Czy trawnik z mikrokoniczyną trzeba nawozić? Radzi ekspert

2025-03-14 10:06

Mam 2-letni trawnik z mikrokoniczyną. Otrzymuję sprzeczne informacje dotyczące nawożenia takiego trawnika - raz, że nie trzeba ze względu na koniczynę, innym razem, że nawożenie jest konieczne. Proszę o radę. Jeśli trawnik z mikrokoniczyna trzeba nawozić, proszę też o podanie jakim nawozem - pyta nasz czytelnik.

Trawnik z mikrokoniczyną

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Trawa z mikrokoniczyną to ostatnio coraz popularniejszy rodzaj trawnika

Spis treści

  1. Dlaczego warto założyć trawnik z mikrokoniczyna?
  2. Czy trawnik z mikrokoniczyną trzeba nawozić?
  3. Jak kosić trawnik z mikrokoniczyną?

Dlaczego warto założyć trawnik z mikrokoniczyna?

Założenie i utrzymanie trawnika wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Trawa ma duże wymagania – dotyczy to zarówno światła, podłoża, dostępności składników pokarmowych oraz wody. Założona w nieodpowiednim miejscu w szybkim czasie może zostać z zdominowana przez chwasty. Dlatego decydując się na zakładanie trawnika trzeba w szczególności dobierać mieszankę nasion traw pod warunki, które możemy zapewnić trawie. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek traw, np. przeznaczonych na tereny suche, wilgotne, odporne na deptanie, itp. Niezależnie od wyboru, na trawniku powinno się zainstalować system nawadniania (przesuszenie to najczęstszy powód problemów z trawnikiem). Można także pójść nieco na skróty i wybrać mieszankę, która będzie łatwa w uprawie, bardziej wytrzymała na suszę. Takie wymagania spełnia trawa z mikrokoniczyną.

Przeczytaj też: Kiedy najlepiej siać trawę? Poznaj optymalne terminy siewu trawy

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy trawnik z mikrokoniczyną trzeba nawozić?

Sądzę, że i jedna opcja i druga jest prawdziwa – decyzja zależy od warunków wzrostu – głównie od podłoża. Koniczyna to roślina motylkowa żyjąca w symbiozie z bakteriami z grupy Azotobacter. Dzięki tej współpracy gleba wokół korzeni koniczyny jest bogata w związki azotu, z których korzystają też inne rośliny.

Jeśli podłoże pod trawnikiem jest ubogie i widać, że rośliny gorzej rosną (np. są jaśniejsze, żółkną) można zastosować nawóz o niskiej zawartości azotu, ale w moim przekonaniu najlepiej rozsiać kompost - dobrze rozłożony i przesiany przez tzw. rafę (drobna siatka naciągnięta na ramę). Kompost jest nawozem doskonałym – poprawia strukturę gleby, zwiększa zawartość próchnicy i ułatwia utrzymanie wilgoci, a przy tym nie można nim przenawozić (nadmiar nawozów chemicznych bardziej szkodzi niż sprzyja roślinom).

Jak kosić trawnik z mikrokoniczyną?

Można ją regularnie kosić (wtedy trawnik z mikrokoniczyną przypomina tradycyjną murawę). Przy nieregularnym koszeniu zakwita, przypominając miniaturową łąkę (koniczyna kwitnie najczęściej w czerwcu).

Przeczytaj też: Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie?

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie Co robić z trawnikiem w marcu?
Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE