Poidło dla ptaków DIY. Jak prosto i tanio zrobić piękne poidełko dla ptaków?
Piękny ogród cieszy ludzkie oko, ale przyciąga także ptaki. W upalne dni dobrze jest więc im zostawić pojemnik ze świeżą wodą. Poidło dla ptaków może nie tylko spełniać swoją praktyczną funkcję, ale może stać się piękną ozdobą ogrodu. Wykonanie poidła dla ptaków jest łatwe i nie wymaga wielu zakupów. Zobacz instrukcję krok po kroku.
Co jest potrzebne, by zrobić poidło dla ptaków?
Do wykonania ozdobnego poidła ogrodowego potrzebujemy kilku produktów. Są to:
- duża plastikowa podstawka do doniczki;
- duża doniczka plastikowa;
- plastikowy stojak do doniczki. Najlepiej, by formą przypominał grecki postument, z podstawą górną i dolną w kształcie koła, natomiast pośrodku stojak powinien być zwężony. W ten sposób, gdy włożymy do stojaka doniczkę, to dzięki zwężeniu nie wpadnie ona do środka. Przy wyborze stojaka należy także sprawdzić czy pasuje on do donicy. Doniczka umieszczona będzie w stojaku do góry nogami, więc sprawdzamy, czy donicę uda się włożyć do środka;
- marker lub ołówek;
- klej-uszczelniacz, przeznaczony m.in. do klejenia materiałów z PCW;
- masa naprawcza zewnętrzna;
- drobnoziarnisty papier ścierny;
- biała farba do elementów ogrodowych;
- rękawiczki ochronne.
Autor: Youtube/Miss Bar Designs
Do zrobienia poidła dla ptaków będziesz potrzebować: doniczki, podstawki do doniczki i stojaka, a także kleju, masy naprawczej i farby
Jak zrobić poidło dla ptaków DIY?
Zaczynamy od podstawki do doniczki. Ustawiamy ją dnem do góry i na tej powierzchni, na środku obrysowujemy markerem kontur podstawy doniczki.
Na powstałym kole, a także w poprzek narysowanego koła aplikujemy klej-uszczelniacz. Następnie na klej nakładamy doniczkę, dociskamy ją do podstawki, a potem ściereczką usuwamy resztki kleju.
Kolejnym krokiem jest przymocowanie donicy z przyklejoną podstawką do stojaka. W pierwszej kolejności wkładamy do stojaka donicę odwróconą do góry nogami, by obrysować jej kontur. Jeśli w stojaku na wewnętrznej części są specjalne wypustki na umieszczenie donicy, to tę czynność pomijamy.
We wnętrzu stojaka umieszczamy dodatkowo obciążnik, może to być kamień czy cegła. Plastikowa konstrukcja poidła będzie bardzo lekka, dlatego trzeba ją uczynić stabilną.
Na obrysowanym kole lub na wewnętrznych wypustkach aplikujemy klej, a potem w miejsce kleju wkładamy donicę dnem do góry. W ten sposób powstała konstrukcja poidła.
Jak można wykończyć poidło dla ptaków?
Poidło jest gotowe, należy je jeszcze wykończyć. Do tego potrzebna będzie masa naprawcza zewnętrzna. Najlepiej do tej pracy założyć rękawiczki ochronne.
Szpachelką pokrywamy plastikowe ścianki poidła, zarówno donicę, jak i stojak, a także zewnętrzną część podstawki. Nie stosujemy masy we wnętrzu podstawki, to będzie miejsce do którego nalejemy wodę dla ptaków.
Po nałożeniu masy powstanie nieco chropowata powierzchnia, którą można delikatnie wyrównać papierem ściernym. Jednak warto zostawić nierówności, a zetrzeć jedynie wystające drobiny.
Ostatnim krokiem w wykończeniu poidła jest malowanie. Najlepiej wybrać białą farbę przeznaczoną do elementów ogrodowych.
W ten sposób zbudowaliśmy poidło, które formą przypomina grecki postument. Do wnętrza podstawki wlewamy wodę, możemy też umieścić w środku kilka ozdobnych kamyków.
Zobacz też:
- Donica samonawadniająca - jak zrobić samodzielnie?
- Jak zrobić dużą donicę betonową do ogrodu? Instrukcja krok po kroku
- Grill murowany z cegły - jak zbudować?
- Wędzarnia ogrodowa - zrób to sam