Montaż wentylacji w łazience - na co zwracać uwagę
Montaż wentylacyji w łazience to pierwszy krok do komfortu mieszkania. Instalacja wentylacyjna w łazience musi działać sprawnie i być systematycznie sprawdzana. W innym przypadku grozi ci wiele niebezpieczeństw. Dowiedz się, jak zapewnić prawidłowe działanie instalacji wentylacyjnej w łazience.
Komfort i bezpieczeństwo we własnym domu to podstawa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że aby to osiągnąć, należy posiadać odpowiednią wentylację. Nie wszystkie łazienki - szczególnie w staym budownictwie - posiadają okna lub systemy sprzyjające wymianie powietrza. Wówczas niezbędny jest montaż wentylacji w łazience. Kłęby pary wodnej, kropelki wody na lustrze i tlenek węgla w powietrzu – z tymi wszystkimi problemami będziemy się borykać, jeśli nie zadbamy o prawidłową i skuteczną wentylację w łazience. Dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza. W tym celu w drzwiach prowadzących do każdego z pokojów, musi być szczelina o powierzchni około 80 cm2 (aby taka powstała, wystarczy podciąć drzwi u dołu, ok. 1 cm, na całej ich szerokości), natomiast w drzwiach do łazienki – 200 cm2 (podcięcie na 2,5 cm). Zamiast podcinać drzwi, można wykonać w dolnej ich części otwory lub zamontować kratkę. Intensywność wentylacji zwiększymy, jeśli zainstalujemy kratki higrosterowane do wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej. Jeżeli łazienka jest połączona z toaletą, warto zainstalować kratki wentylacyjne z możliwością chwilowego zwiększenia strumienia usuwanego powietrza.
Wentylacja łazienki z piecem gazowym
Jeśli mamy w łazience piec gazowy lub kocioł dwufunkcyjny (do ogrzewania i ciepłej wody), musimy do łazienki doprowadzić więcej powietrza, aby zapewnić urządzeniom wystarczającą ilość tlenu do spalania gazu. Powinniśmy zainstalować kratkę wentylacyjną o nieregulowanym, stałym przekroju (bez możliwości jego zmniejszania) – aby zawsze zapewnić maksymalnie duży przepływ powietrza.
Jeżeli w łazience, w której zainstalowaliśmy kocioł, mamy okno – to powinniśmy zastosować nawiewnik okienny o stałej wydajności (kocioł dwufunkcyjny pracuje przez cały rok). Natomiast niekorzystnym rozwiązaniem są stosowane czasami nawiewy podokienne. Zapewniają wprawdzie odpowiednią ilość powietrza do spalania, lecz przyczyniają się do powstawania przeciągów.
Bezpieczna łazienka - wymień stary piec na nowy kocioł
Nowe kotły i termy odcinają dopływ gazu, jeśli instalacja wentylacyjna nie funkcjonuje prawidłowo (ciąg jest zbyt mały). Stare nie mają tej możliwości. Gdy wentylacja szwankuje i w powietrzu jest zbyt mało tlenu, gaz w termie może się niezupełnie spalać, przez co wydziela się zabójczy dla człowieka tlenek węgla. Brak dostatecznej ilości tlenu może też sprawić, że w kotle lub termie zgaśnie „świeczka” i w łazience będzie się ulatniał nie spalony gaz ziemny – co grozi zatruciem albo wybuchem. Dlatego, w trosce o własne bezpieczeństwo, warto wymienić stary piecyk na nowy - a zatem nowocześniejszy.
Wentylacja łazienki bez okna i pieca gazowego
W łazience bez okna i pieca gazowego powinniśmy zapewnić poprawne działanie wentylacji naturalnej. Aby powietrze mogło przepływać z pokojów do przedpokoju, a stamtąd do łazienki, należy zadbać, aby znajdujące się w mieszkaniu drzwi nie były zbyt szczelne.