Ekokratka - ekologiczny pomysł na nawierzchnie do ogrodu

2023-03-24 16:38

Dużo się ostatnio mówi o kryzysie wodnym. W różnych regionach kraju zaczyna brakować wody, schną rzeki i studnie. Winą za to obarcza się w pewnej mierze nieprzepuszczalne nawierzchnie, zatrzymujące deszczówkę na powierzchni i utrudniające jej wnikanie w grunt. Polecanym materiałem w tej sytuacji jest tak zwana ekokratka.

Nawierzchnia z ekokratki
Autor: POLBRUK Od kształtu betonowych płyt ażurowych zależy wzór, jaki na nawierzchni utworzą kępki trawy. W tym przypadku uzyskano równe zielone kropki

Ekokratka to nazwa popularnego materiału nawierzchniowego. Wykonywana z niej nawierzchnia jest ażurowa i nie stanowi bariery dla wody. Co więcej, przez otwory może przerastać trawa, a tym samym choćby część zabudowanego terenu pozostaje biologicznie czynna.

Ekokratka betonowa

Wytwarza się je z mocnego, wibroprasowanego betonu, podobnie jak kostki brukowe. Nie są jednak tak ładne jak one, ale wcale nie muszą, bo o uroku wykonanej z nich nawierzchni decyduje to, co znajdzie się w otworach stanowiących połowę ich powierzchni. Przeważnie otwory wypełnia się ziemią i sadzi trawę, ale może być to też inna niskopienna roślinność. Zieleń można zastąpić drobnym kruszywem, na przykład żwirem.

Najpopularniejsze z takich kratek mają wymiary 60 x 640 cm i grubość 8 cm.

Bardziej eleganckim, chociaż mniej wydajnym rozwiązaniem pod względem przepuszczalności wody, są kwadratowe płyty z gładkich kamieni lub betonowych kostek, mocowanych z zachowaniem odstępów do spodniej konstrukcji nośnej. Odstępy służą oczywiście temu, żeby wyrosła między nimi trawa.

Wypenienie ekokratki
Autor: INOVOGREEN Między ściankami kratek nawierzchniowych może przerastać trawa, ale można wsypać tam żwir lub korę

Ekokratka z tworzywa sztucznego

Kratki takie są oczywiście lżejsze niż betonowe oraz zapewniają większą wodoprzepuszczalność powierzchni – na poziomie 80-90%. Powstają ze sztywnego tworzywa, często uzyskiwanego drogą recyklingu. Mają rożne wymiary, przeważnie 50 x 50 lub 60 x 40 cm, oraz różny kształt otworów. Ustawia się je na wyrównanym i utwardzonym gruncie, zasypuje ziemią uprawną i obsadza trawą. Między ścianki kratki można też wsypać żwir.

Są też modele przystosowane do układania na skarpach. Mają wtedy kotwy do łączenia z gruntem. Kratki mocowane na skarpach spełniają dodatkową funkcję, a mianowicie zabezpieczają przed osuwaniem się gruntu. Dobrej jakości kratki są wyposażone po bokach w samoblokujące się zaczepy, pozwalające na ich wzajemne spinanie. Z tego względu, jak i z racji małego ciężaru, kratki plastikowe są łatwiejsze i tańsze w układaniu od betonowych.

Przeczytaj również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie