Nowoczesne palenisko ogrodowe. Jak korzystać z paleniska, by nie mieć problemów z prawem i sąsiadami?
Nowoczesne palenisko ogrodowe to sposób na bezpieczne ognisko. Jakie rodzaje palenisk są do wyboru, gdzie je kupić? Jakie drewno najlepiej wykorzystać do paleniska ogrodowego? Sprawdzamy.
Autor: Kratki.pl
Nowoczesne palenisko ogrodowe.
Spis treści
- Nowoczesne palenisko ogrodowe
- Zalety palenisk ogrodowych
- Palenisko ozdobą ogrodu
- Zakaz spalania odpadów ogrodowych
- Jakie drewno do paleniska?
- Kiedy zapłacimy mandat za rozpalenie ogniska lub paleniska?
- Gdzie kupić palenisko ogrodowe?
- Palenisko ogrodowe - cena
- Rozpalanie ognisk a przepisy przeciwpożarowe
Nowoczesne palenisko ogrodowe
Tradycyjne ognisko ma swój urok, ale wymaga wyznaczenia miejsca na jego rozpalanie. Ponieważ jego otoczenie ulegnie zniszczeniu na skutek wysokiej temperatury, zwykle wyznacza się jedno stałe miejsce w ogrodzie, w którym można rozpalać ogień. Dla bezpieczeństwa okłada się je po bokach kamieniami. Takie miejsce może być obok altany albo tarasu, ale nie w jego obrębie.
Wykorzystanie paleniska ogrodowego pozwala rozpalić ognisko w dowolnym miejscu – nawet na tarasie. Co więcej, dziś możemy rozpalić ogień w palenisku na tarasie, a za tydzień przy altanie. Jeśli mamy na to ochotę, możemy ustawić w ogrodzie kilka palenisk i palić w nich, żeby stworzyć nastrojowy klimat i oświetlenie.
Zalety palenisk ogrodowych
Palenisko ogrodowe to prosta konstrukcja metalowa mająca solidną podstawę albo 3-4 nogi, na których jest oparta część przeznaczona do spalania drewna. Tworzy ona okrągłe zagłębienie albo platformę, na których można układać polana. Wielkość palenisk ogrodowych jest ograniczona, tak żeby można było je samodzielnie przenosić z miejsca na miejsce, a na zimę schować w drewutni. Średnica wewnętrzna paleniska dochodzi do 80-90 cm. To powoduje również, że nie rozpalimy w nich zbyt dużego ognia.
Palenisko ogrodowe pozwala rozpalić ogień w bezpieczny sposób, ponieważ obudowa ogranicza jego rozpiętość. Jednocześnie ogień płonący na palenisku pozwala upiec kiełbaski na patyku tak samo jak na ognisku, co dla wielu jest wartością nie do przecenienia. Miłośnicy grillowania mogą znaleźć paleniska, do których są dołączone ruszty lub planszownice, na których można ułożyć kiełbaski i warzywa do przypieczenia. Jak widać, palenisko ogrodowe może zaspokoić potrzeby każdego, a jednocześnie być nowoczesne i bezpieczne.
Palenisko ozdobą ogrodu
Paleniska ogrodowe mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Są produkowane ze stali surowej, malowanej na czarno farbą żaroodporną albo z rdzawej stali corten (są też paleniska stalowe malowane na rdzawy kolor). Paleniska niezabezpieczone z czasem nabiorą wyglądu, w którym dominować będzie wypalona stal i rdza. Znajdziemy też paleniska wykorzystujące drewno (w podstawie) oraz stal (w misie ogniowej).
Przeczytaj też:
- Czy spalanie suchych liści w ogrodzie jest legalne?
- Miejsce na ognisko w ogrodzie: projekt i wykonanie
Producenci oferują paleniska ogrodowe w różnych kształtach: okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne. Mogą być wysokie i wąskie albo niższe i zdecydowanie rozłożyste. Dzięki temu możemy dopasować wielkość i styl paleniska do przeznaczonego na nie miejsca.
Paleniska ogrodowe to nie tylko wyrób fabryczny czy rzemieślniczy. Znajdziemy też designerskie lub artystyczne paleniska zaprojektowane przez uznanych projektantów albo wykonane przez artystów pracujących w metalu. To ma wpływ na cenę palenisk.
Zakaz spalania odpadów ogrodowych
Kiedyś spalanie na ognisku odpadów roślinnych na działkach przydomowych, a także w ogródkach działkowych, było formą robienia porządków. Palenie jesienią opadłych liści było powszechne. Któż nie pamięta widoku ognisk palonych na polach po wykopkach i zapachu dymu z łęcin ziemniaczanych?
Obecnie w całym kraju obowiązuje segregacja odpadów, także zielonych. W związku z tym jest zakaz spalania odpadów ogrodowych – gałęzi, uschniętych roślin, czy liści na działce. Nawet jeśli mówimy o roślinach czy ich fragmentach porażonych przez choroby (ich spalenie jest zalecane przez specjalistów ogrodników). Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszelkie resztki zielone należy oddawać jako bioodpady. Jedyną formą ich utylizacji na działce jest indywidualne kompostowanie.
Jakie drewno do paleniska?
Żeby palenie ognia w ogrodzie było bezpieczne i nie było uciążliwe dla sąsiedztwa (powstawanie pryskających iskier lub dużej ilości dymu) zaleca się w tym celu używać drewna opałowego, które jest odpowiednio wysuszone (mniej niż 20% wilgotności).
Takie drewno można kupić w postaci niezbyt dużych kawałków lub szczap, które łatwo położyć na ognisk, bo mają maksymalnie 40-50 cm długości. Nie warto rozpalać zbyt dużego ogniska, bo wtedy ogień może stać się uciążliwy, a nawet niebezpieczny.
Kiedy zapłacimy mandat za rozpalenie ogniska lub paleniska?
Generalnie nie ma zakazu palenia ogniska na własnej na działce. Jednak wszystko, co robimy na terenie własnej nieruchomości, nie powinno oddziaływać negatywnie na sąsiedztwo. Jeśli rozpalimy bardzo duże ognisko z wilgotnych gałęzi, powstanie najpierw dużo dymu, a gdy ogień będzie większy i czysty, w powietrzu latać będą iskry i drobiny rozpalonego drewna. To wszystko może być kłopotliwe dla sąsiadów. Jeśli wezwą straż miejską albo policję, rzecz może skończyć się mandatem z powodu naruszenia art. 144 kodeksu wykroczeń (zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich) lub art. 145 (zanieczyszczanie miejsc dostępnych dla publiczności).
Gdzie kupić palenisko ogrodowe?
Paleniska ogrodowe znajdziemy przede wszystkim w sklepach z wyposażeniem do ogrodów (czasem też wnętrz). Są również w asortymencie firm produkujących urządzenia grzewcze, np. kominki, grille.
Palenisko ogrodowe - cena
Rozpiętość cenowa palenisk jest bardzo duża. Na nieduże i proste wystarczy już około 300 zł. Ciekawsze propozycje kosztują kilkaset złotych. Do tysiąca złotych wybór jest bardzo duży i atrakcyjny. Znajdziemy oryginalne projekty w cenie do 2000 zł. Za palenisko designerskie albo wykonane przez artystę metaloplastyka można zapłacić nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych.
Rozpalanie ognisk a przepisy przeciwpożarowe
Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego nie można rozpalać ognia:
- w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki
- w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu
- w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc składowania palnych płodów rolnych, np. stodoły ze zbożem lub stogu z sianem
- w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych
Autor: Kratki.pl
Nowoczesne palenisko ogrodowe.