Trawnik z mikrokoniczyną - kiedy siać trawę z mikrokoniczyną? Czy mikrokoniczynę trzeba kosić?

2024-04-11 12:54

Na trawnik z mikrokoniczyną, uważaną jeszcze niedawno za chwast, trwa istny boom. Mokrokoniczynę coraz chętniej wysiewa się w połączeniu z trawą. Mikrokoniczyna na trawniku to zestaw, który ma zaskakująco wiele zalet. Podpowiadamy, jak pielęgnować trawnik z mikrokoniczyną? Czy trzeba go kosić? Jak nawozić?

trawnik z mikrokoniczyną
Autor: gettyimages Trawa z mikrokoniczyna to ostatnio coraz popularniejsze rozwiązanie

Spis treści

  1. Koniczyna a mikrokoniczyna – jakie są różnice?
  2. Jakie są zalety mikrokoniczyny?
  3. Czy mikrokoniczynę trzeba nawozić?
  4. Kiedy siać mikrokoniczynę?
  5. Jak dosiać mikrokoniczynę do trawnika?
  6. Jak pielęgnować mikrokoniczynę?
  7. Czy można kosić mikrokoniczynę?
  8. Czy mikrokoniczyna jest wieloletnia?
  9. Jakie trawy pasują do mikrokoniczyny?
#MuratorOgroduje: Najpiękniejsze byliny wieloletnie zimujące w ogrodzie

Koniczyna a mikrokoniczyna – jakie są różnice?

Mikrokoniczyna, czyli inaczej koniczyna drobnolistna biała (Trifolium repens) jest tak naprawdę odmianą zwykłej, białek koniczyny. Jednak w odróżnieniu od niej mikrokoniczyna jest niewysoka, zwykle wyrasta na wysokość od 5 do 10 cm co sprawia, że nie przewyższa trawy. Jednocześnie jest rośliną plenną, łatwo zarasta duże przestrzenie. Drobne, zielone listki uzupełniają zwykle optycznie brak trawy, co sprawia, że murawa wygląda na zadbaną i zieloną. Koniczynka także kwitnie, ma białe kwiaty.

Jakie są zalety mikrokoniczyny?

Jest to roślina wytrzymała, także na trudne warunki atmosferyczne. Mikrokoniczyna jest odporna na:

  • chłody – mikrokoniczyna wyrasta wczesną wiosną, a jest zielona przez cały rok, także w okresie mrozów. Wówczas zwykle trawa jest już zżółknięta,
  • susze – roślina nie wymaga tak częstego podlewania jak trawnik, ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę, poza tym system korzeniowy, który nie jest głęboki, ale rozbudowany pozwala na efektywne wykorzystanie wody powierzchniowej,
  • mały lub intensywny dostęp słońca – mikrokoniczyna będzie dobrze rosnąć w miejscach zacienionych, w których trawnik nie będzie się rozwijał. To obszar pod drzewami, czy od północnej strony budynku. Jest to także roślina, której nie zaszkodzi intensywne nasłonecznienie,
  • deptanie – murawy z mikrokoniczyną nie zniszczy deptanie, można po niej chodzić bez obawy o uszkodzenia. Co więcej, roślina jest na tyle wytrzymała, że jest wysiewana na boiskach do uprawy sportów.

Mikrokoniczyna ogranicza także rozwój innych chwastów, które zwykle pojawiają się na trawniku. Jest to spowodowane tym, że dzięki rozwiniętemu systemowi korzeniowemu koniczyny inne chwasty nie mają warunków do rozwoju. Ale to nie wszystko, dzięki korzeniom koniczyny poprawa się także struktura ziemi, korzenie bowiem pomagają w aeracji gleby i przeciwdziałają jej ubijaniu.

Czy mikrokoniczynę trzeba nawozić?

Niezwykłą cechą mikrokoniczyny jest jej zdolność do fiksacji azotu z powietrza dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które żyją na korzeniach rośliny. Michał Rutkowski z Eco-Deco zauważa: – Dzięki temu mikrokoniczyna w naturalny sposób nawozi się sama oraz przyczynia się do zwiększenia zawartości azotu w glebie, co jest korzystne dla innych roślin. Potrzeba nawożenia jest znacząco zredukowania - podsumowuje ekspert.

