Gdy mszyce zaatakowały rośliny na balkonie działaj szybko! Zastosuj ekologiczne preparaty do walki z mszycami

2025-07-01 10:30

Mszyce to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin, także wielu kwiatów balkonowych. Występując masowo doprowadzają nawet do zamierania roślin. Na szczęście mszyce można skutecznie zwalczać. W sukurs przychodzą ekologiczne preparaty – dostępne w sklepach lub przygotowane samodzielnie. Jak wykonać opryski na mszyce na roślinach balkonowych?

Spis treści

  1. Mszyce na roślinach balkonowych - szkodliwość i występowanie
  2. Ekologiczny środek na mszyce do oprysku roślin balkonowych
  3. Jak przygotować domowy ekologiczny środek na mszyce?
  4. Jak stosować ekologiczny środek na mszyce? oprysk na mszyce

Mszyce to owady łatwe do rozpoznania: są niewielkie (1-2 mm długości), mają nieproporcjonalnie długie, cienkie odnóża, a podczas żerowania pozostawiają charakterystyczny produkt przemiany materii – lepką spadź. Ciało mszyc może mieć – w zależności od gatunku – różną barwę: od jasnozielonej po prawie czarną. Spotyka się zarówno formy bezskrzydłe, jak i uskrzydlone. Mszyce występują masowo, jedna kolonia może liczyć nawet kilkaset osobników.

Mszyce na roślinach balkonowych - szkodliwość i występowanie

Mszyce żerują na różnych gatunkach – od roślin ozdobnych po jadalne. Często przez mszyce atakowane są róże, fuksje, werbeny, plektrantusy, surfinie, petunie i nasturcje. Szczególnie ten ostatni gatunek uchodzi za "przysmak" mszyc i w ogrodzie jest nawet traktowany jako pułapka na te szkodniki. Mszyce są także zmorą osób uprawiających na balkonach warzywa lub krzewy owocowe.

Podczas żerowania mszyce wysysają soki z roślin (głównie z liści). Pierwsze objawy to punktowe, jasne przebarwienia. Z czasem liście deformują się i skręcają. Może to prowadzić do ogołacania i zamierania roślin. Nowe pędy są skarłowaciałe. W dodatku mszyce wydzielają lepką spadź, która może powodować wystąpienie grzybów sadzakowych. Działalność mszyc często wiąże się z inwazją mrówek, które żywią się ich słodkimi wydzielinami. Mrówki mogą nawet walczyć i odganiać biedronki, naturalnego wroga mszyc.

Ekologiczny środek na mszyce do oprysku roślin balkonowych

W sklepach ogrodniczych i sieciach handlowych można kupić różne ekologiczne preparaty na mszyce, które są bezpieczne dla człowieka oraz środowiska naturalnego, a sprawdzają się w walce ze szkodnikami. To m.in. Agricolle zawierający wyciąg z glonów, Emulpar oparty na bazie oleju rydzowego oraz Biochron zawierający wyciąg z czosnku.Wiele skutecznych preparatów zwalczających mszyce można wykonać samodzielnie wykorzystując rośliny lecznicze, w tym chwasty. Najczęściej do zwalczania mszyc stosuje się preparaty z cebuli, czosnku, pokrzywy oraz mniszka lekarskiego. Receptury są różne.

Przeczytaj też: Naturalny oprysk na mszyce - jak zrobić domowy środek na mszyce?

Murator Ogroduje #2: Domowe opryski do roślin - przepisy

Jak przygotować domowy ekologiczny środek na mszyce?

Przygotowując samodzielnie ekologiczny preparat na mszyce należy stosować się do kilku zasad:

  1. Im większa dawka surowca (np. ząbków czosnku) na jednostkę wody, tym silniejszy preparat. Najczęściej wykorzystuje się 100-200 g fragmentów roślin na 10 litrów wody. Warto przy tym pamiętać, że surowiec świeży jest skuteczniejszy od suszonego i można stosować go w mniejszej ilości (dotyczy pokrzywy i mniszka). Każdy materiał roślinny trzeba dokładnie rozdrobnić.
  2. Na efektywność działania preparatu wpływa czas produkcji. Najszybciej przygotowuje się gotowane wywary (gotowane przez około 30 minut). Preparat można także pozostawić na 1-2 dni. Takie środki zazwyczaj stosuje się bez rozcieńczenia. Ze względu na łatwość i wygodę przygotowania są polecane dla osób nieposiadających ogródków, które chcą szybko interwencyjnie ochronić rośliny balkonowe.
  3. W ogrodzie można natomiast przygotować gnojówkę, która do fermentacji potrzebuje 7-14 dni. Ten preparat powinno się rozcieńczać wodą (w stosunku 1:5, 1:10). Ma też swoją wadę – gnojówka wydziela intensywny, nieprzyjemny zapach.
  4. Wyciągi należy wykorzystać od razu (tzn. w ciągu dnia), gnojówki można przechowywać dłużej (przez 1-2 miesiące). Stosuje się je po przecedzeniu (w ten sposób uniknie się zablokowania opryskiwacza).

Dobrym sposobem na walkę z mszycami są roztwory wody z rozpuszczonym szarym mydłem. Gęsta substancja osadza się na ciele owadów uniemożliwiając im oddychanie.

Jak stosować ekologiczny środek na mszyce? oprysk na mszyce

Aby zwalczyć mszyce zazwyczaj potrzeba przeprowadzenia 2-3 zabiegów z odstępach 5-7-dniowych. Prace najlepiej wykonać rano lub wieczorem, aby ograniczyć ryzyko poparzenia mokrych roślin przez słońce. Należy zadbać o to, by rośliny były dokładnie potraktowane preparatem, zwłaszcza od spodniej strony blaszki liściowej. Duże znaczenie ma jakość opryskiwacza – powinien umożliwiać precyzyjny oprysk.

Ekologiczne preparaty są na tyle skuteczne, że powinny być pierwszym wyborem w zwalczaniu mszyc. Zdarza się, że naturalne sposoby zawiodą, wtedy niestety trzeba sięgnąć po chemię (np. Mospilan). W obu przypadkach kluczem jest nie tylko szybka reakcja, odpowiedni dobór środka, ale także wysokiej jakości sprzęt.

Przeczytaj też: Tytoń na mszyce - najskuteczniejszy domowy preparat na szkodniki. Zrób ten wywar i zwalcz mszyce!

Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE