Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

2018-03-15 11:35
opryski-drzewa-owocowei
Autor: photos.com Opryski drzew owocowych to zabiegi ochronne roślin przed szkodnikami i chorobami

Kalendarz ochrony roślin to poradnik rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin. Czy wiesz jak korzystać z kalendarza ochrony roślin? Kalendarz ochrony roślin – poradnik dla każdego ogrodnika.

Kalendarz ochrony roślin to nic innego, jak bardzo dokładny poradnik rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów oraz stosowania środków ochrony roślin, oparty na prawidłowym monitoringu i progach szkodliwości.
Informacje w kalendarzu ochrony roślin podzielone są na działy – gatunki roślin oraz występujące na nich niekorzystne objawy. Układ ten służy łatwemu wyszukiwaniu rozwiązania problemu z roślinami.

Kalendarz ochrony roślin

W sklepach ogrodniczych i w sprzedaży internetowej (na stronach wydawnictw, które publikują kalendarz ochrony roślin), dostępne są trzy programy ochrony roślin ogrodniczych:

  • Program Ochrony Roślin Sadowniczych,
  • Program Ochrony Warzyw,
  • Program Ochrony Roślin Ozdobnych.

Publikacje te są niezbędną lekturą dla profesjonalnych producentów ogrodniczych oraz firm zajmujących się ochroną roślin jednak warto aby korzystali z nich także ogrodnicy amatorzy, gdyż zawarte w nich informacje pozwolą uniknąć błędnych decyzji w ochronie roślin.

Jak korzystać z kalendarza ochrony roślin

Kalendarz ochrony roślin (Program Ochrony Roślin) zawiera m.in. alfabetyczny wykaz wszystkich preparatów dopuszczonych do stosowania, opracowany w oparciu o aktualny rejestr środków ochrony roślin opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto znajdują się w nim informacje na temat przynależności poszczególnych środków ochrony roślin do określonych grup chemicznych (jest to istotny podział ze względu na toksyczność niektórych preparatów, m.in. w stosunku do owadów pożytecznych). Poszczególne fazy rozwojowe roślin ilustrowane są odpowiednimi rysunkami (pozwala to z łatwością określić termin wykonania zabiegu).
Nowością ostatnich lat są także zdjęcia z objawami najgroźniejszych chorób, szkodników i chwastów, co ułatwia ich prawidłowe rozpoznanie. Na podstawie opisu i zdjęcia wystarczy rozpoznać agrofag, określić termin (fazę rozwojową rośliny) i dobrać odpowiedni preparat znajdujący się w tabeli. Dodatkowo podane są ogólne uwagi dotyczące metody wykonania zabiegu (np. podlewanie, opryskiwanie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE