Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu

2016-05-25 11:36

Do pielęgnacji ogrodu potrzebnych jest wiele narzędzi ogrodowych. Podpowiadamy, jakie narzędzia trzeba mieć w ogrodzie, aby móc prawidłowo pielęgnować ogród. Narzędzia do uprawy ziemi w ogrodzie i pielęgnacji trawnika.

Nawet jeżeli ogród ma charakter naturalistyczny, musimy mu poświęcać sporo czasu. Kosimy trawniki, przekopujemy grządki, rozluźniamy i przewietrzamy glebę na rabatach i trawnikach, przycinamy gałęzie, a szczęśliwi posiadacze żywopłotów co najmniej dwa razy w okresie wegetacji skracają pędy krzewów. Dobrze też wyglądają trawniki ze starannie przyciętymi krawędziami. To wszystko wymaga czasu i – co tu dużo mówić – siły. Może się zdarzyć, że nie będziemy już mieli czasu na wypoczynek wśród zieleni – zwłaszcza jeśli teren do porządkowania jest duży. Rozwiązaniem może być zmechanizowanie prac – niektórych albo wszystkich. Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu?

Narzędzia ogrodowe: uprawa ziemi w ogrodzie

Elektryczne czy spalinowe
Do małych ogrodów lepsze są urządzenia zasilane energią elektryczną: są ciche i stosunkowo lekkie, przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają spalin i nie uprzykrzają życia sąsiadom. Jeżeli gniazda elektryczne są w ogrodzie usytuowane tak, że długość przewodu elektrycznego ogranicza zasięg pracy – możemy wybrać narzędzia zasilane ogniwami akumulatorowymi (ładowarka może się znajdować w komplecie lub być wbudowana w urządzenie). Jeśli jednak ilość prac związanych z pielęgnacją ogrodu jest duża (dotyczy to głównie większych działek), lepiej się zaopatrzyć w urządzenia spalinowe, które mają większą moc i wydajność pracy niż elektryczne.

Kultywator elektryczny
Służy do spulchniania gleby na głębokość około 18 cm, a także rozrzucania i mieszania z ziemią nawozów mineralnych czy kompostu. Szerokość pracy 14-36 cm. Często tego rodzaju sprzęt pojawia się też pod nazwą glebogryzarki elektrycznej. Ma włącznik z blokadą do pracy ciągłej. Przyda się w każdym ogrodzie, bo ułatwia prace, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku.

Kultywator spalinowy
Nazywany jest też glebogryzarką. Zastępuje szpadel i ułatwia uprawę gleby: spulchnianie, kruszenie, odchwaszczanie. Szerokość robocza 40-100 cm, głębokość spulchniania 18-28 cm. Przydaje się szczególnie przy zakładaniu i pielęgnacji dużych ogrodów, w których są uprawiane rośliny jednoroczne i warzywa, więc co roku konieczne jest tam przekopywanie gleby. Firmy oferują też modele z dodatkowym osprzętem.

Narzędzia ogrodowe: pielęgnacja trawnika

Kosiarka bębnowa
Nadaje się do pielęgnacji niewielkiego trawnika w przedogródku lub małym ogrodzie (są też modele, które można zasilać akumulatorem) – pracuje cicho, a przewód nie utrudnia manewrów i nie ogranicza zasięgu działania.

Kosiarka elektryczna lub akumulatorowa
Pracuje cicho i nie wytwarza spalin. Wadą kosiarki akumulatorowej jest jednak to, że zasięg pracy ograniczony jest długością kabla. Dlatego nadaje się raczej do pielęgnacji niewielkich trawników. Szerokość koszenia wynosi zazwyczaj 30-40 cm. Na rynku są urządzenia, które mielą skoszoną trawę oraz są wyposażone w walec do nakłuwania i napowietrzania trawnika.

Kosiarka spalinowa

Przydaje się w ogrodzie, w którym jest duży trawnik. Wprawdzie jest hałaśliwa, ale pozwala pracować szybko. Można kupić urządzenie samobieżne z kilkustopniową skrzynią biegów i elektrycznym rozrusznikiem. Jeżeli nie mamy kompostownika, warto się zaopatrzyć w kosiarkę z funkcją mulczowania (silnie rozdrobniona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika).

Podkaszarka
W małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, a w większym być jej dopełnieniem. Dobrze się sprawdza w trudno dostępnych miejscach. Można wybierać między urządzeniami przeznaczonymi do niewielkich prac porządkowych a takimi, którymi wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów. W niektórych modelach jest możliwość regulacji nachylenia trzonka, co znacznie ułatwia pracę wśród krzewów. W ogrodach przy domach jednorodzinnych stosowane są zwykle podkaszarki elektryczne.

Akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnika
Przydadzą się do pielęgnacji niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu. Są lekkie i zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę: mają obracany uchwyt i wymienne ostrza (długość cięcia 8-20 cm). Można też zamontować do nich teleskopowy trzonek, dzięki czemu znacznie zwiększymy zasięg pracy. Długość czasu pracy 15-70 min (czas ładowania 15-60 min).

Siewnik
Równomierne rozłożenie nawozów, zwłaszcza na dużym trawniku, jest trudne. Nadmiar soli mineralnych powoduje wypalenie darni, powstają więc nieestetyczne plamy. Aby uniknąć takich komplikacji, warto korzystać z siewnika, który rozsypuje nawóz równo po całej powierzchni darni. Urządzenie to można też wykorzystywać do wysiewania nasion, na przykład w czasie zakładania trawnika lub dosiewania nasion w uszkodzonych miejscach darni.

Wertykulator
Jest to narzędzie niezbędne, jeżeli chcemy mieć zdrowy, efektowny trawnik. Ostrymi nożami nacina zagęszczone splątane pędy i rozłogi traw zwane filcem, dzięki czemu powietrze i woda mają dostęp do podłoża. Jeżeli nie wykonuje się wertykulacji, na trawniku powstaje zbita warstwa filcu, która zatrzymuje wodę, sprzyja rozwojowi chorób i sprawia, że nowe kępy traw nie sięgają korzeniami do podłoża. Wertykulatory elektryczne są zalecane do uprawy trawników o powierzchni do 800 m2, na większe lepsze są spalinowe. Szerokość robocza wynosi 20-33 cm.

Aerator
Kolcami lub rurkami metalowymi nakłuwa powierzchnię trawnika, rozluźniając ją i ułatwiając dostęp powietrza do strefy korzeniowej – dzięki temu rośliny lepiej rosną. Aerator elektryczny nadaje się do pielęgnacji trawników o powierzchni do 600 m2.  Aeratory są lekkie i wygodne w obsłudze, w niektórych modelach jest możliwość regulowania głębokości pracy. Czasami nazw aerator i wertykulator używa się zamiennie, ale ich rola jest inna. Trawniki powinno się poddawać obu zabiegom: i nacinaniu pionowemu, i napowietrzaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE