Pompa abisynka - zasada działania, montaż. Pompa abisynka to najprostszy sposób na wodę w ogrodzie

2023-07-24 17:30
Pompa abisynka
Autor: Hypo Pompa abisynka to proste ręczne narzędzie umożliwiające posiadanie wody w ogrodzie

Abisynka to prosta pompa ręczna, którą można zastosować na działce o wysokim poziomie wód podziemnych i gruncie przepuszczalnym. Jest nie tylko najtańszym i najprostszym sposobem na wodę na działce, ale może być też piękną stylową ozdobą ogrodu. Jak działa pompa abisynka? Jak ją zamontować?

Spis treści

  1. Jak działa pompa abisynka?
  2. Jak zbudowana jest pompa abisynka?
  3. Czy można pić wodę z abisynki?
  4. Dlaczego warto mieć abisynkę
  5. Pompa abisynka stylowa dekoracja ogrodu
  6. Pompa abisynka cena
  7. Jak zrobić studnię abisynkę?

Jak działa pompa abisynka?

Abisynka to studnia wbijana lub wiercona, która może być wykorzystana na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych. Wynika to z faktu, że zdolność zasysania każdej pompy abisynki jest nie większa niż 6-8 m.

Pompę abisynkę poleca się na działki o gruntach piaszczystych, ponieważ przebijanie się przez warstwy nieprzepuszczalne, np. glinę, może uszkodzić filtr. W studni abisynce nie powstaje ciśnienie, więc woda z niej jest tylko do użycia jako wolny wypływ, nie może być przekazywana na odległość. Pompując wodę z abisynki, można napełnić wodą wiadro lub inny zbiornik.

Abisynka (nazywana też pompą kolumienkową) ma bardzo prostą budowę. Wewnątrz kolumny pompy znajduje się tłok ze skórzaną lub gumową uszczelką, który zasysa wodę na powierzchnię. Tłokiem porusza się za pomocą rączki pełniącej funkcję dźwigni. Energicznie pompując raz za razem, słup wody w rurze ssawnej podnosi się coraz wyżej, aż wypłynie ona z kranu.

Wydajność pompy abisynki zależy od jej wymiarów. Może wynosić 20-50 l/min. Im większa pompa, tym większy tłok, średnica rury i objętość wydobytej wody. Pompa abisynka jest bardzo trwała – jest tak prosta, że nie ma się co w niej popsuć. Trzeba tylko co kilka lat wymienić uszczelkę.

Jak zbudowana jest pompa abisynka?

Abisynka składa się z:

  • głównego korpusu żeliwnego
  • górnego zamknięcia (pokrywa pompy)
  • żeliwnej rączki służącej do pompowania
  • cięgła tłoka
  • tłoka pompy z zaworem

Na tłoku znajduje się uszczelka, którą należy co pewien czas wymieniać. Podstawa pompy przykręcana dwoma śrubami do głównego korpusu pompy.

W podstawie (zwanym inaczej kołnierzem abisynki) znajdują się cztery otwory na śruby do przykręcenia pompy do betonowej wylewki.

Aby abisynka prezentowała się naprawdę ładnie i wygodnie było z niej korzystać, warto dokupić podstawę do abisynki o wysokości np. 70 cm, dzięki niej wylewka i rączka do pompowania będzie znajdowała się na wysokości naszych rąk (nie będziemy musieli się schylać aby korzystać z pompy, swobodnie też podłożymy wiadro).

Czy można pić wodę z abisynki?

Abisynka nie zaspokoi potrzeb mieszkańców domu. Woda z tak małej głębokości może nie być dobrej jakości, więc nie można jej użyć do celów spożywczych. Za to doskonale nadaje się do podlewania ogrodu albo wykorzystania przy pracach budowlanych.

Dlaczego warto mieć abisynkę

Pompa abisynka polecana jest na działkach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie wystarcza swobodny wypływ wody.

Pompa abisynka jest bardzo często stosowana na niedawno kupionych działkach, tam gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej oraz elektrycznej. Sprawdzi się podczas budowy domu, zanim wykonamy własne przyłącze lub ujęcie wody do celów domowych. Jest bardzo łatwa w montażu i prosta w obsłudze, nie ulega korozji. Na zimę abisynkę powinno się ją zdemontować albo porządnie zabezpieczyć przed mrozem.

Zalety abisynki:

  • na działki bez prądu i wodociągu,
  • prosta i tania konstrukcja,
  • trwałe rozwiązanie,
  • łatwa w montażu i eksploatacji,
  • może być prosta lub dekoracyjna.

Abisynkę warto mieć nawet po podłączeniu do sieci, ponieważ za darmo możemy korzystać z własnej wody. Jest to co prawda studnia ręczna, której średnia wydajność wynosi 20 l/min, więc nie będzie wygodna do podlewania dużego ogrodu. Ale śmiało można z niej korzystać do podlewania grządek.

Pompa abisynka stylowa dekoracja ogrodu

Pompa abisynka może mieć formę ozdobną i pełnić też funkcję dodatkowej dekoracji w ogrodzie. Łatwo kupimy abisynkę wykonaną w postaci nawiązującej do wzorów historycznych. Taka pompa ma dekoracyjny korpus z ciekawie wyprofilowanym kranem i fantazyjnie wygiętą rączką. Często można ją postawić na dodatkowej podstawie kolumienkowej.

Pompa abisynka
Autor: e-pompa.pl Pompa abisynka w wersji dekoracyjnej. Cena zestawu: pompa abisynka ozdobna + podstawa + osprzęt do podłączenia - 835 zł

Pompa abisynka cena

Korpus pompy abisynki i rączka są wykonywane z żeliwa. To bardzo trwały materiał. Ceny pomp abisynek różnią się w zależności od tego co kupujemy w zestawie, jaka jest jej wydajność i jak bardzo jest ozdobna. Ceny pomp abisynek z podstawą zaczynają się od około 400 zł (sklephypo.pl) do nawet 3300 zł (wraz z dodatkowym cylindrem i możliwością zasysania wody z większej niż 8 m głębokości, sklep e-pompa.pl).

Pompa abisynka
Autor: e-pompa.pl Ozdobna pompa abisynka z kolumną i osprzętem. Cena około 980 zł
Jak działa automatyczny system podlewania ogrodu

Jak zrobić studnię abisynkę?

Najlepiej zatrudnić miejscowego studniarza, który zna dobrze poziom wód gruntowych w danym terenie. Może on doradzić, gdzie usytuować abisynkę. Fachowiec wbije lub wywierci studnię, żeby dostać się do pokładu wody.

Pompa abisynka
Autor: Manco Capac, Wikimedia Commons Zasada działania pompy abisynki

Na dole rury znajduje się stożkowe ostrze lub świder, który zagłębia się stopniowo w gruncie. Nad świdrem jest rura z otworami osłonięta filtrem siatkowym. Filtr powinien być głęboko zanurzony w warstwie wodonośnej, żeby przy ewentualnym opadaniu poziomu wód gruntowych pompa nie zasysała powietrza. Filtr jest szczelnie połączony mufą z rurą ssawną o odpowiedniej długości. Wyprowadzenie rury nad poziom gruntu powinno być utwardzone i uszczelnione. Pompa abisynka musi mieć mocną i trwałą podstawę, do której można ją umocować. Często montuje się ją na dodatkowej kolumnie podwyższającej, żeby nie trzeba się było schylać podczas pompowania wody. Wtedy mocuje się ją bezpośrednio na rurze wodnej.

QUIZ Co wiesz o wodzie? Wydaje się proste, a wiele osób nie zdobywa nawet połowy

Pytanie 1 z 10
Chemiczna nazwa wody to?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają