Zakładanie ogrodu skalnego - jakie kamienie i ziemia na skalniak

2016-04-02 1:26
Zakładanie skalniaka
Autor: GettyImages Zakładanie skalniaka zaczynamy od wyznaczenia terenu pod skalniak (kształt skalniaka powinien być nieregularny), układając na jego krawędziach największe kamienie

Przy zakładaniu skalniaka bardzo ważny jest dobór odpowiednich kamieni i ziemi na skalniak. Podpowiadamy jakie kamienie są dobre na skalniak i jaka powinna być ziemia na skalniak?

Zakładanie ogrodu skalnego - kamienie na skalniak

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz. Aby tego dokonać należy do zakładania skalniaka przede wszystkim wybrać odpowiednie kamienie. Najczęściej na skalniaki wybierane są wapienie, dolomity, granity i bazalty, nieco rzadziej piaskowce. Polne otoczaki w ogóle nie powinny znaleźć się na skalniaku. Aby skalniak wyglądał naturalnie, warto wybrać jeden typ kamieni. Górski charakter nadają kamienie na skalniak o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, popękane lub porośnięte mchem. Mogą być różnej wielkości i kształtu. Duże kamienie można uzupełnić mniejszymi jednak wszystkie kamienie nie mogą przekraczać więcej niż 50 proc. powierzchni skalniaka.

Zakładanie ogrodu skalnego - jak układać kamienie?

Zakładanie skalniaka zaczynamy od wyznaczenia terenu pod skalniak (kształt skalniaka powinien być nieregularny), układając na jego krawędziach największe kamienie. Następnie usypujemy wzniesienie wewnątrz kamiennych granic, ziemię obficie podlewamy wodą i czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie. Następnym etapem jest umieszczenie kamieni na wzniesieniu. Układamy je tak, aby tworzyły „piętra” – poziome półki wypełnione ziemią. Dla zachowania stabilności kamienie zakopujemy na około 1/3 ich wysokości. Dolne warstwy układamy z największych kamieni – będą one stanowić solidny fundament dla wyższych pięter. Szczeliny między kamieniami powinny być jak najmniejsze, aby ulewne deszcze nie wymywały podłoża. Po ułożeniu kamieni ponownie podlewamy skalniak wodą.

Rośliny sadzimy dopiero po minimum dwóch tygodniach – w tym czasie podłoże będzie osiadać, a w wielu miejscach będzie konieczne dosypanie ziemi lub wprowadzenie drobnych poprawek – np. przesunięcie lub dodanie kamieni. W czasie gdy ziemia osiada często pojawiają się już pierwsze chwasty – najczęściej perz, mniszek i gwiazdnica. Aby je zwalczyć stosujemy herbicydy albo usuwamy je ręcznie. Pozostawienie chwastów spowoduje ich szybki rozwój i utrudni późniejszą pielęgnację skalniaka (usuwanie ich spomiędzy kamieni i roślin ozdobnych jest męczące i zajmuje dużo czasu).

Rodzaje ogrodów skalnych. Jaki skalniak urządzić w ogrodzie >>>

Zakładanie ogrodu skalnego - jaka ziemia na skalniak

Ziemia na skalniak nie musi być zbyt żyzna, gdyż rośliny górskie (a takich będzie najwięcej na skalniaku) są przystosowane do ubogiego i przepuszczalnego podłoża. Aby przygotować odpowiednia ziemię na skalniak, należy zmieszać ziemię ogrodową z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub tłuczniem kamiennym. Na słabej glebie doskonale będą rosnąć rozchodniki, rojniki, gęsiówki, żagwiny i macierzanki. Lepszej ziemi potrzebują pierwiosnki, kukliki, pełniki, zawilce oraz jaskry.

Oprócz żyzności ziemi ważny jest także jej odczyn. Większość roślin skalnych preferuje podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7–8). Jeśli jest zbyt kwaśne można dodać mielony dolomit lub kredę.

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku >>>

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie