Jak zwalczyć turkucia podjadka na zawsze? Jak wygląda turkuć podjadek? Jakie dźwięki wydaje?
Turkuć podjadek to bardzo uciążliwy szkodnik w naszych ogródkach. Ma dużą odporność na niskie temperatury oraz zdolność do szybkiego rozmnażania, dlatego jak gdzieś się zadomowi, sieje spustoszenie na rabatach. Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie turkucia podjadka. Czego nie lubi turkuć podjadek?
Spis treści
- Czym jest turkuć podjadek?
- Jak działa w ogrodzie turkuć podjadek?
- Jak znaleźć gniazdo turkucia podjadka?
- Jak zwalczyć turkucia podjadka?
- Pułapka na turkucia podjadka
- Czego nie lubi turkuć podjadek?
- Środki chemiczne do zwalczania turkucia podjadka
- Jakie odgłosy wydaje turkuć podjadek?
Czym jest turkuć podjadek?
Turkuć podjadek jest dużym brunatnoszarym owadem (do 6 cm długości) żyjącym w glebie. Na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Spłaszczone i „zębate” przednie odnóża turkucia podjadka ułatwiają mu wygrzebywanie podziemnych korytarzy.
W maju turkuć podjadek wychodzi na powierzchnię, aby połączyć się w pary. W czerwcu samica składa około 300 jaj w gnieździe znajdującym się przy końcu korytarza, 3 cm pod powierzchnią gleby. Następnie podgryza dookoła gniazda korzenie roślin, które gnijąc, wydzielają ciepło potrzebne do ogrzania gniazda.
Larwy turkucia podjadka są podobne do postaci dorosłych. Samice opiekują się nimi do jesieni, kiedy to młode zaczynają kopać samodzielnie pierwsze kanaliki głębokości 0,5-1 m, w których zimują. Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa trzy lata.
Jak działa w ogrodzie turkuć podjadek?
Turkuć podjadek to prawdziwy szkodnik w ogrodzie, ponieważ drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby:
- unosi młode rośliny, które wskutek tego więdną i zasychają (narusza ich korzenie);
- zjada napotkane korzenie (rośliny wciąga do korytarzy);
- wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin.
Jednak turkuć podjadek jest też pożyteczny, ponieważ zjada ślimaki, pędraki i drutowce.
Jak znaleźć gniazdo turkucia podjadka?
O obecności podziemnych korytarzy turkucia świadczą smugi lekko wzniesionej ziemi i schnące rośliny. Na końcu korytarza znajduje się gniazdo (komora lęgowa) – tu gleba się zapada, a rośliny marnieją.
Jak zwalczyć turkucia podjadka?
Niestety, aby skutecznie pozbyć się turkucia podjadka trzeba na bieżąco wyłapywać larwy i dorosłe owady, a następnie je niszczyć, albo wywozić na łąkę lub do lasu. Pamiętajmy, że to również pożyteczne owady. Poniżej kilka sposobów, jak zwabić turkucia podjadka.
Pułapka na turkucia podjadka
Naturalny sposób na turkucia, który działa najlepiej, to zastawianie na niego pułapek.
- W pobliżu gniazd turkucia można zakopać naczynia o gładkich ścianach, przykryte ukośnie ustawioną deseczką i umieścić w nich i dookoła grudki nawozu końskiego. Owady, które wpadną do naczynia, nie będą w stanie się z niego wydostać.
- Innym sposobem jest zakopanie w ziemi (w okresie godów turkucia) naczyń i połączenie ich deseczką. W tych miejscach ogrodu, gdzie turkuci było najwięcej, warto wykopać we wrześniu doły o wymiarach 50 x 50 x 50 cm, wypełnić obornikiem i przysypać ziemią. Zimą lub wczesną wiosną trzeba wykopać obornik i wybrać z niego turkucie.
Przeczytaj też:
Czego nie lubi turkuć podjadek?
- Turkuć bardzo nie lubi woni olszy czarnej, dlatego warto nimi wyłożyć grządki na których się pojawia.
- Ponadto naturalnymi wrogami turkucia są koty, krety, kosy, jeże i kury.
- Turkucie uciekają przed oleistymi cieczami, dlatego miejsca, gdzie pod ziemią znajdują się gniazda, należy zalać olejem jadalnym zmieszanym z wodą. To zmusi turkucie do wychodzenia na powierzchnię. Mieszanina nie wyrządzi owadom krzywdy, ale będą musiały uciekać, a wtedy możemy je wyłapać.
Środki chemiczne do zwalczania turkucia podjadka
Jeżeli turkucie czynią znaczne szkody i wyłapywanie nie wystarcza, można sięgnąć po metody chemiczne. Jednak trzeba pamiętać, że substancje chemiczne przedostają się do gleby i do uprawianych roślin. Aby zniszczyć turkucie, można wykładać zatrute przynęty, na przykład liście sałaty opryskane Foschlorem płynnym, lub wysiewać na powierzchni gleby granulowane insektycydy kontaktowe Basudin 10 G lub Diazinon 10 G (0,5 kg na 100 m2), które w kontakcie z wodą uwalniają substancje trujące.
Horoskop kwiatowy - sprawdź, jaki kwiat odpowiada Twojemu znaku zodiaku
Jakie odgłosy wydaje turkuć podjadek?
W okresie godowym, od maja do czerwca, można w nocy usłyszeć „cykanie” turkucia podjadka podobne do odgłosów świerszcza.
Autor: GettyImages
Kosmos mają osoby urodzone 11–19 lutego. Ich wyjątkowa indywidualność i potrzeba wolności idą w parze z bujną wyobraźnią.