Instalacja elektryczna - jakie formalności musisz spełnić, aby uzyskać przyłączenie do sieci energetycznej

2012-07-12 17:14
Przyłącze energetyczne
Autor: Andrzej Szandomirski Niektóre zakłady energetyczne przewidują w swoich taryfikatorach rozwiązanie, które w pewnych sytuacjach jest bardziej opłacalne. Jeżeli odbiorca zdecyduje się na budowę docelowego przyłącza i wykorzystywanie go do zasilania terenu budowy, zakład pobiera tylko jedną opłatę, liczoną tak jak za przyłącze docelowe. Warunkiem jest określenie mocy docelowej jeszcze przed przystąpieniem do budowy domu.

Wyposażenie domu w bezpieczną, niezawodną i oszczędną w eksploatacji instalację elektryczną to zadanie dla fachowca. Sprawdź, jakich formalności wymaga przyłączenie do sieci energetycznej budynków jednorodzinnych? Jakie wybrać rozwiązania, jakich użyć materiałów, jak uniknąć trudnych do naprawienia błędów?

W domu bez prądu nic nie będzie działało. Nie popłynie woda (bo nie będą czynne pompa i hydrofor), nie będzie ogrzewania (bo zatrzyma się kocioł i pompy obiegowe) ani wentylacji (gdy jest mechaniczna). Nie skorzystamy też z komputera, telewizora ani z bezprzewodowego telefonu, a po zmroku we wnętrzach i na posesji zapanuje ciemność. Można budować dom w okolicy bez dostępu do sieci wodociągowej czy kanalizacji, ale brak technicznych możliwości doprowadzenia energii elektrycznej dyskwalifikuje działkę jako budowlaną. Odnawialne źródła energii elektrycznej, takie jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, póki co mogą być jedynie uzupełniającymi, a nie podstawowymi źródłami zaopatrzenia domu w prąd.

Instalacja elektryczna: przyłącze elektroenergetyczne i zabezpieczenie przedlicznikowe

Źródłem energii elektrycznej jest zwykle sieć elektroenergetyczna zarządzana przez przedsiębiorstwo energetyczne nazywane zakładem energetycznym. Jego odbiorcy są podzieleni na grupy zależnie od napięcia sieci, do której są przyłączeni, oraz wielkości pobieranej mocy. Budynki jednorodzinne są zaliczane do grupy IV (moc przyłączeniowa powyżej 40 kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 63 A) lub V (moc do 40 kW, zabezpieczenie do 63 A), a teren budowy domu – do grupy VI (odbiorcy przyłączani na okres do roku).

Od 1 lipca 2007 r. każdy odbiorca (a więc i właściciel domu jednorodzinnego) może pobierać energię elektryczną od dowolnego dostawcy za pośrednictwem sieci należącej do innego podmiotu gospodarczego. To znaczy, że może podpisać jedną kompleksową umowę z dysponentem sieci przesyłowej na dostarczanie energii albo zawrzeć dwie odrębne, jedną z dysponentem sieci na przesył i drugą – na dostawę energii z przedsiębiorstwem, które ma ją na sprzedaż.

Przyłączenie do sieci

Do pobierania energii elektrycznej z sieci zewnętrznej jest potrzebne przyłącze. Zgodę na jego wykonanie wydaje właściwe dla danego rejonu terenowe przedsiębiorstwo energetyczne i do niego należy się zwrócić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci. Polska jest podzielona na obszary obsługiwane przez odrębne przedsiębiorstwa. Mimo wielu przepisów ramowych każde z nich prowadzi własną politykę i stawia swoim odbiorcom różne wymagania. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne zakład ma obowiązek dostawy energii elektrycznej, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania energii, a potencjalny odbiorca spełnia warunki przyłączenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE