Nawożenie trawnika z mikrokoniczyną [Porada eksperta]

2018-04-24 11:15

Witam, mam 2-letni trawnik z mikrokoniczyną. Otrzymuję sprzeczne informacje dot nawożenia - raz, że nie trzeba ze względu na koniczynę, innym razem, że konieczne jest nawożenie. Proszę o poradę. Jeśli nawozić trzeba, proszę też o podanie jakim nawozem.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że i jedna opcja i druga jest prawdziwa – decyzja zależy od warunków wzrostu – głównie od podłoża. Koniczyna to roślina motylkowa żyjąca w symbiozie z bakteriami z grupy Azotobacter. Dzięki tej współpracy gleba wokół korzeni koniczyny jest bogata w związki azotu, z których korzystają też inne rośliny.
Jeśli podłoże pod trawnikiem jest ubogie i widać, że rośliny gorzej rosną (np. są jaśniejsze, żółkną) można zastosować nawóz o niskiej zawartości azotu, ale w moim przekonaniu najlepiej rozsiać kompost - dobrze rozłożony i przesiany przez tzw. rafę (drobna siatka naciągnięta na ramę). Kompost jest nawozem doskonałym – poprawia strukturę gleby, zwiększa zawartość próchnicy i ułatwia utrzymanie wilgoci, a przy tym nie można nim przenawozić (nadmiar nawozów chemicznych bardziej szkodzi niż sprzyja roślinom).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.