Jak zwalczyć mrówki na drzewach owocowych - naturalne sposoby na pozbycie się mrówek

2024-05-09 16:46

Mrówki w naturze, szczególnie w lesie są pożyteczne. Jednak w sadzie czy ogrodzie traktuje się je już jako szkodniki. Zwłaszcza, jeśli jest ich bardzo dużo i oblegają drzewa owocowe. To najczęściej znak, że trzeba zacząć działać. Zwykle na drzewie z mrówkami znajduje się także siedlisko mszyc. Podpowiadamy, jak zwalczyć mrówki na drzewach owocowych.

mrówki na drzewkach owocowych
Autor: gettyimages Mrówki na drzewkach owocowych - jak je zwalczyć?

Spis treści

  1. Czy mrówki niszczą drzewa owocowe?
  2. Jak pozbyć się mrówek z drzew owocowych?
  3. Czym pryskać drzewa owocowe na mrówki?
  4. Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed mrówkami?
  5. Jak szybko pozbyć się mrówek?

Czy mrówki niszczą drzewa owocowe?

Mrówki mogą niestety niszczyć drzewa owocowe. Szczególnie w okresie niskich opadów zdarza się, że podgryzają młode pędy i liście. Jeśli zaś zdecydują się na założenie kolonii pod młodym drzewkiem, to mogą uszkodzić korzenie. Jednak bardziej szkodliwe dla drzew będzie pojawienie się mszyc. Pobierają one substancje odżywcze i w ten sposób niszczą drzewa, doprowadzając także do problemów z owocowaniem.

Niestety, zdarza się, że to właśnie przez mrówki na drzewach pojawiają się szkodniki. Mszyce wytwarzają bowiem wydzielinę – spadź, która jest wartościowym pokarmem dla mrówek. Mrówki więc dbają o to, by mszyce miały dogodne warunki, chronią szkodniki przed naturalnymi wrogami, takimi jak biedronki, co więcej, transportują mszyce w nowe miejsce, gdzie będą miały możliwość do żerowania. Dlatego należy walczyć z mszycami, ale także dobrze jest chronić drzewo przed mrówkami, by ustrzec się przed inwazją szkodników.

Z drugiej strony, mrówki mogą pojawić się na drzewie właśnie dlatego, że mszyce już tam wcześniej przywędrowały. W pewnym sensie więc mrówki informują nas o tym, że drzewo jest zagrożone. W takiej sytuacji lepiej jest skupić się na walce z mszycami, niż mrówkami.

Jak pozbyć się mrówek z drzew owocowych?

Naturalne metody są zwykle bezpieczne dla roślin i gleby, ale wymagają cierpliwości i dłuższego okresu stosowania w porównaniu do insektycydów. Większość sposobów polega jednak na tym, by umieścić pułapki czy środki odstraszające na szlaku poruszania się mrówek. Dlatego zanim przystąpimy do działania dobrze jest sprawdzić, gdzie mrówki mają swoje gniazdo.

  • Odstraszanie – zniechęcająco na mrówki działają produkty o intensywnych zapachach, na przykład cynamon, ale także zmielona kawa, soda oczyszczona i proszek do pieczenia które można wysypać wokół drzewa. Sposobem jest też sadzenie roślin, które mają silny zapach, jak mięta pieprzowa, lawenda czy rozmaryn, ale tez czosnek. Zniechęcająco powinny zadziałać także olejki eteryczne. Szczególnie nieprzyjemne dla owadów będą te o zapachu mięty pieprzowej, goździka, drzewa herbacianego i cytrusów. 
  • Boraks – to sól sodowa kwasu borowego, która powinna pomóc pozbyć się mrówek. Mieszamy proszek z cukrem i wodą i umieszczamy pojemnik w pobliżu drzewa, najlepiej na szlaku do gniazda mrówek. Należy jednak uważać, by nie dodać za dużo boraksu, bo mrówki wyczują jego zapach i pułapka nie zadziała.
  • Mąka kukurydziana – wysypujemy ją wokół ścieżek poruszania się mrówek, najlepiej przy mrowisku. Mąka kukurydziana zjedzona przez mrówki działa na nie jak trucizna, owady po jej spożyciu pęcznieją i giną.
  • Miód, syrop lub piwo – pojemniki z tymi produktami stanowią rodzaj pułapki. Mrówki zwabione zapachem słodkości zwykle giną w pojemniku. Metoda będzie skuteczna, jeśli regularnie będziemy wymieniać pojemnik z miodem, syropem czy piwem.
  • Ocet – powierzchnię wokół drzewa można polać octem. Zapach octu będzie działał odstraszająco na mrówki.

