Jak odnowić drewniany płot - malowanie ogrodzenia z drewna

2022-07-01 8:06
Odnawianie płotu z drewna
Autor: GettyImages Do odnowienia drewnianych płotów doskonale nadają się farby renowacyjne

Jeśli drewniany płot nie wygląda atrakcyjnie, warto go odnowić. Przy okazji renowacji można pokusić się o zmianę koloru ogrodzenia. Jak łatwo odnowić płot z drewna? Jak zabrać się do renowacji drewnianego ogrodzenia ogrodu?

Ogrodowy płot wykonany z drewna, jak wszystkie drewniane elementy ogrodowej architektury, jest narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Wiatr, słońce, deszcz i śnieg niekorzystnie wpływają na wygląd drewnianego ogrodzenia, a także na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Po jakimś czasie drewniany płot nie prezentuje się już tak atrakcyjnie. Nawet jeśli był przed montowaniem dobrze zaimpregnowany, polakierowany lub pomalowany farbą tworzącą wodoodporną powłokę, to i tak trzeba go co kilka lat odświeżać.

Jak odnowić drewniany płot - przygotowanie do malowania

Na początek należy odsłonić całość ogrodzenia, odsuwając m.in. rosnące przy nim rośliny (trzeba je zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem na przykład osłaniając tkaniną czy tekturą falistą).

Gdy już mamy dostęp do płotu z obu stron, należy go oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, łuszczącej się farby oraz zmurszałego drewna. Złamane lub mocno popękane elementy należy wymienić na nowe. Najlepiej czyścić ogrodzenie przy pomocy papieru ściernego i szczotki o sztywnym włosiu, która oczyści także pęknięcia i szczeliny powstałe w wyniku wysychania drewna. Jeśli powierzchnia drewnianego płotu jest duża, pracę ułatwi nam szlifierka. Możemy też zastosować specjalny żelowy środek do usuwania farb z drewna.

Po pozbyciu się z płotu wszystkich zanieczyszczeń, przystępujemy do uzupełnienia ubytków drewna – te niewielkie można wypełnić szpachlówką, a w większe wstawić łaty maskujące z kawałków drewna. Następnie wszystkie powierzchnie trzeba przeszlifować i odpylić. Tak przygotowane drewno jest gotowe do malowania.

Odnawianie drewnianego płotu - malowanie farbą

Do odnawiania drewnianego płotu warto zastosować farby renowacyjne do drewna, które zapewnią doskonałą ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Produkty te doskonale pokryją powierzchnię, przykrywając widok słojów drewna, ale zachowując jego fakturę.

W przypadku malowania drewnianej powierzchni farbą renowacyjną mamy pewność, że drewno zostanie dobrze pokryte, niezależnie od gatunku drewna, stopnia jego oszlifowania i grubości nałożonych warstw produktu, a wybrany kolor po wyschnięciu zawsze będzie taki sam na całym ogrodzeniu.

Farby renowacyjne do drewna znakomicie nadają się do odnawiania nawet starych i bardzo zniszczonych drewnianych powierzchni. Zamiast wymieniać takie ogrodzenie, lepiej je odnowić. Dodatkowo możemy pokusić się o zmianę koloru naszego płotu.

Po otwarciu puszki z farbą należy jej zawartość dokładnie wymieszać. Farbę nakładamy dobrej jakości pędzlem syntetycznym lub wałkiem, zawsze wzdłuż słojów. Liczba aplikacji zależy od rodzaju preparatu (na opakowaniu znajdziemy wskazówkę, ile warstw należy nałożyć). Producenci farb do drewna określają dla swoich produktów czas, jaki musi upłynąć do aplikacji kolejnej warstwy. Jeśli chcemy zakończyć pracę w jeden dzień warto wybrać farbę szybko schnącą.

Przeczytaj też:

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe? >>>

Jak odnowić siatkę ogrodzeniową? >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie