyntów trzeba je okrywać na zimę?
Hiacynty w okresie zimowym mogą przemarzać, pomimo teoretycznie dobrej mrozoodporności. Problemem są dość częste zmiany pogodowe w Polsce i okresy bezśnieżne. Dlatego niezależnie od regionu cebulki warto okrywać grubą warstwą ściółki. Dobrym materiałem jest igliwie (nieznacznie zakwasza glebę), liście lub trociny.
Ponadto zimą powinno się pozostawiać grube warstwy śniegu na stanowisku, gdzie posadzono hiacynty. To naturalna bariera ochronna. Ściółkę można usunąć w marcu lub kwietniu, aby umożliwić roślinom szybszy wzrost.
Przeczytaj też kiedy i jak sadzić tulipany.
Autor: photos.com
Hiiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną