Czemu wspólny kanał wentylacyjny w łazience i pralni to złe rozwiązanie?
Jeden kanał wentylacyjny - obsługujący łazienkę i pralnię - jest montowany w niektórych domach jednorodzinnych. Oba pomieszczenia są obok siebie i mają jedną wspólną ścianę. Sprawdźmy, czy taki zabieg na pewno się opłaca. Czy jeden komin wentylacyjny nie wpłynie negatywnie na wentylację w tych pomieszczeniach.
Podłączenie dwóch pomieszczeń wymagających wentylacji do jednego kanału wentylacyjnego na pewno będzie miało negatywny wpływ na działanie wentylacji.
Zarówno łazienka, jak i pralnia są pomieszczeniami, w których sprawnie działająca wentylacja jest bardzo ważna. Dlatego też, każde takie pomieszczenie musi mieć osobny kanał wentylacyjny z kratką o powierzchni minimum 14 x 14 cm. Taki też co najmniej musi być przekrój kanału. Dla dwóch pomieszczeń jeden taki kanał to za mało.
Druga ważna rzecz, o której należy pamiętać w kontekście wymiany powietrza między dwoma pomieszczeniami, to prowadzenie przewodu wentylacji grawitacyjnej. Kanał wentylacyjny powinien być od kratki do wylotu nad dachem poprowadzony pionowo do góry, bez żadnych załamań, a tym bardziej innych elementów utrudniających swobodny przepływ powietrza, np. trójników. Siła ciągu w kanałach wentylacyjnych zależy od różnicy temperatury na wlocie do i wylocie z kanału i jest na tyle niewielka (nawet gdy różnica ta jest duża, czyli zimą), że pokonywanie dodatkowych oporów na drodze przepływu powietrza jest prawie niemożliwe.
I wreszcie trzecia rzecz to możliwość przepływu zanieczyszczonego – na przykład nieprzyjemnym zapachem – powietrza między łazienką i pralnią. Mogłoby do niego dochodzić gdyby oba te pomieszczenia podłączone zostały do jednego komina wentylacyjnego.
Podsumowując, wentylacyjna dwóch pomieszczeń przez jeden kanał wentylacyjny będzie działała bardzo słabo i w sposób nieprzewidywalny albo nie będzie działała wcale.