Hortensja bukietowa - cięcie? Kiedy ciąć hortensje bukietowe na wiosnę? Jak przycinać żeby miały duże kwiaty?

2024-03-14 12:50

Hortensja bukietowa to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów sadzonych w ogrodach. Aby obficie kwitła każdego roku, miała duże kwiaty, konieczne jest jej coroczne przycinanie. Podpowiadamy, kiedy i jak obcina się hortensje bukietowe.

Cięcie hortensji bukietowej
Autor: GettyImages Kiedy i jak przycinać krzewy hortensji bukietowej?

Spis treści

  1. Dlaczego należy przycinać hortensję bukietową?
  2. Kiedy ciąć hortensje bukietowe?
  3. Jak przycinać nowo posadzone, młode hortensje bukietowe?
  4. Jak ciąć starsze hortensje bukietowe?
  5. Jak przycinać hortensje bukietowe szczepione na pniu?

Dlaczego należy przycinać hortensję bukietową?

W uprawie hortensji bukietowej cięcie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Coroczne cięcie ogranicza rozmiary krzewu, koryguje jego pokrój i go zagęszcza, zapewnia obfite kwitnienie oraz bujny wzrost w danym sezonie. Przycinając hortensję bukietową sprawimy, że roślina lepiej się rozkrzewi, a wyrastające pędy będą mocniejsze (będą w stanie utrzymać ciężkie kwiatostany) i lepiej doświetlone. Dzięki prawidłowemu cięciu roślina wytworzy więcej dużych kwiatostanów.

Nieprzycinane hortensje bukietowe osiągną co prawda większe rozmiary, ale krzew będzie miał bardziej rozłożony na boki, luźny i nieregularny pokrój, a jego dolna część może mieć tendencję do łysienia (na starszych, mocno zdrewniałych pędach nie będą tworzyć się liście). Bez cięcia kwiatostany hortensji bukietowej z roku na rok będą drobniejsze i pojawiać się będą na coraz większej wysokości.

Przeczytaj też:

Kiedy ciąć hortensje bukietowe?

Termin cięcia hortensji bukietowych jest ściśle związany z tym, na jakich pędach one kwitną. Otóż hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, czyli tych, które roślina wypuściła danego roku (najmłodszych).

Najlepszym terminem cięcia hortensji bukietowej jest wczesna wiosna, kiedy ustąpią już mrozy, ale zanim jeszcze krzew rozpocznie wegetację i pojawią się na nim pierwsze liście. Termin cięcia jest uzależniony od pogody: jeśli zima jest łagodna i ciepła, zabieg można wykonać już w lutym. Zazwyczaj jednak hortensje bukietowe zaleca się przycinać w marcu.

Można zetknąć się z informacją, że hortensje bukietowe zamiast wiosną można przycinać jesienią, przed nadejściem mrozów. Przeciwnicy tego terminu twierdzą jednak, że lepiej hortensji nie ciąć jesienią, ponieważ świeżo cięte krzewy mogą być narażone na przemarzanie zimą. A na dodatek usuwamy wtedy zaschnięte kwiatostany, które stanowią ciekawą dekorację ogrodu w okresie zimowym.

Zabieg cięcia najlepiej przeprowadzać w pogodny dzień (bez opadów). Lepiej nie przycinać, gdy na dworze jest bardzo wysoka wilgotność powietrza (np. tuż po deszczu), ponieważ sprzyja to wnikaniu przez rany po cięciu patogenów wywołujących choroby grzybowe.

Przeczytaj też:

Jak przycinać nowo posadzone, młode hortensje bukietowe?

U młodych, dopiero co posadzonych hortensji bukietowych, pędy przycina się około 15 cm nad ziemią, przy czym cienkie, słabe gałązki należy wyciąć całkowicie, jak najbliżej ziemi. Takie cięcie zawsze wykonuje się na wiosnę (niezależnie od tego, kiedy roślina została posadzona do gruntu). Cięcie młodych krzewów sprzyja ich szybszemu i mocniejszemu ukorzenieniu oraz rozkrzewieniu.

Jak ciąć starsze hortensje bukietowe?

Zabierając się do cięcia starszych okazów hortensji, musimy zastanowić się jak wysoki ma być krzew.Jeśli zależy nam, by hortensja była jak najwyższa, to każdego roku przycinamy ją coraz wyżej. Przykładowo w pierwszym roku tniemy pędy nad 2-3 oczkiem (czyli mniej więcej 20-30 cm nad ziemią), w następnym tniemy nad 4-5 oczkiem (czyli 40-50 cm nad ziemią), w kolejnym jeszcze wyżej.Jeśli chcemy, by hortensja pozostawała co roku na jednakowym poziomie, to przycinamy ją zawsze na tej samej wysokości, np. 30-40 cm nad ziemią.

Zawsze skracamy te pędy, które mają co najmniej grubość ołówka, wszystkie cieńsze, słabe i wiotkie wycinamy całkowicie (na nich zwykle kwiaty się nie pojawiają, a jeśli już się pojawią, to są drobne i mało atrakcyjne). Usuwamy też w całości pędy krzyżujące się oraz suche i obumarłe - wycinamy je tuż przy głównym pędzie.

Pędy przycinamy tuż nad oczkiem, zawsze pod lekkim skosem i tak, aby najwyższe pąki były skierowane na zewnątrz. Ran po cięciu nie trzeba zabezpieczać, ale pamiętajmy, by do zabiegu użyć czystego i ostrego sekatora, tak aby powierzchnia cięcia nie była poszarpana (każdy pęd musi być obcięty jednym ruchem, bez miażdżenia łodygi.)

Jak przycinać hortensje bukietowe szczepione na pniu?

U hortensji bukietowych szczepionych na pniu wycina się tuz przy ziemi wszystkie wyrastające z ziemi odrosty. Pędy tworzące koronę przycina się nad pierwszym, drugim lub trzecim oczkiem (w zależności od tego, jak dużą koronę chcemy uzyskać). Cienkie gałązki usuwa się w całości.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają