Co urośnie na piachu? Zakładamy ogród na piaszczystej glebie

2024-06-27 15:00

To, jak wygląda ogród, w dużym stopniu zależy od rodzaju gleby. Najlepiej, jeśli jest próchniczna i żyzna. Co jednak mają zrobić właściciele mniej zasobnych działek, na których gleba bardziej niż czarnoziem przypomina morski piasek? Na piaszczystej glebie także można urządzić ogród. Co na niej urośnie?

Spis treści

  1. Jakie cechy ma gleba piaszczysta?
  2. Jak założyć ogród na piachu? Zacznij od poprawy gleby
  3. Co urośnie na piachu?
  4. Drzewa i krzewy liściaste na piaszczyste gleby
  5. Drzewa i krzewy iglaste na piaszczyste gleby
  6. Byliny na piaszczyste gleby
  7. Trawy ozdobne na piaszczyste gleby
  8. Rośliny jednoroczne na piaszczyste gleby

Jakie cechy ma gleba piaszczysta?

Gleba piaszczysta jest uboga w składniki pokarmowe i bardzo przepuszczalna. Po podlaniu szybko wysycha – woda przepływa przez nią jak przez sito, a gruntowa z trudem podsiąka do góry. Niewiele też daje stosowanie sztucznych nawozów, ponieważ zawarte w nich związki mineralne nie są sorbowane przez cząstki ziemi. Najpierw tuż po rozpuszczeniu w wodzie, która jest w podłożu, ich stężenie bardzo wzrasta (co może być szkodliwe dla roślin i zabójcze dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych). Następnie „uciekają” w głąb gruntu. Nie dość, że nie są dostępne dla korzeni, to jeszcze zanieczyszczają środowisko.

Jak założyć ogród na piachu? Zacznij od poprawy gleby

Przede wszystkim należy poprawić strukturę gleby, dążąc do tego, by stała się bardziej chłonna. Można do niej dodać gliny, rozkładając ją kilkucentymetrową warstwą, a następnie bardzo dokładnie mieszając z podłożem.

Jednak niezastąpione jest nawożenie organiczne. Dostarcza ono próchnicy, która zawiera potrzebne roślinom składniki pokarmowe i sprawia, że podłoże łatwiej magazynuje wodę. Poza tym stwarza warunki sprzyjające rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. To dzięki nim w ziemi powstają naturalne związki pokarmowe łatwo przyswajalne przez rośliny.

  • Doskonałym nawozem jest obornik, ponieważ szczególnie silnie pobudza życie gleby. Najlepiej stosować go jesienią, ale można też wczesną wiosną w ilości około 50 kg na 10 m2.
  • Bardzo dobry jest również kompost. Działa podobnie jak obornik, ale nie ma nieprzyjemnego zapachu. Można go dodawać do ziemi cały sezon, bo nie ma maksymalnej dopuszczalnej dawki. Zwykle rozkłada się go warstwą grubości 3-5 cm i miesza z ziemią.

Nawożenie przekompostowanym obornikiem warto powtarzać co dwa-trzy lata, a kompostem co roku. Po kilku latach ilość próchnicy w glebie znacznie wzrośnie.

Dużą wartość mają też nawozy zielone. Można je posiać teraz, a gdy urosną – ściąć i przekopać. Jeżeli nie spieszy nam się z zakładaniem ogrodu, warto posiać je ponownie. Zielony nawóz to rośliny, które szybko rosną i tworzą dużą masę łodyg oraz liści, a po ścięciu i przekopaniu z ziemią w krótkim czasie rozkładają się, zamieniając w próchnicę. Najlepsze są rośliny motylkowe – żyją w symbiozie z bakteriami wiążącymi azot z powietrza (bakterie rozwijają się na korzeniach).

Na gleby piaszczyste najbardziej nadają się łubin żółty, mieszanka łubinu żółtego i seradeli lub mieszanka peluszki i wyki. Rośliny ścina się, gdy zaczynają kwitnąć, bo wtedy mają największą masę i najlepszy skład. Po ścięciu roślin należy je przekopać z glebą, ale niezbyt głęboko, żeby docierało do nich powietrze – jest to warunek powstania wartościowej próchnicy.

Jakość jałowej gleby można poprawić, stosując probiotyki glebowe. To preparaty zawierające wyselekcjonowane pożyteczne mikroorganizmy żyjące naturalnie w ziemi, dzięki którym dochodzi do rozkładu materii organicznej, w wyniku czego powstaje żyzna próchnica. Ziemia nabiera gruzełkowatej struktury, łatwo chłonie i magazynuje wodę.

Przeczytaj też:

Co urośnie na piachu?

Roślin, które poradzą sobie z ciężkimi warunkami panującymi na piaszczystej glebie, jest sporo. Wśród nich znajdziemy nie zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie - byliny, krzewy i drzewa.

Drzewa i krzewy liściaste na piaszczyste gleby

Na piaszczystych glebach poradzą sobie następujące liściaste drzewa i krzewy: amorfa krzewiasta, berberys Thunberga, brzoza brodawkowata, glediczja trójcierniowa, grusza wierzbolistna, karagana syberyjska, katalpa bignoniowata, moszenki południowe, oliwnik wąskolistny, perukowiec podolski, pięciornik krzewiasty, robinia akacjowa, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, tamaryszek drobnokwiatowy, tawuła wczesna, szczodrzeńce.

Drzewa i krzewy iglaste na piaszczyste gleby

Z drzew i krzewów iglastych na piaszczyste gleby nadają się: jałowiec chiński, jałowiec pospolity, jałowiec płożący, jałowiec rozesłany i jałowiec sabiński, jodła kalifornijska, sosna bośniacka, sosna czarna, sosna górska (kosodrzewina) i sosna pospolita, świerk Brewera i świerk kłujący (zwany potocznie srebrnym).

Byliny na piaszczyste gleby

  • Byliny niskie i zadarniające (zamiast trawnika): czyściec wełnisty, dzwonek dalmatyński, gęsiówka kaukaska, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany i siny, kocanki piaskowe, lepnica nadmorska, macierzanki, rogownica kutnerowata, rojniki, rozchodniki, smagliczka skalna, ukwap dwupienny, zawciąg nadmorski.
  • Byliny średnie i wysokie: aster gawędka, dyptam jesionolistny, dziewanny, gailardia oścista, jukki, kosaćce bródkowe, krwawnik pospolity, kocimiętka Faassena, miłek wiosenny, nachyłek okółkowy, nawłoć ogrodowa, posłonek ogrodowy, przegorzan pospolity, przetacznik pagórkowy, przymiotno kanadyjskie, słoneczniczek szorstki.

Trawy ozdobne na piaszczyste gleby

Na piaszczystych glebach dobrze poradzą sobie niektóre trawy ozdobne, np: kostrzewy, ostnice, strzęplica sina, wydmuchrzyca piaskowa.

Rośliny jednoroczne na piaszczyste gleby

Z roślin jednorocznych na piaszczystych glebach można z powodzeniem uprawiać: aksamitki,dimorfotekę mieszańcową, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, portulakę wielkokwiatową, ubiorek okółkowy, zatrwian wrębny.

5 roślin fioletowych do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Pozostałe podkategorie