Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową
Rabata bylinowa to ozdoba ogrodu. Przed założeniem rabaty bylinowej, warto dobrze ją zaplanować. Podpowiadamy jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową w ogrodzie.
Aby rabata bylinowa była ozdobą naszego ogrodu, trzeba ją odpowiednio zaplanować i założyć, a potem pielęgnować. Poznaj najważniejsze prace przy zakładaniu i pielęgnowaniu rabaty bylinowej.
Rabata bylinowa: przygotowanie ziemi
Na wiosnę ziemię pod rabatę przekopujemy ją i dokładnie odchwaszczamy – nawet z nielicznych pozostawionych korzeni czy rozłogów wyrosną chwasty i później konieczne będzie pielenie. Glebę zasilamy kompostem; rozkładamy go co najmniej trzycentymetrową warstwą i lekko przekopujemy.
Rabata bylinowa: sadzenie roślin
Na rabacie obok siebie umieszczamy te o podobnych wymaganiach; to ułatwi ich pielęgnację. Rośliny ekspansywne (np. tworzące silne i długie rozłogi), które mogłyby zarosnąć całą rabatę, warto posadzić w głębokich pojemnikach bez dna zakopanych w ziemi.
Rabata bylinowa: podlewanie
Regularnie nawadniamy byliny na rabacie w pierwszym roku po posadzeniu. Starsze lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Częste, ale niezbyt obfite nawadnianie powoduje, że rośliny tworzą korzenie tuż pod powierzchnią gleby (bo tam jest woda), co skutkuje ich większą wrażliwością na suszę.
Rabata bylinowa: nawożenie
Rośliny na rabacie bylinowej nawozimy od drugiego roku po posadzeniu roślin. Najlepszy jest kompost. Wiosną rozkładamy go warstwą 2 cm i lekko mieszamy z podłożem. Dostarcza roślinom potrzebnych substancji i poprawia strukturę gleby. Możemy też stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Byliny o dekoracyjnych kwiatach najlepiej zasilać specjalnym nawozem do kwitnących roślin.
Rabata bylinowa: odchwaszczanie
Odchwaszczanie pochłania sporo czasu w pierwszych dwóch latach życia rabaty. Później, kiedy byliny urosną i osłonią powierzchnię, wystarczy wyrywać pojawiające się pojedyncze chwasty. Ich ilość znacznie ograniczy ściółka, np. z przekompostowanej kory, rozłożona między roślinami warstwą 5-7 cm.
Rabata bylinowa: przygotowanie do zimy
Byliny posadzone jesienią okrywamy przed zimą około 10-centymetrową warstwą suchych liści lub stroiszem. Byliny te okrywamy, ponieważ nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić. Okrywamy także wrażliwe na mróz rośliny cebulowe, inkarwille, pełniki, trytomy, zawilce japońskie, złocienie jesienne i niektóre trawy. Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, osłaniamy cienką warstwą stroiszu lub włókniną byliny zimozielone: ciemierniki, lawendy, płomyki szydlaste, posłonki, runianki, ubiorki wiecznie zielone.