Czym jest ogród sensoryczny? Zasady zakładania ogrodu sensorycznego

2021-10-29 7:51
Ogród zmysłów
Autor: GettyImages Ogród sensoryczny ma za zadanie oddziaływać na zmysły osób w nim przebywających

Ogród sensoryczny ma swoje korzenie w ogrodach hortiterapeutycznych, czyli takich, które mają za zadanie nie tylko cieszyć oczy, ale także leczyć i edukować. Ogród sensoryczny oddziałuje na wszystkie zmysły, zadziwia różnorodnością. Jak założyć ogród zmysłów?

Ogród sensoryczny – uczta dla zmysłów

Ogród sensoryczny z założenia jest ucztą dla wszystkich zmysłów: smaku, wzroku, węchu, słuchu i dotyku. Dawniej był zakładany głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych, np. niewidomych. Dzięki niemu takie osoby mogą ogród poczuć i usłyszeć. Jednocześnie ogród zmysłów daje dużą możliwość tworzenia zestawień o charakterze edukacyjnym, gdyż tworzy kolekcje roślin o konkretnych cechach (np. nieregularnej frakturze liści czy silnym zapachu).

Dzisiaj ogrody sensoryczne zakłada się nawet na działkach. Można zdecydować się na ogród oddziaływujący na wszystkie zmysły albo na jedne z nich, np. słuch (ogród dźwięków). Jakimi zasadami kierować się w czasie projektowania i zakładania ogrodu sensorycznego?

Zasady zakładania ogrodu sensorycznego

W ogrodzie sensorycznym stosujemy zasady pozwalające zachować porządek i pewną spójność. Jeśli w ogrodzie przebywać ma osoba niepełnosprawna, poszczególne elementy powinny być ściśle dopasowane do niej, by mogła bezpiecznie poruszać się po nim i wypoczywać.

  • W ogrodzie sensorycznym trzeba zachować porządek. Każdy „zmysł” powinien mieć wydzielone miejsce. Należy tworzyć oddzielne rabaty z roślin oddziałujących na poszczególne zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk.
  • Na rabaty wybiera się gatunki ozdobne z kwiatów, liści i owoców. Powinny się różnić terminem kwitnienia i owocowania. Ważne są rośliny zimozielone oraz gatunki ozdobne zimą. Ogród sensoryczny powinien zachęcać do przebywania na świeżym powietrzu przez cały rok.
  • W ogrodzie słuchu można postawić na różnorodne dekoracje, które wydają dźwięki, np. dzwonki wietrzne i orientalne zabawki. Oprócz tego przyjemne dźwięki powoduje woda (np. zabezpieczone oczko wodne lub strumyk). Nie powinno zabraknąć ogrodowych gości – żab czy ptaków. Tym drugim warto zbudować budki lęgowe, posadzić rośliny dostarczające pokarmu i schronienia. Zimą można ptaki dokarmiać.
  • W ogrodzie dotyku uprawia się rośliny o nietypowym kształcie czy ciekawej fakturze liści.
  • Elementem, który łączy ogród słuchu i dotyku, jest ścieżka bosych stóp. Jedną z nawierzchni w ogrodzie można zbudować bardziej kreatywnie niż inne. Dzieli się ją na sektory/komórki, które wypełnia różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi (nieostre kamienie), zrębkami drewna, szyszkami itp. To gratka dla dzieci!
  • W ogrodzie smaku uprawia się różnorodne rośliny jadalne. Można w nim stworzyc ozdobny warzywnik (potager), nie powinno zabraknąć drzew i krzewów owocowych. Mocną pozycję mają także zioła i przyprawy. Jednocześnie jest to dobre miejsce na spożywanie posiłków z rodziną.
  • W ogrodzie zapachu największą rolę stanowią oczywiście gatunki wydzielające silny zapach.

Pachnący ogród: propozycje pachnących roślin do posadzenia w ogrodzie >>>

W ogrodzie sensorycznym unika się uprawy roślin, które są trujące, kolczaste lub stwarzają niebezpieczeństwo w jakikolwiek inny sposób.

Ogród zmysłów
Autor: GettyImages Znakomitym sposobem na przywołanie relaksujących dźwięków w ogrodzie jest woda

Rośliny do ogrodu sensorycznego

  • Rośliny dla wzroku: to bogata grupa roślin. Warto łączyć ze sobą gatunki o wyrazistych barwach z tymi stonowanymi. Zasady aranżacji są typowe jak przy zakładaniu rabat czy ogrodu skalnego: niższe rośliny w przodu, wyższe z tyłu. Najatrakcyjniej prezentuje się większa liczba roślin tego samego gatunku lub odmiany.
  • Rośliny dla słuchu: duże znaczenie mają trawy ozdobne, rośliny szuwarowe i drzewa, których liście powodują szum (np. wierzby, topole).
Ogród zmysłów
Autor: GettyImages W ogrodzie zapachu nie może zabraknąć pachnących roślin

Polecany artykuł:

Hortiterapia: ogrodowa terapia
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie