Dalie: jak przechowywać zimą karpy dalii

2017-12-15 10:41 Opracowanie: redakcja serwisu

Dalie (georginie) to popularne kwiaty ogrodowe, które niestety w naszych warunkach klimatycznych nie zimują w gruncie. Przed zimą karpy dalii trzeba wykopać. Przeczytaj jak przechowywać karpy dalii przez zimę.

Dalie to rośliny niezimujące w gruncie, ponieważ nie są odporne na mróz. Przed nastaniem mrozów trzeba je wykopać z ogrodu i przez zimę przechować w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi powyżej 0 st. C.
Karpy dalii wykopuje się z gruntu po pierwszych przymrozkach. Po wykopaniu przycina się pędy dalii 10–20 cm nad bulwami i rozkłada do wysuszenia w miejscu przewiewnym i zabezpieczonym przed opadami deszczu.

Gdzie i jak przechowywać karpy dalii

Gdy karpy dalii przeschną trzeba usunąć z nich resztki ziemi i dokładnie obejrzeć. Wszystkie bulwy z oznakami chorobowymi lub śladami żerowania szkodników należy usunąć. Usuwa się także martwe i uszkodzone mechanicznie fragmenty. Tak przygotowane karpy najlepiej ułożyć w ażurowych skrzynkach albo koszach (np. wiklinowych) i przesypać torfem, ziemią bądź piaskiem.
Pojemniki z karpami dalii wstawia się na zimę do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, w którym temperatura waha się w granicach 5–8 stopni Celsjusza – może to być na przykład piwnica albo nieogrzewany garaż.
Podczas zimowego przechowywania należy okresowo przeglądać karpy dalii i usuwa bulwy gnijące i zapleśniałe.
Karpy dalii sadzimy do gruntu w ogrodzie po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

karpy-dalii
Autor: photos.com Karpy dalii przez zimę przechowuje się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE