Zamarznięta brama nie chce się otworzyć? Jak zapobiegać zamarzaniu bramy wjazdowej

2025-02-19 11:59

Gdy zrobi się mroźnie, może spotkać nas przykra niespodzianka w postaci zamarzniętej bramy wjazdowej. Co zrobić przed zimą i w czasie jej trwania, żeby brama nie zamarzała? Jak uniknąć problemów z bramą wjazdową zimą?

Brama wjazdowa zimą

i

Autor: Wiśniowski By brama działała zimą bez zarzutów, trzeba o nią zadbać

Spis treści

  1. Oczyszczenie pola dla bramy rozwiernej
  2. Oczyszczenie toru ruchu bramy przesuwnej
  3. Preparaty z solą to ostateczność
  4. Jak dbać zimą o zawiasy i zamki
  5. Co z napędem do bramy zimą?
Wybieramy bramy wjazdowe - brama przesuwna, czy uchylna?

Skrzydła bramy wjazdowej mogą mroźną nocą zamarznąć i przymarznąć do podłoża w pozycji zamkniętej. Czasem nawet nieduży mróz i opady śniegu spowodują trudności z jej otwarciem i zamknięciem. Brama wjazdowa może zamarznąć w różnych miejscach. Przed działaniem mrozu i śniegu trzeba zabezpieczyć nie tylko zawiasy i zamki, lecz przede wszystkim powierzchnię, po której porusza się sama brama.

Czytaj też: Bramy garażowe. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy garażowej?

Oczyszczenie pola dla bramy rozwiernej

Żeby skrzydła bramy płynnie poruszały się bez względu na pogodę, powinny mieć zapewnione oczyszczone pole. W przypadku bram rozwiernych dobrze jest porządnie oczyścić podjazd jesienią - pas pod skrzydłami będącymi w pozycji zamkniętej, a także pole, po którym będą się one poruszać w trakcie otwierania i zamykania bramy. Należy zamieść piasek i grubsze śmieci, usunąć trawę i inne rośliny, które mogą wyrastać w szczelinach między kostkami nawierzchni. Jeszcze staranniej trzeba oczyścić pole przed bramą, gdy jest tam zwykły grunt, który może być porośnięty wyższą trawą i chwastami. W razie opadów śniegu trzeba usuwać je na bieżąco, żeby nie powstała zlodowaciała grubsza warstwa. Nie należy usuwać śniegu skrzydłem bramy, bo może to doprowadzić do jego uszkodzenia.

Polecamy także: Jaki zamek do furtki, żeby był wygodny i niezawodny? Jak go konserwować?

Oczyszczenie toru ruchu bramy przesuwnej

W przypadku bramy przesuwnej musimy zapewnić drożność nie tylko w pasie przesuwu skrzydła we wjeździe na posesję, lecz także wzdłuż ogrodzenia, tam gdzie znajdzie się skrzydło w pozycji otwartej. Jest to trudniejsze, gdy przy płocie nie ma utwardzonej powierzchni, tylko zwykły grunt. Trzeba wygrabić tam wszelkie liście i drobne gałązki, które mogłyby przymarznąć do gleby lub kostki i uniemożliwić wsunięcie skrzydła. Dobrze jest to zrobić, gdy już opadną wszystkie liście z drzew i krzewów rosnących w tym miejscu. Pas do oczyszczenia jest dość długi, bo odpowiada długości skrzydła wraz z przeciwwagą. Szczególnie trudne do oczyszczenia jest miejsce pod przeciwwagą, ponieważ zawsze jest zasłonięte. Gdy będą opady śniegu, trzeba na bieżąco je usuwać z tej powierzchni. Jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie śnieg pada bardzo często, możemy wzdłuż szyny bramy przesuwnej ułożyć przewód grzejny, który będzie szybko rozpuszczał śnieg.

Warto wiedzieć

Preparaty z solą to ostateczność

Używanie preparatów z solą powinno być ostatecznością. Sól nie tylko niszczy nawierzchnię i bramę, która jest zbudowana z metalu, jest także szkodliwa dla roślin w ogrodzie oraz naszych butów. Również zwierzęta domowe mogą cierpieć, gdy rozpuszczona sól podrażni ich skórę.

Jak dbać zimą o zawiasy i zamki

Jeśli jesienią w chłodniejsze dni skrzydła bramy rozwiernej trudniej się otwierają, to znak, że powinno się je przed zimą nasmarować gęstym preparatem mrozoodpornym. Rolki, po których porusza się brama przesuwna trzeba oczyścić z piasku i innych zanieczyszczeń. Nie wymagają one smarowania. W przypadku zamków można przygotować je na mrozy przez wstrzyknięcie lub posmarowania preparatami silikonowymi. Jeśli zamek w bramie zamarznie, do jego otworzenia można wykorzystać samochodowy odmrażacz do zamków.

Pisaliśmy także: Bramy wjazdowe - przesuwna czy rozwieralna. Jaką wybrać?

Co z napędem do bramy zimą?

Napęd bramy wjazdowej umieszczony obok niej jest przystosowany do działania w niskich temperaturach, a także zamknięty szczelną obudową. Przed zimą warto sprawdzić jej stan. W przypadku fotokomórki i lampy ostrzegawczej na bramie trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu, żeby działały i były widoczne.

Murowane starcie
Technologia budowy - beton komórkowy czy ceramika. MUROWANE STARCIE
Murator Google News