Czym pryskać drzewa owocowe na mrówki?

Mrówki na drzewach zwalczymy stosując opryski. Możemy spróbować przygotować własne opryski z ziół.

  • Wywar z wrotyczu – zbieramy ok. pół kilograma wrotyczu – nadają się  do tego zarówno zielone części, jak i kwiaty, który potem drobno siekamy. Taką sieczkę wkładamy do 10 litrów wody i zostawiamy do namoczenia na 24 godziny. Na drugi dzień przecedzamy i rozcieńczamy z wodą w proporcji 1 do 5. W sprzedaży dostępne są już gotowe preparaty z wrotyczu do stosowania oprysku.
  • Wywar z piołunu – zbieramy ok. 1 kg świeżych liściu piołunu lub 100 g suszonego. Zioło należy włożyć do 2 litrów wody i odstawić do namoczenia na kilkanaście godzin (najlepiej na całą noc). Na drugi dzień odsączamy liście i gotujemy je przez około godzinę. Potem łączymy tę wodę z nocy z ugotowaną. W ten sposób otrzymamy oprysk. Należy jednak uważać, by nie stosować go w słoneczne dni, bo może zniszczyć roślinę. Najlepiej pryskać drzewa piołunem wieczorem. Jeśli nie mamy świeżych liści piołunu, to dość łatwo kupimy suszony piołun.

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed mrówkami?

Walcząc w mrówkami i jednocześnie z mszycami najlepiej nie dopuścić do tego, by w ogóle owady pojawiły się na drzewach owocowych. Jest kilka metod, które pozwolą nam uchronić drzewa przed inwazją szkodników:

  • Folia spożywcza - pień drzewa dobrze jest okręcić folią spożywczą. Powinna ona przylegać do kory, najlepiej owinąć pień kilka razy, na wysokość ok. 1 metra. Następnie folię należy pokryć smarem tłumiącym, stosowanym w motoryzacji. Folia ze smarem będą stanowić barierę, której mrówki nie pokonają.
  • Soda oczyszczona z olejem lnianym – to domowy sposób na wykonanie lepu, który również powinien powstrzymać mrówki przed inwazją. Wystarczy zmieszać 5 g sody, trzy łyżki stołowe oleju lnianego i litr wody. Powstanie mieszanka, którą należy rozprowadzić na korze drzewa owocowego.
  • Owcza wełna – wystarczy owinąć pień materiałem z owczej wełny, której mrówki nie lubią. To będzie również zapora nie do pokonania przez owady.

Jak szybko pozbyć się mrówek?

Dobrym sposobem na walkę z mrówkami jest zastosowanie lepu do drzew lub kleju entomologicznego. Oba produkty stosuje się na pień zaatakowanego drzewa. Wprawdzie nie są to już domowe metody, bo oba produkty są do nabycia m.in. w sklepach ogrodniczych, ale stanowią bardzo dobrą barierę dla owadów. Lep zwykle oferowany jest w formie taśm, a klej w puszkach, aplikuje się go pędzlem. Należy pilnować, by dokładnie pokryć pień emulsją, by nie zostały szpary, co może się zdarzyć przy chropowatej korze. Wtedy mrówki znajdą drogę, by przemieścić się na drzewo. Jednak gdy dokładnie pokryjemy pień lepem lub klejem, to powstanie bariera nie do pokonania dla mrówek.

Nasi Partnerzy polecają