Kiedy siać mikrokoniczynę?

Mikrokoniczynę wraz z trawą możemy wysiewać zaraz po ustąpieniu mrozów, czyli wczesną wiosną. Ale dobry moment na wysiew to także jesień, wtedy roślina ukorzeni się jeszcze przez zimą i pierwszymi mrozami. Jednak nie ma przeciwskazań, by mikrokoniczynę siać przez cały sezon. Jest to roślina wytrzymała, powinna się przyjąć niemal w każdej glebie. Przed wysiewem mikrokoniczyny, warto odpowiednio przygotować glebę, polega to na:

  • oczyszczeniu terenu – należy usunąć wszystkie chwasty oraz resztki roślin, aby zapewnić koniczynie jak najlepsze warunki do wzrostu,
  • spulchnieniu gleby – dobrze jest przekopać lub spulchnić glebę, aby poprawić jej strukturę, co ułatwi korzeniom lepszy rozwój.

Jak dosiać mikrokoniczynę do trawnika?

Mikrokoniczynę można również wysiewać na istniejących już trawnikach. W takim przypadku trawnik trzeba dobrze przygotować, powinniśmy go nisko skosić i dobrze wygrabić, pozbywając się starej, zbitej darni.

Eksperci zalecają, by po wysiewie nasiona zwałować tak, aby nie zostały wypłukane przez wodę czy rozwiane przez wiatr. Po wysiewie podlewamy, starając się nie zmyć nasion. W kolejnych dniach dobrze jest utrzymać glebę lekko wilgotną, ale nie przemoczoną.

Jak pielęgnować mikrokoniczynę?

Mikrokoniczyna wymaga minimalnej pielęgnacji. Michał Rutkowski z firmy Eco-Deco podpowiada: – Poza sporadycznym koszeniem, warto zapewnić roślinie odpowiedni poziom wilgotności gleby w pierwszych tygodniach po wysiewie, aby mogła prawidłowo się ukorzenić. Po tym okresie jest bardzo odporna na suszę dzięki zdolnościom adaptacyjnym, które czynią ją wytrzymałą mimo relatywnie płytkiego systemu korzeniowego. Dodatkowo swoje znikome zapotrzebowanie na wodę zawdzięcza głównie swoim wyjątkowym liściom i sposobie w jaki przeprowadza fotosyntezę – zauważa. Ekspert tłumaczy, że liście mikrokoniczyny mają strukturę, która minimalizuje parowanie wody. Ujścia, przez które roślina transpiruje wodę – czyli wydala jej nadmiar do atmosfery, mogą być zamykane w okresie suszy.

Czy można kosić mikrokoniczynę?

Mikrokoniczyne można kosić, szczególnie ważne jest pierwsze koszenie, dzięki któremu pobudzimy roślinę do rozwoju. Mikrokoniczyna, tak samo jak koniczyna biała kwitnie. Możemy więc roślinę nie przycinać i pozwolić jej zakwitnąć, z czego będą się cieszyć owady, przede wszystkim pszczoły, bo kwiaty są miododajne. Jeśli jednak zależy nam na zielonej murawie bez kwiatów, to dobrze jest regularnie kosić trawnik z mikrokoniczyną do wysokości ok. 5 cm. Jednak eksperci sugerują, że ze względu na to, że mikrokoniczyna rośnie zdecydowanie niżej niż trawa, to koszenie może odbywać się znacznie rzadziej.

Koniczyna w trawie
Autor: www.thinkstockphotos.com Trawa z mikrokoniczyną może mieć uniwersalne zastosowanie

Czy mikrokoniczyna jest wieloletnia?

Mikrokoniczyna ma wiele zalet, wśród nich jest także ta, że jest to roślina wieloletnia. Raz zasiana będzie zdobić ogród przez wiele sezonów.

Jakie trawy pasują do mikrokoniczyny?

Przygotowując trawnik z mikrokoniczyną dobrze jest dobrać odpowiedni gatunek traw. Eksperci polecają wybrać nasiona, które maję znaczący udział kostrzewy czerwonej i trzcinowej. Ich systemy korzeniowe absorbują wodę z głębokich i wilgotnych warstw gleby. Dobrze będą rosnąć w połączeniu z mikorkoniczyną, która zadba o rozbudowę poziomej struktury korzeniowej.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie