Jak założyć ogród zimowy: budowa, ogrzewanie i wentylacja oranżerii

2015-11-04 11:00

Ogród zimowy to urozmaicenie budynku. Może stanowić oryginalny salon z widokiem na niebo lub gabinet zatopiony w kwitnących roślinach.

Dokładne zaplanowanie budowy ogrodu zimowego pozwala uniknąć późniejszych problemów wynikających z jego użytkowania. Należy przeanalizować podstawowe elementy inwestycji: wybór strony świata, z której ma być umieszczony ogród, wykonanie projektu i konstrukcji, kwestie ogrzewania, wentylacji, cieniowania i formalności prawnych.

Budowa ogrodu zimowego: od wschodu czy od zachodu?

Ogród zimowy powinien przede wszystkim dobrze komponować się z budynkiem. Najlepiej, gdy podkreśla jego charakter i wzbogaca elewację. Ważna jest również lokalizacja względem stron świata. Dbając o dobry system szybkiego schłodzenia i wymiany powietrza, najwięcej uwagi trzeba poświęcić konstrukcjom o ekspozycji południowej. Zaletą tego położenia jest możliwość domowej uprawy egzotycznych kwiatów i roślin. Dla założenia oranżerii nie jest natomiast odpowiednia strona północna: oprócz chłodu, niedogodność stanowi tu niedobór światła, co jednak możemy „naprawić” planując przezroczysty dach. Z drugiej strony konstrukcja na stronie północnej tworzy doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym. Najbardziej optymalne jest zbudowanie ogrodu zimowego od strony wschodniej i zachodniej. Dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w ogrodzie zimowym zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaplanowanie budowy ogrodu zimowego na etapie projektowania domu. Warto zapoznać się wcześniej z ofertą typowych ogrodów zimowych dostępnych w katalogach firm je oferujących. Projekt wykonany na zamówienie będzie na pewno droższy niż gotowe rozwiązania.

Należy zadbać o odpowiednią konstrukcję ogrodu zimowego, musi on być tak zaprojektowany, aby nie uległa zniszczeniu pod naporem zalegającego śniegu lub podmuchów wiatru. Nie może też rozszczelnić się, zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien mieć odpowiednie pochylenie (10–45°), umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu. Do jego wykonania stosuje się szkło zespolone, złożone z szyby hartowanej oraz klejonej – w przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na ostre kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie. Profile nośne muszą być z kolei zamontowane tak, by nie poddawały się wichurom.

Musimy też zapewnić odprowadzenie wody z konstrukcji, na przykład przy pomocy ozdobnych rynien systemowych i maskowanych w specjalnych tubach rur spustowych. Woda deszczowa odprowadzana jest poza dach i nie spływa po szklanych ścianach. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Dodatkowo niektóre połączenia wypełnione są specjalistyczną, rozprężną taśmą, co zapewnia wysoką odporność na przenikanie wody.

Równie istotny jest trwały, betonowy fundament – koniecznie zbrojony i zaizolowany termicznie i przeciwwodnie. Najlepiej, jeżeli zostanie zaprojektowany i wykonany podczas budowy domu. Gdy zabudowujemy taras, należy najpierw sprawdzić jego wytrzymałość oraz zaprojektować miejsca odprowadzania wody opadowej.

Ogród zimowy
Autor: GettyImages Marząc o ogrodzie zimowym, wyobrażamy go najczęściej jako przestrzeń wypełnioną roślinami

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na dostarczenie do ogrodu zimowego ciepła zimą jest zastosowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak pamiętać, że system tego typu jest dość bezwładny: w chwili, gdy słońce zaczyna szybko nagrzewać wnętrze, nagrzana wcześniej podłoga stosunkowo długo się wychładza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników konwekcyjnych lub elektrycznych grzejników panelowych albo – co jest niestety najdroższym systemem kontrolującym warunki panujące w ogrodzie zimowym – klimatyzacji, która najszybciej zareaguje na zmiany i dostosuje temperaturę.

Wentylacja w ogrodzie zimowym

Dobra wentylacja ogrodu zimowego ma znaczenie nie tylko dla rozwoju roślin. Wpływa także na komfort użytkowników. Jest kilka sprawdzonych sposobów na dobrą wentylację. W cieplejszych okresach roku można otwierać lub uchylać okna, w chłodniejszych – wystarczą nawiewniki i wywietrzniki. System wentylacji może być grawitacyjny: nawiewniki tuż nad podłogą oraz wywietrzniki, czyli kratki wywiewne u góry, pod zadaszeniem. Polecane jest też odwrócenie cyklu wentylacji przez podawanie powietrza do wewnątrz z góry, a odprowadzanie przez wywietrzniki umieszczone w dolnej części ogrodu – dzięki takiemu przepływowi unika się efektu „marznących nóg”. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje zaprojektowanie drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub uchylno-przesuwnych, które gwarantują dobre i szybkie wietrzenie pomieszczenia.

Szklane ściany ogrodu zimowego

Konstrukcję ogrodu zimowego należy dostosować do ilości padającego na jej ściany słońca. Szkło o wysokiej przejrzystości, ale o podwyższonych parametrach izolacyjności na przenikanie energii słonecznej jest rozwiązaniem idealnym. Szkła refleksyjne lub o małej przejrzystości ograniczą ilość światła, co niekorzystnie wpłynie na wegetację roślin. Innym dobrym rozwiązaniem są zewnętrzne rolety dachowe, sterowane w sposób mechaniczny (pilotem) lub poprzez system automatyki pogodowej.

warto wiedzieć

Formalności przy zakładaniu ogrodu zimowego

Ostatnią sprawą są formalności, jakich musimy dopełnić. Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego domu to ingerencja w konstrukcję budynku, wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę (niezależnie od powierzchni ogrodu zimowego). Wolnostojący ogród zimowy o powierzchni do 25 m2 można wybudować zgłaszając budowę w starostwie lub urzędzie gminy. Na ogród większy trzeba uzyskać pozwolenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie