Jak magazynować deszczówkę w ogrodzie. Zbiorniki na wodę opadową

2020-07-29 8:56

Magazynowanie deszczówki to dobry sposób na ograniczenie zużycia wody wodociągowej. Takie rozwiązanie nie tylko odciąży nasz domowy budżet, ale także przyniesie korzyści dla środowiska naturalnego. Podpowiadamy jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie.

Beczka na deszczówkę
Autor: www.thinkstockphotos.com Beczka ustawiona pod rynną to znakomity zbiornik na deszczówkę

Zbiorniki do magazynowania deszczówki

Jeśli chcemy korzystać z deszczówki do podlewania ogrodu czy przy różnych pracach porządkowych – wystarczy, że będziemy ją gromadzić w zbiorniku naziemnym umieszczonym pod rynną. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Takie pojemniki mogą być wykonane z różnych materiałów. Należy zwrócić uwagę, aby był nieprzezroczysty – tylko wtedy będzie chronił zgromadzoną wodę przed nagrzewaniem i światłem, co z kolei zapobiegnie rozwijaniu się w niej glonów. Najpopularniejsze są pojemniki z PCW oraz z impregnowanego drewna. Mają one zróżnicowane pojemności – przeważnie mieszczą od 200 do 1000 l wody opadowej. Zbiorniki bez pokrywy z wierzchu zabezpieczane są siatką zapobiegającą przedostawaniu się liści czy owadów. Te z pokrywą można podłączyć do rynny specjalnym przewodem. Niektóre łączy się też ze sobą w baterie, dzięki czemu podczas dużych opadów będziemy mogli zgromadzić większy zapas wody.

Przeczytaj tez: Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę >>>

Deszczówka
Autor: GettyImages

Do magazynowania większych zasobów deszczówki przeznaczone są zbiorniki podziemne, które zakopuje się w pobliżu domu (mają one najczęściej 1500-3000 l pojemności). Sprawdzają się one również, gdy wokół domu nie ma zbyt dużo miejsca na ustawienie większego pojemnika naziemnego. Trzeba jednak wiedzieć, że takie zbiorniki można ukryć pod powierzchnią wówczas, gdy poziom wód gruntowych jest niski. Ważne też, aby warstwa gruntu nad zbiornikiem nie była większa niż 50 cm. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych należy zastosować specjalne zbiorniki, których konstrukcja pozwala na posadowienie ich poniżej poziomu wód gruntowych bez dodatkowych dociążeń. Dla zrównoważenia siły wyporu przykrywa się je min. 80-centymetrową warstwą gruntu. Zbiorniki podziemne mają przygotowane otwory do podłączenia rur spustowych oraz otwór do podłączenia przewodu przelewowego, przez który nadmiar wody będzie mógł być odsączany (np. do gruntu). Mają też otwór na przewód, którym deszczówka będzie pompowana do punktu poboru (np. do umieszczonej w gruncie puszki poboru wody, do której można podłączyć wąż lub zraszacz ogrodowy). W tym celu zbiornik trzeba także wyposażyć w odpowiednią pompę.

Pompa do wody: rodzaje, zastosowanie, montaż >>>

Drenaż rozsączający na działce - sposób na wodę deszczową

Jak korzystać ze zgromadzonej deszczówki?

Korzystanie z deszczówki gromadzonej w zbiornikach naziemnych może nam ułatwić kilka praktycznych dodatków. Jednym z nich jest filtr do deszczówki, który montuje się na rurze spustowej. Zatrzymuje on liście i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu woda opadowa trafiająca do zbiornika jest wstępnie oczyszczona. Aby zapobiec przepełnieniu zbiornika, filtry te wyposażane są też w zabezpieczenie przelewowe i spust zapadkowy, który umożliwia przekierowanie deszczówki do kanalizacji lub gruntu. Filtry mają także gwinty przyłączeniowe umożliwiające połączenie bezpośrednio ze zbiornikiem. W ofercie firm produkujących asortyment do zbierania i magazynowania wody opadowej znajdziemy również specjalne komplety przyłączeniowe pozwalające połączyć ze sobą dwa zbiorniki na deszczówkę. Można je też wykorzystać jako zabezpieczenie przelewowe.Ciekawym rozwiązaniem są pompy do deszczówki, które umieszcza się w zbiorniku naziemnym. Pozwalają one wygodnie korzystać z wody zgromadzonej w zbiorniku, np. napełnić konewkę lub podłączyć do nich zraszacze, pistolety zraszające czy nawet węże kroplujące. Taka pompa może nam także posłużyć do wypompowywania wody ze zbiornika. Urządzenie wyposażone jest zwykle w filtr i specjalną stopkę zapobiegającą zasysaniu większych zanieczyszczeń, co chroni je przed uszkodzeniem. Ma ono także zabezpieczenie przed pracą na sucho, dzięki czemu pompa wyłączy się automatycznie, gdy poziom wody w zbiorniku będzie zbyt niski.

deszczowka
Autor: www.thinkstockphotos.com Dużo wody można zaoszczędzić, wykorzystując deszczówkę zbieraną z dachów budynków
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają