Czy lawendę trzeba okryć przed zimą. Jak zabezpieczyć lawendę przed mrozem?

2020-10-26 13:12
Lawenda
Autor: GettyImages Lawenda może zimą przemarzać

Lawenda posadzona w ogrodzie może zimą przemarzać. Dlatego lawendę trzeba okryć przed zimą. Jak zabezpieczyć lawendę przed mrozem?

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) pochodzi z ciepłego rejonu Morza Śródziemnego i w naszych warunkach klimatycznych może przemarzać w mroźne i bezśnieżne zimy. Część nadziemna rośliny ulega uszkodzeniu w temperaturze poniżej –15 st. C, a system korzeniowy przy –20 st. C.Przeczytaj, jak i czym okryć lawendę na zimę. Egzemplarze lawendy rosnące na miejscach wilgotnych są znacznie mniej zimotrwałe niż te rosnące na glebach przepuszczalnych. Na szczęście lawenda korzeni się bardzo głęboko i rzadko kiedy jej korzenie przemarzają całkowicie. Na wiosnę często odradza się z pąków odnawiających znajdujących się właśnie na korzeniach.Jej kuzynka lawenda francuska (Lavandula stoechas) jest już znacznie bardziej wrażliwa na zimno i w polskich warunkach nie może zimować w gruncie. Przed nadejściem mrozów rośliny trzeba przenieść do pomieszczenia.

>>Przeczytaj też: Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

Jak zabezpieczyć lawendę przed mrozem?

Lawenda jest znacznie narażona na przemarzanie w mroźne i bezśnieżne zimy, dlatego też wymaga okrycia przed nadejściem mrozów. Po pierwszych przymrozkach (pod koniec października lub na początku listopada) krzewy lawendy (zwłaszcza młode rośliny) należy okryć stroiszem (gałązkami roślin iglastych), słomą lub białą agrowłókniną, a podstawę pędów obsypać korą sosnową, ziemią ogrodową lub torfem. Takie okrycie zdejmuje się z roślin wiosną.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?
lawenda
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE