Patenty na piękną lawendę - co zrobić, żeby lawenda dłużej i bujniej kwitła?

2025-05-28 13:11

Lawenda pięknie kwitnie, a jej zapach jest wyjątkowy. Pomaga odstraszyć komary i kleszcze. Warto więc posadzić lawendę w ogrodzie lub donicach na balkonie. Tym bardziej, że jej uprawa nie jest trudna. Czasami jednak lawenda kwitnie krótko, a kwiatów ma niewiele. Czy można to zmienić? Jak przedłużyć kwitnienie lawendy? Poznaj patenty na piękną lawendę.

Spis treści

  1. Jakie warunki zapewnić lawendzie?
  2. Jak dbać o lawendę, aby długo i obficie kwitła?
  3. Jak przedłużyć kwitnienie lawendy?

Pola lawendy wiele lat temu kojarzone były głównie z regionem Prowansji we Francji czy innymi krajami na południu Europy. Nic dziwnego, bowiem roślina ta pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. Krzewy lawendy powszechnie uprawiane są tam do pozyskiwania kwiatów dla celów kosmetycznych ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych.

Lawenda uprawiana jest jest także w Polsce. Najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, odporna na niskie temperatury. Ponieważ roślina pochodzi z ciepłych regionów kontynentu, to lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatrów.

Jakie warunki zapewnić lawendzie?

Krzewy lawendy potrzebują przestrzeni wokół, by mogły swobodnie się rozwijać, szczególnie że bryła korzeniowa jest rozbudowana i sięga głęboko. Dlatego jeśli uprawiamy roślinę w ogrodzie, to odstępy między poszczególnymi krzewami powinny wynosić około 40 cm. Trzeba też usuwać pojawiające się między roślinami chwasty. Ziemia pod uprawę lawendy powinna być przepuszczalna, piaszczysta, o odczynie zasadowym.

Warto pamiętać, że lawenda lubi stanowiska słoneczne, dobrze znosi także okresy suszy, natomiast nie powinno się lawendy obficie polewać. Robimy to regularnie, ale lejemy niewiele wody. Jeśli uprawiamy lawendę na balkonie, to wybieramy wysokie donice, by roślina miała miejsce na rozwój korzeni. Na dnie doniczki dobrze jest przygotować warstwę drenażową. I w tym wypadku również należy zwrócić uwagę, by na podstawce nie utrzymywała się woda. Lawenda w naturalnym środowisku rośnie na terenach suchych, więc korzenie nie mogą być zalewane. Donice z kwiatami stawiamy w miejscu słonecznym, bo dostęp do światła to podstawowy warunek, by lawenda prawidłowo się rozwijała i kwitła.

Przeczytaj też: Jak dbać o lawendę w doniczce? Na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę

Jak dbać o lawendę, aby długo i obficie kwitła?

Najważniejszym zabiegiem w uprawie lawendy, który wpływa na jej kwitnienie, jest przycinanie. Należy to robić najlepiej dwa razy w sezonie. Lawenda kwitnie zwykle od połowy czerwca do września, dlatego pierwsze zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy już pod koniec marca i na początku kwietnia. Wtedy przycinamy pędy rośliny o połowę, jednak tylko zielone gałązki, nie tniemy zdrewniałych części. Do cięcia dobrze jest wybrać słoneczny dzień. Drugi zabieg wykonujemy w trakcie kwitnienia, usuwamy wówczas przekwitające gałązki. Tutaj obcinamy o podobną długość, w tym wypadku fragment łodygi z kwiatem.

Taki zabieg zadziała pobudzająco na roślinę i sprawi, że pojawiać się będą nowe kwiaty, dzięki temu wydłużymy okres kwitnienia. Staramy się za każdym razem, by przy cięciu uformować kształt kuli. Nie powinno się jednak obcinać gałązek zbyt nisko, robimy to jedynie w momencie, gdy chcemy odmłodzić krzak. W takim wypadku pędy obcinamy nieco niżej, niż o połowę. Jednak taki zabieg można wykonywać co kilka lat.

Przeczytaj też: Letnie cięcie lawendy - kiedy i jak przycinać lawendę po kwitnieniu?

Jak przedłużyć kwitnienie lawendy?

Przy odpowiedniej pielęgnacji okres kwitnienia lawendy można wydłużyć nawet do października. Wystarczy wzmocnić kwiat nawozem. Okazuje się, że na pobudzenie rośliny dobrze wpływa odżywka z dużą zawartością wapnia. Można ją samodzielnie wykonać, wystarczą do tego skorupki z jajek. Wysuszone, pokruszone skorupki mieszamy z ziemią i dosypujemy do doniczek lub do uprawy w ogrodzie. Wtedy skorupki stopniowo oddawać będą składniki mineralne. Dzięki temu nawozowi lawenda można kwitnąć jeszcze przez wrzesień do października. Warto pamiętać także wtedy o regularnym przycinaniu starych kwiatostanów i formowaniu kuli. W ten sposób  lawenda będzie przez długi czas pięknie wyglądać.

Przeczytaj też: Jak zrobić olejek lawendowy? Domowy sposób na olejek z lawendy. Zrób sam!

Kwiaty lawendy

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Kwitnąca lawenda
Murator Google News
Murator Ogroduje: 5 roślin fioletowych do ogrodu
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE

Ta treść jest częścią płatnej współpracy z Google w celu promowania Google Trends.