Pompa abisynka. Najprostszy i najtańszy sposób na wodę w ogrodzie

2020-05-19 10:26

Abisynka to prosta pompa ręczna, którą można zastosować na działce o wysokim poziomie wód podziemnych i gruncie przepuszczalnym.

Abisynka to studnia wbijana lub wiercona, która może być wykorzystana na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych. Wynika to z faktu, że zdolność zasysania każdej pompy abisynki jest nie większa niż 6-8 m. Pompę abisynkę poleca się na działki o gruntach piaszczystych, ponieważ przebijanie się przez warstwy nieprzepuszczalne, np. glinę, może uszkodzić filtr. Abisynka nie zaspokoi potrzeb mieszkańców domu. Ponadto woda z tak małej głębokości może nie być dobrej jakości, więc nie można jej użyć do celów spożywczych. Za to doskonale nadaje się do podlewania ogrodu albo wykorzystania przy pracach budowlanych. W studni abisynce nie powstaje ciśnienie, więc woda z niej jest tylko do użycia jako wolny wypływ, nie może być przekazywana na odległość. Pompując wodę z abisynki, można napełnić wodą wiadro lub inny zbiornik.

Pompa abisynka
Autor: Flo Pompa abisynka jest wykonana z żeliwa i pomalowana na kolor zielony lub czarny. Cena 200 zł

Spis treści

 1. Dlaczego warto mieć abisynkę:
 2. Pompa abisynka: pierwsza woda na działce
 3. Pompa abisynka: dodatkowe źródło wody
 4. Pompa abisynka: dekoracja ogrodu
 5. Pompa abisynka cena
 6. Pompa abisynka: budowa
 7. Jak zrobić studnię abisynkę

Dlaczego warto mieć abisynkę:

 • na działki bez prądu i wodociągu,
 • prosta i tania konstrukcja,
 • trwałe rozwiązanie,
 • łatwa w montażu i eksploatacji,
 • może być prosta lub dekoracyjna.

Pompa abisynka: pierwsza woda na działce

Pompa abisynka jest bardzo często stosowana na niedawno kupionych działkach, tam gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej oraz elektrycznej. Sprawdzi się podczas budowy domu, zanim wykonamy własne przyłącze lub ujęcie wody do celów domowych. Jest bardzo łatwa w montażu i prosta w obsłudze, nie ulega korozji. Na zimę abisynkę powinno się ją zdemontować albo porządnie zabezpieczyć przed mrozem.

Pompa abisynka
Autor: Vidaxl Pompa abisynka najczęściej ma rączkę i kran w jednej linii, ale można kupić ją też w wersji bocznej, gdy rączka i kran są ustawione względem siebie pod kątem 90 stopni, co jest wygodniejsze

Pompa abisynka: dodatkowe źródło wody

Abisynkę warto mieć nawet po podłączeniu do sieci, ponieważ za darmo możemy korzystać z własnej wody. Jest to co prawda studnia ręczna, której średnia wydajność wynosi 20 l/min, więc nie będzie wygodna do podlewania dużego ogrodu. Ale śmiało można z niej korzystać do podlewania grządek.

Pompa abisynka: dekoracja ogrodu

Pompa abisynka może mieć formę ozdobną i pełnić też funkcję dodatkowej dekoracji w ogrodzie. Łatwo kupimy abisynkę wykonaną w postaci nawiązującej do wzorów historycznych. Taka pompa ma dekoracyjny korpus z ciekawie wyprofilowanym kranem i fantazyjnie wygiętą rączką. Często można ją postawić na dodatkowej podstawie kolumienkowej.

Przeczytaj też:

Zbiorniki na deszczówkę: jaki wybrać?

Pompa abisynka
Autor: e-pompa.pl Pompa abisynka w wersji dekoracyjnej. Cena 295 zł

Pompa abisynka cena

Korpus pompy abisynki i rączka są wykonywane z żeliwa. To bardzo trwały materiał. Jednocześnie to niewielki wydatek. Sama pompa w wersji podstawowej kosztuje 200 zł. Jeśli doliczymy do tego elementy montażowe, filtr i rury, koszt wyniesie mniej więcej 500 zł (może być więcej zależnie od długości rur oraz ewentualnej dodatkowej kolumny).

Przeczytaj też:

Studnia ogrodowa drewniana, kamienna lub ceglana >>>

Biorąc pod uwagę nieduży wydatek, funkcję użytkową i/lub dekoracyjną, łatwość obsługi oraz długą żywotność, inwestycja w pompę abisynkę jest opłacalna.

Pompa abisynka
Autor: e-pompa.pl Ozdobna pompa abisynka z kolumną i osprzętem. Cena 650 zł + koszt rury ssawnej
Jak działa automatyczny system podlewania ogrodu

Pompa abisynka: budowa

Abisynka (nazywana też pompą kolumienkową) ma bardzo prostą budowę. Wewnątrz kolumny pompy znajduje się tłok ze skórzaną lub gumową uszczelką, który zasysa wodę na powierzchnię. Tłokiem porusza się za pomocą rączki pełniącej funkcję dźwigni. Energicznie pompując raz za razem, słup wody w rurze ssawnej podnosi się coraz wyżej, aż wypłynie ona z kranu.

Wydajność pompy abisynki zależy od jej wymiarów. Może wynosić 20-50 l/min. Im większa pompa, tym większy tłok, średnica rury i objętość wydobytej wody. Pompa abisynka jest bardzo trwała – jest tak prosta, że nie ma się co w niej popsuć. Trzeba tylko co kilka lat wymienić uszczelkę.

Pompa abisynka
Autor: e-pompa.pl Uszczelka skórzana do pompy abisynki jest trwalsza niż gumowa

Jak zrobić studnię abisynkę

Najlepiej zatrudnić miejscowego studniarza, który zna dobrze poziom wód gruntowych w danym terenie. Może on doradzić, gdzie usytuować abisynkę. Fachowiec wbije lub wywierci studnię, żeby dostać się do pokładu wody.

Przeczytaj też:

Budowa studni na działce: formalności >>>

Pompa abisynka
Autor: Manco Capac, Wikimedia Commons Zasada działania pompy abisynki

Na dole rury znajduje się stożkowe ostrze lub świder, który zagłębia się stopniowo w gruncie. Nad świdrem jest rura z otworami osłonięta filtrem siatkowym. Filtr powinien być głęboko zanurzony w warstwie wodonośnej, żeby przy ewentualnym opadaniu poziomu wód gruntowych pompa nie zasysała powietrza. Filtr jest szczelnie połączony mufą z rurą ssawną o odpowiedniej długości. Wyprowadzenie rury nad poziom gruntu powinno być utwardzone i uszczelnione. Pompa abisynka musi mieć mocną i trwałą podstawę, do której można ją umocować. Często montuje się ją na dodatkowej kolumnie podwyższającej, żeby nie trzeba się było schylać podczas pompowania wody. Wtedy mocuje się ją bezpośrednio na rurze wodnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE