Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu

2016-05-25 11:36

Do pielęgnacji ogrodu potrzebnych jest wiele narzędzi ogrodowych. Podpowiadamy, jakie narzędzia trzeba mieć w ogrodzie, aby móc prawidłowo pielęgnować ogród. Narzędzia do uprawy ziemi w ogrodzie i pielęgnacji trawnika.

Nawet jeżeli ogród ma charakter naturalistyczny, musimy mu poświęcać sporo czasu. Kosimy trawniki, przekopujemy grządki, rozluźniamy i przewietrzamy glebę na rabatach i trawnikach, przycinamy gałęzie, a szczęśliwi posiadacze żywopłotów co najmniej dwa razy w okresie wegetacji skracają pędy krzewów. Dobrze też wyglądają trawniki ze starannie przyciętymi krawędziami. To wszystko wymaga czasu i – co tu dużo mówić – siły. Może się zdarzyć, że nie będziemy już mieli czasu na wypoczynek wśród zieleni – zwłaszcza jeśli teren do porządkowania jest duży. Rozwiązaniem może być zmechanizowanie prac – niektórych albo wszystkich. Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu?

Narzędzia ogrodowe: uprawa ziemi w ogrodzie

Elektryczne czy spalinowe
Do małych ogrodów lepsze są urządzenia zasilane energią elektryczną: są ciche i stosunkowo lekkie, przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają spalin i nie uprzykrzają życia sąsiadom. Jeżeli gniazda elektryczne są w ogrodzie usytuowane tak, że długość przewodu elektrycznego ogranicza zasięg pracy – możemy wybrać narzędzia zasilane ogniwami akumulatorowymi (ładowarka może się znajdować w komplecie lub być wbudowana w urządzenie). Jeśli jednak ilość prac związanych z pielęgnacją ogrodu jest duża (dotyczy to głównie większych działek), lepiej się zaopatrzyć w urządzenia spalinowe, które mają większą moc i wydajność pracy niż elektryczne.

Kultywator elektryczny
Służy do spulchniania gleby na głębokość około 18 cm, a także rozrzucania i mieszania z ziemią nawozów mineralnych czy kompostu. Szerokość pracy 14-36 cm. Często tego rodzaju sprzęt pojawia się też pod nazwą glebogryzarki elektrycznej. Ma włącznik z blokadą do pracy ciągłej. Przyda się w każdym ogrodzie, bo ułatwia prace, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku.

Kultywator spalinowy
Nazywany jest też glebogryzarką. Zastępuje szpadel i ułatwia uprawę gleby: spulchnianie, kruszenie, odchwaszczanie. Szerokość robocza 40-100 cm, głębokość spulchniania 18-28 cm. Przydaje się szczególnie przy zakładaniu i pielęgnacji dużych ogrodów, w których są uprawiane rośliny jednoroczne i warzywa, więc co roku konieczne jest tam przekopywanie gleby. Firmy oferują też modele z dodatkowym osprzętem.

Narzędzia ogrodowe: pielęgnacja trawnika

Kosiarka bębnowa
Nadaje się do pielęgnacji niewielkiego trawnika w przedogródku lub małym ogrodzie (są też modele, które można zasilać akumulatorem) – pracuje cicho, a przewód nie utrudnia manewrów i nie ogranicza zasięgu działania.

Kosiarka elektryczna lub akumulatorowa
Pracuje cicho i nie wytwarza spalin. Wadą kosiarki akumulatorowej jest jednak to, że zasięg pracy ograniczony jest długością kabla. Dlatego nadaje się raczej do pielęgnacji niewielkich trawników. Szerokość koszenia wynosi zazwyczaj 30-40 cm. Na rynku są urządzenia, które mielą skoszoną trawę oraz są wyposażone w walec do nakłuwania i napowietrzania trawnika.

Kosiarka spalinowa

Przydaje się w ogrodzie, w którym jest duży trawnik. Wprawdzie jest hałaśliwa, ale pozwala pracować szybko. Można kupić urządzenie samobieżne z kilkustopniową skrzynią biegów i elektrycznym rozrusznikiem. Jeżeli nie mamy kompostownika, warto się zaopatrzyć w kosiarkę z funkcją mulczowania (silnie rozdrobniona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika).

Podkaszarka
W małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, a w większym być jej dopełnieniem. Dobrze się sprawdza w trudno dostępnych miejscach. Można wybierać między urządzeniami przeznaczonymi do niewielkich prac porządkowych a takimi, którymi wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów. W niektórych modelach jest możliwość regulacji nachylenia trzonka, co znacznie ułatwia pracę wśród krzewów. W ogrodach przy domach jednorodzinnych stosowane są zwykle podkaszarki elektryczne.

Akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnika
Przydadzą się do pielęgnacji niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu. Są lekkie i zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę: mają obracany uchwyt i wymienne ostrza (długość cięcia 8-20 cm). Można też zamontować do nich teleskopowy trzonek, dzięki czemu znacznie zwiększymy zasięg pracy. Długość czasu pracy 15-70 min (czas ładowania 15-60 min).

Siewnik
Równomierne rozłożenie nawozów, zwłaszcza na dużym trawniku, jest trudne. Nadmiar soli mineralnych powoduje wypalenie darni, powstają więc nieestetyczne plamy. Aby uniknąć takich komplikacji, warto korzystać z siewnika, który rozsypuje nawóz równo po całej powierzchni darni. Urządzenie to można też wykorzystywać do wysiewania nasion, na przykład w czasie zakładania trawnika lub dosiewania nasion w uszkodzonych miejscach darni.

Wertykulator
Jest to narzędzie niezbędne, jeżeli chcemy mieć zdrowy, efektowny trawnik. Ostrymi nożami nacina zagęszczone splątane pędy i rozłogi traw zwane filcem, dzięki czemu powietrze i woda mają dostęp do podłoża. Jeżeli nie wykonuje się wertykulacji, na trawniku powstaje zbita warstwa filcu, która zatrzymuje wodę, sprzyja rozwojowi chorób i sprawia, że nowe kępy traw nie sięgają korzeniami do podłoża. Wertykulatory elektryczne są zalecane do uprawy trawników o powierzchni do 800 m2, na większe lepsze są spalinowe. Szerokość robocza wynosi 20-33 cm.

Aerator
Kolcami lub rurkami metalowymi nakłuwa powierzchnię trawnika, rozluźniając ją i ułatwiając dostęp powietrza do strefy korzeniowej – dzięki temu rośliny lepiej rosną. Aerator elektryczny nadaje się do pielęgnacji trawników o powierzchni do 600 m2.  Aeratory są lekkie i wygodne w obsłudze, w niektórych modelach jest możliwość regulowania głębokości pracy. Czasami nazw aerator i wertykulator używa się zamiennie, ale ich rola jest inna. Trawniki powinno się poddawać obu zabiegom: i nacinaniu pionowemu, i napowietrzaniu.

Nasi Partnerzy polecają