Propanowa pompa ciepła - jak działa? Do jakiego domu polecana jest pompa ciepła na propan?

2023-07-17 14:54

Ze względu na zmieniające się wymogi stawiane pompom ciepła, ich producenci konstruują urządzenia, które są nie tylko coraz bardziej efektywne, ale też przyjazne środowisku. Jednym z nowszych rozwiązań tego typu jest pompa ciepła propanowa. Jak działa pompa ciepła na propan?

Propanowa pompa ciepła
Autor: GALMET Czynnik chłodniczy R290 stosowany w propanowych pompach ciepła ma świetne właściwości termodynamiczne i nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego

Spis treści

  1. Co to jest R290?
  2. Zalety propanu jako czynnika chłodniczego
  3. Propanowa pompa ciepła – do jakiego domu?
  4. Czy propanowa pompa ciepła jest bezpieczna? Ile propanu jest w pompie ciepła?
  5. Propanowa pompa ciepła tylko na zewnątrz

Propanowe pompy ciepła pojawiają się w ofercie wszystkich wiodących producentów pomp ciepła. Stają się popularnym rozwiązaniem przygotowanym na nadchodzące ograniczenia wynikające z potrzeby zmniejszenia negatywnego wpływu czynników chłodniczych stosowanych w pompach ciepła na środowisko. Pompy ciepła, w której zastosowano propan, jest też dobrym rozwiązaniem w systemie grzewczym wymagającym stosunkowo wysokiej temperatury zasilania, czyli jest ona odpowiednia do budynków modernizowanych, z instalacjami starszego typu – z tradycyjnymi grzejnikami.

Co to jest R290?

R290 to czynnik chłodniczy zwany propanem. Jednak nie jest to ta sama substancja, którą są zasilane kotły czy kuchenki gazowe. W ich przypadku stosowany jest bowiem propan techniczny. R290 musi zawierać ponad 99,5% czystego propanu, czyli znacznie więcej niż propan techniczny.

Opisujemy też inne czynniki chłodnicze w pompach ciepła - R410A, R32, R290 - i wyjaśniamy, który czynnik chłodniczy jest najlepszy dla pompy ciepła?

Pompa propanowa Bosch
Autor: Bosch Home Comfort Jeszcze w tym roku pompa propanowa pojawi się także w ofercie firmy Bosch

Zalety propanu jako czynnika chłodniczego

W związku z coraz większą dbałością o środowisko prawodawstwo zmierza w stronę czynników chłodniczych o jak najmniejszym wpływie na globalne ocieplenie. Dla każdego czynnika chłodniczego określany jest współczynnik GWP (Global Warming Potential). Dla popularnych dotychczas czynników chłodniczych R410A, R134A i R32 wartość wskaźnika GWP wynosi odpowiednio:

  • R410A – 2088
  • R134A – 1430
  • R32  – 675

Natomiast wartość wskaźnika GPW dla propanu R290 wynosi zaledwie 3. To znaczy, że potencjał tworzenia globalnego efektu cieplarnianego propanu jest bliski zeru. Do tego propan R290 nie ma żadnego negatywnego wpływu na warstwę ozonową, o czym świadczy jego współczynnik ODP = 0.

Obecnie są dopuszczone do sprzedaży urządzenia napełnione innymi wymienionymi wyżej czynnikami, o wyższym GWP, jednak prawodawstwo UE zmierza ku ograniczeniu możliwości ich stosowania. To sprawia, że producenci pomp ciepła już teraz szukają rozwiązań wpisujących się w nadchodzące w przyszłości zaostrzone wymogi.

Propanowa pompa ciepła
Autor: GALMET Propanowe pompy ciepła instaluje się na zewnątrz - są to wyłącznie urządzenia monoblokowe, często oferowane w komplecie z modułem hydraulicznym, który montuje się w pomieszczeniu
Pompa propanowa Bosch
Autor: Bosch Home Comfort Propanowa pompa ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem do domów modernizowanych - w takich domach jej zalety będą szczególnie zauważalne

Propanowa pompa ciepła – do jakiego domu?

Oprócz bardzo niskich wartości GPW i ODP zaletą stosowania propanu R290 w urządzeniach chłodniczych takich jak pompy ciepła jest możliwość uzyskiwania przez nie wysokich parametrów medium grzewczego. W przypadku pomp ciepła pracujących z tradycyjnymi czynnikami chłodniczymi typowa temperatura maksymalna, do jakiej mogą podgrzewać wodę,  to około 60°C. Natomiast propanowa pompa ciepła umożliwia podgrzewanie wody do około 70ºC i, co ważne, uzyskuje przy tym nieco wyższą moc grzewczą niż pompy ciepła z tradycyjnymi czynnikami pracujące w wysokotemperaturowym systemie grzewczym, takim jak instalacja z tradycyjnymi grzejnikami (za system niskotemperaturowy jest uznawane ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne). Pozwala to stwierdzić, że propanowa pompa ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem do domów modernizowanych - w takich domach jej zalety będą szczególnie zauważalne.

Czy propanowa pompa ciepła jest bezpieczna? Ile propanu jest w pompie ciepła?

R290 należy do grupy czynników A3, co oznacza, że jest czynnikiem palnym. Dlatego montaż napełnionego nim urządzenia wymaga zachowania strefy ochronnej, w której nie powinny się znajdować okna, drzwi, wloty do systemu wentylacji, studzienki kanalizacyjne, gniazda elektryczne, narzędzia generujące iskry, otwarty płomień. To nie znaczy, że propanowa pompa ciepła jest urządzeniem niebezpiecznym. Ilość znajdującego się w nich propanu to zaledwie 1-2 kg, a więc wielokrotnie mniej niż w typowej butli do kuchenki gazowej. W dodatku nad poprawną pracą propanowej pompy ciepła czuwa układ automatyki, który zapobiega powstawaniu niebezpiecznych sytuacji, a i sama konstrukcja pompy jest tak przemyślana, żeby zagrożenie było minimalne.

Warto wiedzieć, że aby doszło do zagrożenia wybuchem propanu, konieczne jest uzyskanie jego określonego stężenia w powietrzu i pojawienie się wtedy czynnika zapalnego, takiego jak iskra. Wymaga to zachowania należytej ostrożności przy pracach serwisowych z propanową pompą ciepła, ale osoby je serwisujące są do tego przygotowane.

Propanowa pompa ciepła tylko na zewnątrz

Trzeba jednak brać pod uwagę, że ze względu na bezpieczeństwo, urządzeń z R290 nie wolno instalować wewnątrz budynków. Dlatego na rynku nie ma propanowych pomp ciepła typu split. Oferowane są wyłącznie propanowe pompy ciepła monoblokowe, w których producent gwarantuje hermetyczną szczelność układu chłodniczego. Takie pompy ciepła muszą być instalowane na zewnątrz i często są dostarczane w komplecie z modułem hydraulicznym, który montuje się w pomieszczeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.