Rośliny okrywowe zamiast trawnika - co zamiast trawnika w ogrodzie, w cieniu i w słońcu?

2024-03-21 14:56

Zieleń pokrywająca dużą powierzchnię ogrodu wygląda bardzo atrakcyjnie. Część ludzi decyduje się na zasianie trawy, a niektórzy wybierają inne rozwiązanie, czyli sadzenie roślin okrywowych. Mają one wiele zalet, bo nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a zwykle szybko się rozrastają, często też kwitną. Podpowiadamy, jakie rośliny okrywowe wybrać zamiast trawnika do ogrodu. Zdjęcia roślin w galerii zdjęć.

Spis treści

  1. Co wybrać zamiast trawnika?
  2. Rośliny okrywowe, które można sadzić zamiast trawnika - zdjęcia
  3. Jakie są rodzaje roślin okrywowych?
  4. Jakie rośliny zasadzić w cieniu? Jakie są odporne na deptanie?
  5. Jakie rośliny okrywowe zasadzić na słońcu?
  6. Jakie rośliny sadzić na skalniakach?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Co wybrać zamiast trawnika?

Rośliny okrywowe osiągają niewielką wysokość, za to niektóre z gatunków intensywnie się rozrastają. Dzięki czemu możemy sprawić, że w krótkim czasie powierzchnia ogrodu pokryje się zielonym runem. Część może urosnąć nawet do 60 cm, inne osiągają maksymalnie 5 cm. Ich dużą zaletą jest to, że nie są wymagające, będą dobrze rozrastać się pod mocno ukorzenionymi drzewami, wokół krzewów, a także na terenie kamienistym lub piaszczystym.

Co ważne, te rośliny dobrze się będą czuły zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Dodatkowo nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jest to duża różnica w porównaniu z trawnikiem, który trzeba regularnie kosić, nawozić i podlewać. Ponadto rośliny okrywowe zarosną połacie ziemi, na której trawnik będzie rósł bardzo mizernie, czyli w cieniu, od północnej strony domów lub pod drzewami. Część z tych roślin jest zimozielona, co jest kolejnym atutem okrywowych.

Rośliny okrywowe, które można sadzić zamiast trawnika - zdjęcia

Jakie są rodzaje roślin okrywowych?

Zwykle rośliny okrywowe kojarzone są z krzewinkami, takimi jak barwinek. Jednak w tej grupie znajdziemy także byliny, pnącza, a także płożące się krzewy, zarówno liściaste, jak i iglaste, a także trawy ozdobne. Ich wspólną cechą jest to, że zakrywają glebę, tworząc jedną powierzchnię. Wiele z roślin okrywowych kwitnie, co może stanowić dodatkową ozdobę ogrodu. Przed wyborem więc konkretnych gatunków dobrze jest najpierw rozważyć, w jakim miejscu chcemy zasadzić rośliny okrywowe. Jedne będą lepiej znosiły silne nasłonecznienie, inne znów łatwiej będą się rozrastały w cieniu, czy na ubogiej, piaszczystej glebie.

Jakie rośliny zasadzić w cieniu? Jakie są odporne na deptanie?

  • Zimozielone

W cieniu znakomicie będzie się czuł barwinek pospolity, bluszcz pospolity, runianka japońska, kopytnik pospolity, trzmielina Fortune’a i trawa kostrzewa miotlasta niedźwiedzie futro. Wszystkie one należą do zimozielonych, zatem nie tracą liści, nie przebarwiają się, gdy pojawią się niskie temperatury. Te rośliny dobrze będą rosły także pod drzewami czy wysokimi krzewami. Są one stosunkowo niskie, tworzą zwartą, zieloną warstwę w ogrodzie. Część z nich także kwitnie.

  • Atrakcyjnie kwitnące

W cieniu możemy także zasadzić inne rośliny, które mogą być nieco wyższe i pięknie kwitną. Do takich roślin należy dąbrówka rozłogowa o niebieskich i fioletowych kwiatach, tiarella sercolistna z białymi kwiatami, miodunka plamista o drobnych, czerwonych i fioletowych kwiatach, przytulia wonna o białych, drobnych kwiatach, pragnia syberyjska z jaskrawożółtymi kwiatami (roślina również jest zimozielona), konwalia majowa o drobnych białych, pięknie pachnących kwiatach oraz ułudka wiosenna, która ma kwiaty przypominające niezapominajkę.

Z kolei jasnota plamista ma zarówno piękne, ciemnoróżowe kwiaty, jak i liście – są one srebrnozielone. Także brunnera wielkolistna wyróżnia się ozdobnymi, dużymi, zielono-szarymi liśćmi. Kwiaty zaś są barwy niebieskiej, także przypominające niezapominajkę. Okrywową rośliną jest także fiołek wonny zwany pachnącym, który pięknie kwitnie na fioletowo. Z kolei tojeść rozesłana zwana także pieniążkiem wyróżnia się tym, że szybko się rozrasta. Roślina wymaga wilgotnego podłoża, a kwitnie na żółto.

Wśród ozdobnie wyglądających roślin warto wymienić popularny winobluszcz pięciolistkowy. To gatunek, którego liście wyjątkowo atrakcyjnie wybarwiają się jesienią, przybierają kolory od zielonego poprzez odcienie żółtego do ciemnoczerwonego.

  • Odporne na deptanie

W cienistych i wilgotnych miejscach możemy zasadzić jasnotę gajowca zwanego też gajowcem żółtym. Nazwa wywodzi się od żółtych kwiatów, roślina ma zielone, nakrapiane białymi plamami liście. Inną rośliną dobrze rozwijającą się w cieniu jest bluszczyk kurdybanek. Kolejną rośliną, którą możemy zasadzić w półcieniu, z małymi wymogami co do gleby, to karmnik ościsty. Te rośliny są dość wytrzymałe, odporne na deptanie, mogą rosnąć w trudnych warunkach, wokół ścieżek czy na murkach.

Jakie rośliny okrywowe zasadzić na słońcu?

Słoneczne stanowiska to miejsca, w których możemy zasadzić rdest wężownik, bylinę o bladoróżowych kwiatach czy acenę drobnolistną, której kwiaty dopiero po przekwitnieniu przybierają atrakcyjny kształt i czerwony kolor.

W słońcu dobrze rosnąć będą także: macierzanka, która kwitnie na jasnoróżowo, floksy szydlaste, zimozielona bylina z licznymi, ciemnoróżowymi kwiatami, żagwin ogrodowy, niezwykle ozdobna bylina kwitnąca na fioletowo, geranium bodziszek z kwiatami od białego do fioletowego, goździki pierzaste o kwiatach białych lub różowych, kocimiętka Faassena kwitnąca na niebiesko lub fioletowo, łyszczec rozesłany zwany też gipsówką rozesłaną, ten kwitnie na różowo. Na słońcu możemy tez zasadzić niezwykle atrakcyjnie wyglądającą trawę kostrzewę siną o niebieskich liściach.

Jakie rośliny sadzić na skalniakach?

Rośliny, które dobrze będą rosnąć na skalniakach, skarpach czy na murku mają zazwyczaj niewielkie wymagania glebowe, mogą rosnąć także na piaszczystym podłożu. Jednocześnie dla takich roślin zwykle stanowisko powinno być słoneczne. W takich warunkach dobrze będzie się czuł ukwap dwupienny, który kwitnie w maju i ma drobne, ciemnoróżowe kwiatuszki, głowienka wielkokwiatowa o białych kwiatach, rogownica kutnerowata z białymi, pięciopłatkowymi kwiatami, zawciąg nadmorski – roślina zimozielona, kwitnie na biało i różowo. W takich miejscach można zasadzić także rojniki i rozchodniki.

W trudnych warunkach glebowych dobrze sobie radzą również krzewy, mogą to być berberysy czy irga płożąca i irga Dammera. Można także posadzić jałowca chińskiego płożącego, kosodrzewinę, różę pomarszczoną czy pięciornika krzewiastego – te dwa ostatnie krzewy także atrakcyjnie kwitną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.