Fontanna ogrodowa z kamienia i bambusa: jak je zrobić
Fontanna ogrodowa może szybko ożywić ogród i umilić przebywanie w nim. Nie musi być droga zwłaszcza, gdy wykonamy ją samodzielnie. Podpowiadamy jak zrobić fontannę z kamienia i z bambusa. Dzięki temu stworzymy coś niepowtarzalnego, co na pewno będzie pasować do wystroju ogrodu. Im fontanna jest mniejsza i prostsza w budowie, tym łatwiejsza w obsłudze.
Najprostsze do zrobienia i najłatwiejsze w eksploatacji są różnego rodzaju fontanny ogrodowe z obiegiem zamkniętym, które nie mają tak zwanego lustra wody, czyli otwartej przestrzeni ze stojącą wodą. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności oczyszczania krążącej w nich wody. Jedyną czynnością, o której nie wolno zapomnieć, będzie uzupełnianie ubywającej wody w zbiorniku.
Fontanna ogrodowa – z czego zrobić
Zbiornik na wodę. Pompa, która tłoczy wodę do urządzeń, musi być umieszczona w szczelnym zbiorniku z pokrywą, przez którą będzie się do niego przelewać woda. Gotowy zbiornik z pokrywą można kupić w marketach z działem ogrodniczym. Ale równie dobrze sprawdzi się w tej roli okrągła lub prostokątna kastra (pojemnik na zaprawę), którą kupimy w markecie budowlanym. Wielkość zbiornika determinuje wielkość strugi spadającej do zbiornika, jej kształt oraz wielkość fontanny ogrodowej. Pojemnik pod ziemią musi być tak dobrany, aby w każdym miejscu jego krawędzie były poza elementem znajdującym się na górze. Przy wkopywaniu pojemnika trzeba pamiętać o tym, że dno dołu musi być stabilne – najlepiej wysypane warstwą kruszywa lub żwiru o grubości około 10 cm. Na tak przygotowanym podłożu układamy geowłókninę, a na niej mniej więcej 5-centymetrową warstwę piasku.
Pokrywa. Ma ona za zadanie maskować zbiornik, do którego będzie spadać przelewająca się woda. Zasłania również pompę znajdującą się w środku oraz często stanowi podstawę, na której stoi lub o którą opiera się fontanna ogrodowa. Jako pokrywę możemy wykorzystać metalową wycieraczkę, kratkę trawnikową z tworzywa albo inny element, który wytrzyma ciężar tego, co na nim ustawimy, w tym warstwy żwiru lub kamieni.
Polecany artykuł:
Pompa do fontanny ogrodowej. Pompa tłoczy wodę ze zbiornika do wypływu w bambusie, jak w przypadku shishi odoshi lub kamienia ze spływającą wodą. Przed zakupem zawsze warto porozmawiać ze sprzedawcą na temat doboru pompy do konkretnego rozwiązania fontanny ogrodowej. Za słaba nie podniesie wody na żądaną wysokość albo poda jej za mało. Za mocna może wywołać efekt wodospadu Niagara zamiast miłego szumu wody opływającej kamień. Warto kupić pompę z „lekkim zapasem” mocy i możliwością regulacji przepływu wody.
Przewód. Dobierając przewód (rurę) zasilający naszą fontannę ogrodową, zwróćmy uwagę na jego średnicę i to, z czego jest wykonany. Jego główną cechą powinna być elastyczność, abyśmy mogli go swobodnie przepchnąć przez bambus i otwór w kamieniu.
Zasilanie. Zasilanie elektryczne pompy powinno być wykonane z przewodu ziemnego poprowadzonego na głębokości 80 cm, najlepiej w peszlu, aby w razie konieczności umożliwić jego łatwą wymianę. Gniazdo wtyczki pompy lub innych urządzeń najlepiej umieścić w skrzynce elektrycznej, która będzie zapewniała odpowiednie IP, przynajmniej bryzgoszczelność. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe rozdzielacze ogrodowe z gniazdami mającymi sterowanie radiowe i maskujące pokrywy imitujące kamień.
Autor: Gettyimages
Fontanna w ogrodzie z bambusa
Fontanna ogrodowa z bambusa
Fontanna bambusowa zwana shishi odoshi (wymawiane miękko „sisi odosi”) to nieodłącznym element ogrodów japońskich. Możemy jej nadać różne formy – od bardzo prostych po wymyślne i skomplikowane. Shishi odoshi jest najczęściej zbudowane z dwóch niezależnych elementów wykonanych z połączonych ze sobą rur bambusowych o różnej wysokości i grubości. Pierwszy element fontanny ogrodowej jest nieruchomy – najczęściej jest to obcięta pod kątem rura bambusowa umieszczona pomiędzy dwiema nóżkami. Jest źródłem, z którego woda przelewa się do drugiego elementu przypominającego wyglądem bambusową huśtawkę. Obie części fontanny ogrodowej ustawiamy w takiej odległości od siebie, aby woda ze źródła wpadała do ramienia huśtawki i napełniała naturalną komorę w bambusie, powodując jej przeważenie i opuszczenie, a w konsekwencji – wylanie się wody z komory. I tak w kółko.
Shishi odoshi będzie dobrze wyglądało zarówno w naturalistycznym leśnym zakątku czy żwirowym ogrodzie inspirowanym ogrodem japońskim, jak i na tarasie w otoczeniu nowoczesnej architektury.
Fontanna ogrodowa z kamienia
Innym pomysłem na fontannę ogrodową, różniącym się jedynie wyglądem elementu osadzonego na podziemnym zbiorniku, jest wykonanie fontanny z głazu lub obrobionego kamienia, jednego bądź kilku. Kamień przewiercamy albo kupujemy już z otworem, wprowadzamy do niego elastyczny przewód od pompy i gotowe.
Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie z kilkoma wypływami, to musimy do ich obsługi zamontować mocniejszą pompę, minimum 3000-5000 l/h. Dodatkowo jeżeli wypływy będą się znajdowały na różnych wysokościach, niezbędne będą zawory regulujące przepływ wody i ewentualnie dysze. Jeśli o tym zapomnimy, woda wypływająca z najniższego punktu fontanny ogrodowej będzie się lała bardzo mocno. Z tych wyżej umieszczonych – słabiej lub nawet wcale.
Sprawdź też:
Fontanna ogrodowa – ceny osprzętu
- Pompa z filtrem – 590 zł (o mocy 2500 l/h ), 1180 zł (o mocy 5500 l/h)
- Zbiornik z pokrywą – 500-1200 zł
- Fontanna z kamienia (z pompą i zbiornikiem) – 1500-3200 zł
- Fontanna ze stali nierdzewnej (z pompą i zbiornikiem) – 700-2700 zł
Ceny z czerwca 2018 r.