Ekologia w ogrodzie. Moda na ogród ekologiczny

2015-05-28 12:52 Anna Skórkowska

Ogród ekologiczny to ogród zdrowy, powiązany z naturą, łatwy w uprawie. Sprzyja wypoczynkowi i jest bardzo modny. Jego utrzymanie nie wymaga dużych nakładów pracy.

Ogród z założenia jest tworem sztucznym. To fragment terenu wyrwany przyrodzie, na którym realizujemy nasze potrzeby estetyczne i staramy się stworzyć własną, przyjazną nam przestrzeń. Zachwycają nas rośliny sprowadzane z najodleglejszych krańców świata czy coraz nowsze wspaniałe odmiany gatunków znanych od lat. Tworzymy dla nich szczególne warunki siedliskowe, nie szczędząc trudu i nakładów finansowych. Jednak gatunki i odmiany rosnące na nieodpowiednich siedliskach są podatne na inwazję szkodników i na choroby. Ponieważ żyjemy w rzeczywistości, w której efekt działań musi przyjść natychmiast – utrzymanie w odpowiednim stanie kompozycji przez nas stworzonej wymaga używania nawozów chemicznych, herbicydów i pestycydów, systematycznego nawadniania i wielu godzin pracy podczas pielęgnacji roślin i koszenia trawników. Przy okazji tych działań tworzymy świat sztuczny i jałowy: stosując chemiczne opryski, niszczymy nie tylko szkodniki, ale także owady pożyteczne; pieląc, przycinając i nisko kosząc – odbieramy zwierzętom przestrzeń życiową; bez umiaru używając nawozów sztucznych, niszczymy środowisko biologiczne gleby, co prowadzi do jej degradacji.

Alternatywą dla takiego ogrodu jest ogród ekologiczny, w którym staramy się naśladować przyrodę i tworzymy warunki sprzyjające osiągnięciu równowagi biologicznej. Traktujemy z szacunkiem otaczający nas świat i staramy się mu nie szkodzić. To trudne, bo kreowanie kompozycji ogrodowych zazwyczaj wiąże się z „porządkowaniem” natury – przycinaniem, usuwaniem ziołorośli zwanych chwastami, chemiczną ochroną roślin przed szkodnikami – co nieuchronnie prowadzi do zniszczenia ekosystemu na danym terenie. Jeśli chcemy stworzyć ogród ekologiczny, w którym swoje miejsce będą miały rozmaite organizmy niższe i wyższe, łatwiej to osiągniemy, gdy wypełnią go bujne, wielogatunkowe skupiska roślin. W ogrodach nowoczesnych, w których cenionym elementem dekoracyjnym są rabaty jednogatunkowe (a więc mało odporne monokultury), nisko strzyżone trawniki i oczka wodne traktowane jak element architektoniczny, jest to oczywiście trudniejsze. Możemy jednak – nie rezygnując z efektownej kompozycji – wprowadzać w otaczającą nas przestrzeń najważniejsze zasady ekologii.

Ogród ekologiczny przyjazny dla zwierząt

Projektując kompozycje roślinne, trzeba zadbać o to, by powstały warunki przyjazne dla rozmaitych przedstawicieli fauny. Pożyteczne zwierzęta zaczną traktować nasz ogród jako swój teren, jeśli zapewnimy im bezpieczeństwo i stworzymy dobre warunki bytowania.  W zamian będą chroniły ogród przed inwazją szkodników, które są ich pokarmem. Dlatego warto:

  • pozostawiać dla owadów (choćby na obrzeżu ogrodu) kępy chwastów i wyższej trawy oraz wieszać specjalne domki dla pożytecznych owadów (biedronek, dzikich
  • pszczół, złotooków);
  • w oddaleniu od życia domowego tworzyć zakątki ze stertami gałęzi i kamieni, w których zamieszkają pożyteczne zwierzęta: jeże, żaby, ropuchy i jaszczurki;
  • z myślą o ptakach wieszać budki lęgowe i ustawiać poidełka, zakładać żywopłoty formowane i naturalne, w których znajdą schronienie i będą mogły gniazdować,
  • sadzić krzewy i drzewa, których owoce będą ich pokarmem;
  • budować oczka wodne, które będą odwiedzać owady, gady, płazy, ptaki i drobne ssaki. Brzegi zbiornika powinny być łagodne, przynajmniej w niektórych miejscach, bo to zapewni zwierzętom swobodę poruszania;
  • pozostawić niewielkie otwory w podmurówce ogrodzenia. Zapewnią one swobodną migrację drobnych zwierząt, na przykład jeży chętnie odwiedzających ogrody.

W ogrodzie ekologicznym oszczędzajmy wodę

Należy dążyć do tego, by jak najwięcej wody zatrzymać na terenie posesji. Szczególnie marnotrawiona jest woda opadowa. A przecież wystarczy zbudować nawierzchnie przepuszczalne (ziemne, żwirowe, betonowe – tak zwane ekologiczne z otworami, które można obsiać trawą). Dzięki temu nie będzie ona spływała do kanalizacji, ale wsiąknie w podłoże. Warto też gromadzić deszczówkę spływającą z dachu domu w specjalnych zbiornikach i używać jej do podlewania roślin oraz do prac porządkowych.

Rośliny najlepiej podlewać we wczesnych godzinach porannych lub po południu, a nie w ciągu dnia, bo woda wtedy intensywnie paruje. Lepiej nawadniać je rzadziej, ale większą ilością wody, bo to sprzyja tworzeniu się zdrowego i rozrośniętego systemu korzeniowego. Najefektywniejszą metodą jest podlewanie liniami kroplującymi i wężami pocącymi się – woda zostaje skierowana bezpośrednio pod rośliny, mniejsze są więc straty wynikające z jej parowania i rozchlapywania. Jeżeli jest to możliwe, warto założyć roślinną oczyszczalnię ścieków.

Kompost, nawóz doskonały

W ogrodzie ekologicznym należy dążyć do tego, by jak największa ilość materii organicznej mogła wrócić do obiegu. Osiągniemy to, kompostując w kompostowniku lub na pryzmie kompostowej resztki roślinne pochodzące z ogrodu i gospodarstwa domowego. Gromadzony tam materiał po kilku miesiącach przekształci się w kompost – doskonały nawóz przypominający czarną, przyjemnie pachnącą ziemię. Do kompostowania nadają się ścięte pędy oraz rozdrobnione gałęzie, skoszona trawa, wygrabione liście, wypielone chwasty oraz odpady z kuchni – niejadalne części warzyw, obierki, fusy kawy i herbaty, popiół drzewny z kominka. Jeśli dodamy szczepionkę kompostową (zwaną też starterem), przyspieszymy rozkład materii organicznej. Dojrzałym kompostem można zasilać rośliny w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny bez obawy o przenawożenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE