Jakie rośliny siejemy, sadzimy, dzielimy i rozsadzamy w sierpniu?

2023-07-25 11:20
Sadzenie roślin
Autor: photos.com W sierpniu możemy w ogrodzie sadzić i siać wiele gatunków roślin

W sierpniu w ogrodzie siejemy i sadzimy różne rośliny. Podpowiadamy jakie gatunki roślin siejemy, sadzimy, rozsadzamy i dzielimy w sierpniu.

Spis treści

  1. Jakie warzywa siejemy w ogrodzie w sierpniu?
  2. Jakie rośliny dzielimy i rozsadzamy w sierpniu?
  3. Rozmnażanie roślin w sierpniu
  4. Jakie rośliny sadzimy w ogrodzie w sierpniu

Choć sierpień w ogrodzie to miesiąc wakacyjny, ale ogrodnicy mają co robić. W tym miesiącu można siać i sadzić wiele roślin. To także dobry czas na rozmnażanie niektórych gatunków.

Jakie warzywa siejemy w ogrodzie w sierpniu?

W sierpniu wysiewamy warzywa na jesienny zbiór m.in. rzodkiewkę, rzodkiew, sałatę roszponkę (w wolne miejsca po zbiorze innych warzyw). W sierpniu siejemy także rośliny na nawóz zielony jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych. Wysiewamy np. facelię (nadaje się na wszystkie rodzaje gleb). Ponieważ roślina ta rośnie szybko, można ją będzie ściąć i przykopać jeszcze przed zimą.

Warzywa na letnie poplony. Jakie warzywa uprawiać jako poplon

Jakie rośliny dzielimy i rozsadzamy w sierpniu?

Sierpień to znakomity czas na podział i rozsadzenie bylin, które już zakończyły kwitnienie.

W sierpniu dzielimy i rozsadzamy:

  • rozrośnięte kępy jastruni (złocieni wielkich), liliowców, omiegów kaukaskich i maków wschodnich oraz roślin okrywowych (dąbrówki rozłogowe, fiołki, floksy – szydlasty i Douglasa, karmniki ościste, rogownice, ubiorki wiecznie zielone, zawciągi nadmorskie, żagwiny);
  • kosaćce kłączowe – bródkowy i niski – dzielimy co trzy lata (jeśli źle kwitną – częściej). Możemy to robić przez cały sierpień;
  • piwonie (druga połowa sierpnia to najlepsza pora na ich dzielenie). Nadają się do tego tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków;
  • zimowity - w sierpniu dzielimy i sadzimy bulwy zimowitów. Umieszczamy je na głębokości około 15 cm, w odstępach 20–25 cm. Powinny zakwitnąć miesiąc po posadzeniu.
  • rośliny wodne - nie należy jednak robić tego w pełnym słońcu. Trzeba też zadbać, aby rośliny przygotowane do sadzenia nie przeschły.

Rozmnażanie roślin w sierpniu

W sierpniu rozmnażamy wrzosy przez sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki pobieramy z roślin przed kwitnieniem. Wykorzystujemy te odcinki pędów, na których nie zawiązały się kwiatostany. W sierpniu pobieramy i ukorzeniamy także sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych, np. berberysów, szczodrzeńca, ogników, ostrokrzewów.

Jakie rośliny sadzimy w ogrodzie w sierpniu

W sierpniu można sadzić w ogrodzie drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Najlepiej robić to w pochmurne i wilgotne dni, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Po posadzeniu przez kilka dni należy obficie je podlewać.

W sierpniu sadzimy także rozsadę roślin dwuletnich (przez cały miesiąc): bratków, niezapominajek, malw, dzwonków ogrodowych, stokrotek oraz bulwy zimowitów (zakwitną już jesienią), a pod koniec sierpnia także cebule narcyzów i szachownic (cesarskiej i kostkowej).

Lato w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w ogrodzie latem [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE