Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Jakie kamienie, ziemia i rośliny na skalniak?

2024-04-03 12:10

Jeśli chcesz zrobić skalniak w ogrodzie, zacznij od wyboru miejsca i ułożenia kamieni. W drugiej kolejności przygotuj ziemię, a na końcu kup i posadź rośliny. Podpowiadamy, jak zrobić skalniak krok po kroku.

Spis treści

  1. Jakie kamienie na skalniak? Z czego zrobić skalniak?
  2. Jak układać kamienie na skalniaku?
  3. Jaka ziemia na skalniak?
  4. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić?
  5. Jakie kwiaty na skalniak?
  6. Skalniak atrakcyjny cały sezon
  7. Sadzenie roślin na skalniaku

Jakie kamienie na skalniak? Z czego zrobić skalniak?

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz. Aby tego dokonać należy do zakładania skalniaka przede wszystkim wybrać odpowiednie kamienie. Najczęściej na skalniaki wybierane są wapienie, dolomity, granity i bazalty, nieco rzadziej piaskowce. Polne otoczaki w ogóle nie powinny znaleźć się na skalniaku.

Aby skalniak wyglądał naturalnie, warto wybrać jeden typ kamieni. Górski charakter nadają kamienie na skalniak o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, popękane lub porośnięte mchem. Mogą być różnej wielkości i kształtu. Duże kamienie można uzupełnić mniejszymi jednak wszystkie kamienie nie mogą przekraczać więcej niż 50 proc. powierzchni skalniaka.

Jak układać kamienie na skalniaku?

Zakładanie skalniaka zaczynamy od wyznaczenia terenu pod skalniak (kształt skalniaka powinien być nieregularny), układając na jego krawędziach największe kamienie. Następnie usypujemy wzniesienie wewnątrz kamiennych granic, ziemię obficie podlewamy wodą i czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie. Następnym etapem jest umieszczenie kamieni na wzniesieniu. Układamy je tak, aby tworzyły „piętra” – poziome półki wypełnione ziemią. Dla zachowania stabilności kamienie zakopujemy na około 1/3 ich wysokości. Dolne warstwy układamy z największych kamieni – będą one stanowić solidny fundament dla wyższych pięter. Szczeliny między kamieniami powinny być jak najmniejsze, aby ulewne deszcze nie wymywały podłoża. Po ułożeniu kamieni ponownie podlewamy skalniak wodą.

Rośliny sadzimy na skalniaku dopiero po minimum dwóch tygodniach – w tym czasie podłoże będzie osiadać, a w wielu miejscach będzie konieczne dosypanie ziemi lub wprowadzenie drobnych poprawek – np. przesunięcie lub dodanie kamieni.

W czasie gdy ziemia osiada często pojawiają się już pierwsze chwasty – najczęściej perz, mniszek i gwiazdnica. Aby je zwalczyć stosujemy herbicydy albo usuwamy je ręcznie. Pozostawienie chwastów spowoduje ich szybki rozwój i utrudni późniejszą pielęgnację skalniaka (usuwanie ich spomiędzy kamieni i roślin ozdobnych jest męczące i zajmuje dużo czasu).

Przeczytaj też:

Jaka ziemia na skalniak?

Ziemia na skalniak nie musi być zbyt żyzna, gdyż rośliny górskie (a takich będzie najwięcej na skalniaku) są przystosowane do ubogiego i przepuszczalnego podłoża. Aby przygotować odpowiednia ziemię na skalniak, należy zmieszać ziemię ogrodową z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub tłuczniem kamiennym. Na słabej glebie doskonale będą rosnąć rozchodniki, rojniki, gęsiówki, żagwiny i macierzanki. Lepszej ziemi potrzebują pierwiosnki, kukliki, pełniki, zawilce oraz jaskry.

Oprócz żyzności ziemi ważny jest także jej odczyn. Większość roślin skalnych preferuje podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7–8). Jeśli jest zbyt kwaśne można dodać mielony dolomit lub kredę.

Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić?

Ostatnim etapem zakładania skalniaka jest wybór i sadzenie roślin. Co roku w centrach ogrodniczych jest bogaty wybór roślin na skalniaki. Warto przygotować wcześniej listę roślin, które chcemy posadzić na naszym skalniaku.

Typowe rośliny na skalniak mają niewielkie rozmiary i zwarty pokrój. W większości są to byliny (rojnik, rozchodnik, skalnica, sasanka), które mogą rosnąc na jednym miejscu wiele lat. Obok bylin można posadzić niskie rośliny cebulowe (tulipany botaniczne, krokusy, szafirki) – warto jednak pamiętać, że po kwitnieniu ich liście usychają i brzydko wyglądają. Doskonale prezentują się także trawy (kostrzewa, ostnica) oraz karłowe lub płożące iglaki (jałowiec, sosna, kosodrzewina, cyprysik, żywotniki). Rzadziej wykorzystuje się rośliny jednoroczne i dwuletnie. Częstym błędem jest sadzenie na szczycie skalniaka płożącej rośliny (np. jałowca), która po kilku latach rozrasta się nadmiernie, zagłuszając pozostałe rośliny. U podnóża skalniaka najlepiej prezentują się rośliny kobiercowe, które tworzą łagodne przejście między ogrodem a ogrodem skalnym. Szerokie szczeliny między kamieniami obsadza się roślinami drobnymi o wolnym wzroście.

Jakie kwiaty na skalniak?

Rośliny na skalniak warto dobrać tak, aby zdobiły ogród cały rok. Na skalniak wybieramy często rośliny bujnie kwitnące. Niektóre z nich nawet po kwitnieniu wyglądają dekoracyjnie – ze względu na ozdobne liście (np. dąbrówka rozłogowa). Wiosną kwitnie smagliczka, gęsiówka, floks, skalnica, zawciąg, a latem – dzwonki karpackie, goździki skalne, macierzanki, rojniki i rozchodniki. Jesienią kwiatami urzekają fiołki rogate i karłowe odmiany astrów.

W ostatnich latach na skalnikach często sadzi się zioła. Ogródek ziołowy stanowi zwykle niewielki fragment skalniaka, zajmując najniższą półkę – aby zioła były „pod ręką”. To doskonały pomysł dla tych, którzy oprócz walorów ozdobnych ogrodu, cenią także jego funkcje użytkowe. Na skalniaku doskonale prezentują się też wrzosy, które zaczynają kwitnąć pod koniec lata i zachwycają kwiatami całą jesień. Trzeba pamiętać, że wrzosy muszą rosnąć w kwaśnej glebie!

Skalniak atrakcyjny cały sezon

Warto na skalniaku sadzić rośliny ozdobne przez cały sezon, szczególnie karłowe i płożące iglaki – wśród nich na wyróżnienie zasługuje rodzima kosodrzewina. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają irgi o czerwonych owocach oraz bergenie o dużych zimozielonych liściach.

Sadzenie roślin na skalniaku

Rośliny na skalniaku sadzimy w grupach, po kilka sztuk tego samego gatunku lub odmiany. Rozrastając się stworzą okazałe kobierce. Obok siebie sadzimy rośliny kontrastujące ze sobą pod względem wielkości, faktury lub koloru liści. Lepiej unikać sadzenia na skalniaku zbyt wielu gatunków, gdyż często prowadzi to do efektu pstrokacizny. Dobrym sposobem na uniknięcie błędów jest „próbne” rozmieszczenie roślin w doniczkach przed ich posadzeniem, co pozwoli na obejrzenie skalniaka z każdej strony i wprowadzenie poprawek.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie