Pnącza: rośliny mało wymagające. Gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza

Trudno znaleźć mniej wymagające rośliny od pnączy. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby szybko i ładnie rosły, pięknie pachniały i ... cieszyły oko. Podpowiadamy, gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza w ogrodzie.

Pnącza mają wiele zalet. Szybko porastają ogrodzenia, trejaże i mury. Z powodzeniem zastąpią żywopłot w wąskich miejscach, przesłonią nieciekawy widok, stworzą zaciszny zakątek w ogrodzie. Są niezastąpione w małych ogrodach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Jakie pnącza wybrać

Jest wiele gatunków pnączy, łatwo więc wybrać najlepsze do naszego ogrodu. Przy wyborze należy kierować się tym, jakie jest stanowisko (słoneczne czy zacienione) i rodzaj gleby. Podajemy kilka wskazówek, co warto posadzić:

  • w miejscach nasłonecznionych albo tam, gdzie często wieje - pnącza mrozoodporne,
  • w pobliżu miejsc, w których często się przebywa - pnącza obficie kwitnące lub ładnie przebarwiające się jesienią,
  • w sąsiedztwie małego żywopłotu - pnącza mało ekspansywne,
  • przy ścianie lub murowanym ogrodzeniu - pnącza samoczepne.

Pnącza trzeba przycinać

Nie wolno pozwolić na to, by pnącza zarastały rynny, wspinały się na przewody energetyczne lub linie telefoniczne. Silnie rosnące pnącza są bardzo ciężkie (ważą nawet 3 tony) i mogą je oberwać. Poza tym spadające do rynien jesienią liście mogą zapychać odpływ wody. Trzeba też pilnować, aby pnącza nie zarastały dachu, bo ich pędy mogą unosić dachówki, a zimą zatrzymywać śnieg. Pnącza silnie rosnące, takie jak winobluszcz lub rdestówkę Auberta, dobrze jest przycinać co roku.

Gdzie sadzić pnącza

Pnączy silnie rosnących nie należy sadzić w pobliżu instalacji odgromowej, gdyż może się ona zerwać pod ciężarem roślin. Nie wolno też ich sadzić przy ścianach, gdzie jest stara, uszkodzona elewacja, bo pędy roślin mogą wrastać w pęknięcia i szczeliny, a potem powoli je rozsadzać. Przykładowo dławisz okrągłolistny ma bardzo silne pędy, którymi owija się wokół podpór, może być niebezpieczny dla rynien, linii energetycznej i telefonicznej. Pnącza mogą również szkodzić ścianom, które zostały wadliwie wykonane i zimą przemarzają. Pędy pnączy osłaniając taką ścianę przed promieniami słońca i osuszającym wiatrem, sprawiają, że nie przesycha. Po wykończeniu elewacji warto poczekać rok z obsadzaniem jej pnączami (dotyczy to zwłaszcza strony północnej). Przez ten czas elewacja dobrze przeschnie. Jeżeli konieczne jest odnowienie ścian zewnętrznych budynku, można pnącza przyciąć, a wkrótce odrosną. Pnącza już po 1-2 latach pokryją podpory (siatkę, drewniany płot, mur) na tyle szczelnie, że trudno będzie się do nich dostać. Dlatego zanim posadzimy rośliny trzeba przeprowadzić konserwację ogrodzenia.Najlepiej sadzić pnącza sprzedawane w pojemnikach. Ich korzenie są dobrze rozwinięte i nieuszkodzone, dlatego rośliny łatwo się przyjmują. Takie pnącza można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej jesienią lub wiosną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
danka_1401
|

to bardzo cenne porady.mam od niedawna budującego sąsiada iposzukuję pnącza które szybko i estetycznie zakryje ten widok-mam akurat tam altankę.pozdrawiam.